Otázky a odpovědi: Výběr dodavatele v OP PIK

Na tomto místě můžete najít nejčastěji kladené dotazy k OP PIK i k jednotlivým programům podpory.


 

Tato webová stránka neobsahuje aktuální informace. Aktuální informace k OP PIK naleznete na webových stránkách API http://www.agentura-api.org/faq/

 

Jestliže zde nenajdete váš dotaz, volejte bezplatnou informační linku 800 800 777 nebo pište na e-mail: programy@czechinvest.org.

1 | 2 |
  • Pozn.: Všechny odpovědi v této kategorii se vztahují k verzi Pravidel pro výběr dodavatelů platné od 1. 6. 2016. Kdy se žadatel musí řídit Pravidly pro výběr dodavatelů?

    Veřejný, dotovaný a sektorový zadavatel (definice viz § 2 odst. (2), (3) a (6) zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách) postupuje dle Pravidel pro výběr dodavatelů při zadávání zakázek malého rozsahu, tedy těch, jejichž předpokládaná hodnota je rovna či přesahuje 400 tis. Kč bez DPH a zároveň nedosahuje 2 mil. Kč (respektive 6 mil. Kč u stavebních prací).

    Pravidla pro výběr dodavatelů jsou dále závazná pro sektorového zadavatele (definice viz § 2 odst. (6) zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách) u podlimitních veřejných zakázek (dle § 12 odst. (2) zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách).

    Podle Pravidel pro výběr dodavatelů postupují ostatní zadavatelé, kteří nemají povinnost postupovat dle zákona č. 137/2006 Sb. o veřejných zakázkách, při zadávání zakázek, jejichž předpokládaná hodnota je rovna či přesahuje 500 tis. Kč bez DPH.

    Zda má žadatel povinnost postupovat podle zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách (dále ZVZ), nebo podle Pravidel pro výběr dodavatelů (PpVD) lze jednoduše stanovit na základě grafického schématu, který je k dispozici jako Příloha č. 1 Postup dle PpVD nebo dle ZVZ pod tímto odkazem.

  • Jak postupovat ve věci výběru dodavatele pokud hodnota zakázky nedosáhne 400 tis. Kč bez DPH, resp. 500 tis. Kč bez DPH?

    V případě, že předpokládaná hodnota zakázky je menší než 400 tis. Kč bez DPH, resp. 500 tis. Kč bez DPH, není nutné realizovat výběrové řízení (VŘ) na dodavatele dle Pravidel pro výběr dodavatelů. Žadatel je však povinen zajistit, aby dané výdaje byly vynaloženy hospodárně a pouze za účelem splnění cílů projektu.

  • Jaké prvky povinné publicity je nutné uvést na dokumentech k řádnému zdokumentování výběrového řízení?

    Pokud je VŘ vyhlašováno po vydání Rozhodnutí o poskytnutí dotace, musí zadávací dokumentace (dále ZD) obsahovat povinnou publicitu v následujícím znění:

    Zadavatel je v tomto případě povinen postupovat dle Pravidel způsobilosti výdajů a publicity OP PIK platných v době vyhlášení výběrového řízení.

  • Kde zadavatel zveřejňuje výběrová řízení?

    Výběrová řízení se zveřejňují prostřednictvím Oznámení o zahájení VŘ na Věstníku veřejných zakázek (dále VVZ). Povinné náležitosti Oznámení stanovuje bod 7 PpVD.

    Zadavatel by měl nejprve založit profil zadavatele a zveřejnit jeho internetovou adresu ve VVZ (Oznámení profilu zadavatele – druh 52), pokud tak již neučinil dříve. Profil zadavatele je elektronický nástroj k uveřejňování informací a dokumentů definovaný § 17 písm. w) ZVZ, který musí splňovat náležitosti § 8 vyhlášky č. 133/2012 Sb. Zadavatel musí dále v souladu s bodem 15 PpVD zpracovat zadávací dokumentaci (ZD). Následně zveřejní samotné Oznámení o zahájení VŘ ve VVZ (Oznámení o zakázce – druh 2) a ZD na profilu zadavatele. Návodku k vyplnění formuláře oznámení o zakázce a vzorový formulář naleznete pod připojenými odkazy. Vzhledem k tomu, že ZD musí být zveřejněna po celou dobu běhu lhůty pro podání nabídek, doporučujeme pohlídat si zveřejnění Oznámení ve VVZ.

    Minimální lhůta pro předkládání nabídek je v závislosti na výši předpokládané hodnoty zakázky (viz body 10 a 11 PpVD) 20, resp. 35 dní. Lhůty jsou uvedeny v kalendářních dnech a začínají běžet dnem následujícím po zveřejnění ve VVZ. VVZ zveřejňuje do 5 dnů v případě elektronického podání a do 12 dnů při listinném podání. Lhůty pro předkládání nabídek je tomu nezbytné přizpůsobit a datum zveřejnění ověřit, aby byla dodržena minimální lhůta pro předkládání nabídek. Minimální lhůty musí doběhnout celé, poslední den nelze zkrátit.

  • Jaké jsou povinné náležitosti Oznámení ve Věstníku veřejných zakázek?

    Údaje, které je žadatel povinen uvést při zveřejnění výběrového řízení ve VVZ dle bodu 7 PpVD jsou následující (dle PpVD platných od 1. 6. 2016): identifikační údaje zadavatele, název, druh a popis předmětu zakázky, informaci o možnosti dílčího plnění, lhůtu a místo pro podání nabídek, informace o kontaktní osobě zadavatele a odkaz na profil zadavatele, kde je zveřejněna zadávací dokumentace.

    V textu Oznámení je dále vhodné uvést informaci o jazyku nabídky, informaci, že se nejedná o zadávací řízení dle ZVZ, a informaci o povinnosti dodavatele spolupůsobit při výkonu finanční kontroly.

    Mimo uvedené je nutné vyplnit všechna pole označená jako povinná ve formuláři Oznámení.

  • Žadatel namísto zveřejnění ve Věstníku veřejných zakázek (v souladu s PpVD v OP PIK) zveřejnil výběrové řízení v Obchodním věstníku (dle podmínek v OPPI). Musí výběrové řízení opakovat?

    Ano, výběrové řízení musí být zrušeno a vyhlášeno v souladu s PpVD OP PIK platnými v den odeslání Oznámení o zahájení VŘ na VVZ.

  • V bodě 9 a 10 PpVD se hovoří o hodnotě nadlimitní zakázky na dodávky a služby pro sektorové zadavatele podle nařízení vlády č. 77/2008 Sb., která určuje min. délku lhůty pro předkládání nabídek. Jaká je lhůta pro stavební práce a veřejné, dotované a ostatní zadavatele?

    Limit uvedený v PpVD platí pro všechny zadavatele (veřejný, sektorový, dotovaný, ostatní) i pro všechny druhy zakázek (dodávky, služby, stavební práce). Finanční limity, které určují nadlimitní veřejné zakázky, se mění každé dva roky.

  • Je nutné, aby uchazeč v nabídce uváděl, že vítězný dodavatel bude dle § 2 e) zákona č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě osobou povinnou spolupůsobit při výkonu finanční kontroly?

    V nabídce tuto skutečnost uvádět nemusí. Dle PpVD platných od 1. 6. 2016 není nezbytné uvádět danou povinnost ani ve smlouvě, protože vyplývá přímo ze zákona. Zadavatelům se pouze doporučuje, aby o této povinnosti informovali uchazeče o zakázku v Oznámení o zahájení VŘ na Věstníku veřejných zakázek.

  • Nakoupí-li žadatel plnění od firmy A za 300 tis. Kč (bez DPH) a následně bude poptávat od stejné firmy dodávky stejného či obdobného věcného plnění v hodnotě např. 250 tis. Kč (bez DPH), bude na tyto dodávky nahlíženo jako na celek?

    Možnost rozdělit zakázky mezi více dodavatelů lze pouze v případě, nebyla-li zakázka uměle rozdělena. K tomu dochází zejména v případech, kdy potřeba dodávek/služeb se stejným nebo obdobným plněním nevznikla ve stejném čase a příjemce dopředu tuto potřebu neznal či nepředvídal. Shodné i obdobné činnosti či nerozdělitelné dodávky a služby musí být vždy chápány jako jedna zakázka („princip účelu“), podrobněji viz bod 5 PpVD. Základní pomůckou pro problematiku dělení zakázek je otázka, zda plnění, které plánujete pořídit v projektu je schopen dodat jeden dodavatel. Pokud je odpověď kladná, mělo by být u zakázek v součtu nad, 400 tis. Kč. Bez DPH, resp. 500 tis. Kč bez DPH realizováno VŘ. Pokud se jedná o věcně podobná plnění, ale přesto je požadujete pořídit v určitém časovém odstupu, je vhodné realizovat VŘ na jednotlivé dílčí části dle Pravidel pro výběr dodavatelů, i když je jejich hodnota pod stanoveným limitem.

  • Může být v zadávací dokumentaci a v hodnotících kritériích uvedena maximální možná cena?

    Maximální cena/hodnota zakázky může být v zadávací dokumentaci uvedena. Je však důležité ji odhadnout reálně. Nabídky, které budou mít vyšší cenu, budou muset být vyřazeny. Rozhodně však nedoporučujeme používat zavádějící formulaci typu maximální předpokládaná cena/hodnota zakázky. Je nutné jednoznačně určit, zda hodnota uvedená v Oznámení je hodnotou předpokládanou nebo maximální, případně je nutné jednoznačně uvést, že předpokládaná hodnota je zároveň hodnotou maximální.

1 | 2 |

Zadejte prosím svůj dotaz

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné