Otázky a odpovědi: Program Inovace – projekt na ochranu práv průmyslového vlastnictví
Na tomto místě můžete najít nejčastěji kladené dotazy k OP PIK i k jednotlivým programům podpory.
Tato webová stránka neobsahuje aktuální informace. Aktuální informace k OP PIK naleznete na webových stránkách API http://www.agentura-api.org/faq/
Jestliže zde nenajdete váš dotaz, volejte bezplatnou informační linku 800 800 777 nebo pište na e-mail: programy@czechinvest.org.
Kategorie otázek:
- všechny kategorie
- Obecné dotazy k OP PIK
- CBA - Analýza nákladů a přínosů
- Povinná publicita projektu
- Výběr dodavatele v OP PIK
- Žádost o platbu
- Monitoring projektu v OP PIK
- Program ICT a sdílené služby
- Program Inovace - Inovační projekt
- Program Marketing
- Program Nemovitosti
- Program Partnerství znalostního transferu
- Program Potenciál
- Program Spolupráce - Klastry
- Program Školicí střediska
- Program Úspory Energie
- Program Aplikace
- Program Služby infrastruktury
- Program Spolupráce – Technologické platformy
- Program Inovace – projekt na ochranu práv průmyslového vlastnictví
- Program Nízkouhlíkové technologie - Výzva I
- Program Technologie
- Program Inovační vouchery
V jakých odvětví mohou být projekty realizovány?
V rámci programu INOVACE - Projekty na ochranu práv průmyslového vlastnictví není stanoveno žádné odvětvové omezení nad rámec nařízení Evropské komise uvedeného v programu. Podporovány nejsou pouze projekty s výstupy v zemědělství, lesnictví, rybolovu akvakultuře (CZ-NACE A 01, A 02, A 03) a výroba, zpracování a uvádění na trh výrobků uvedených v Příloze I Smlouvy o EU.
Kdo může být žadatelem?
Žadatelem mohou být malé a střední podniky, podnikající fyzické osoby, veřejné výzkumné instituce, vysoké školy a ostatní instituce terciárního vzdělávání.
Kde může být projekt realizován? Opět platí výjimka týkající se pouze Prahy?
Projekt musí být realizován na území České republiky mimo území hl. m. Prahy. U projektů na ochranu práv průmyslového vlastnictví je pro určení místa realizace projektu rozhodující sídlo příjemce dotace, případně adresa pracoviště příjemce dotace, v rámci jehož činnosti předmět ochrany průmyslového vlastnictví vznikl.
Pokud sídlo žadatele nesouhlasí s místem realizace projektu a zároveň se sídlo žadatele nachází na území hl.m. Prahy, je žadatel povinen přiložit k podávané žádosti o podporu Čestné prohlášení, ve kterém tuto skutečnost zdůvodní.
Jak dlouhá historie žadatele je vyžadována?
U projektů na ochranu práv průmyslového vlastnictví není vyžadována žádná historie, proto mohou žádat i nově vzniklé subjekty.
Jaké typy aktivit budou podporovány?
Podporovanými aktivitami je podávání přihlášek vynálezů, dále zajištění ochrany průmyslového vlastnictví ve formě patentů, užitných vzorů průmyslových vzorů a ochranných známek v ČR i zahraničí.
Jaké jsou způsobilé výdaje v projektech na ochranu práv průmyslového vlastnictví?
Do způsobilých výdajů lze zahrnout výdaje na služby oprávněných zástupců (tzn. výdaje na služby patentových zástupců a advokátů spojené s řízením o udělení patentu, zápisu průmyslového vzoru, užitného vzoru či ochranné známky), dále překlady (překlady dokumentace pro účely řízení o udělení patentu, zápisu průmyslového vzoru, užitného vzoru či ochranné známky v zahraničí), správní poplatky (správní poplatky hrazené příslušnému úřadu ochrany průmyslového vlastnictví). Náklady musí bezprostředně souviset s projektem a musí být vynaloženy nejdříve v den podání žádosti o podporu.
Jsou způsobilým výdaje udržující poplatky?
Udržovací poplatky jsou způsobilé v případě, že je nutné je uhradit před samotným udělením patentu. Udržovací poplatky vzniklé po datu udělení nejsou způsobilým výdajem.
Od kterého data mohu nárokovat dotaci na výdaje, které jsou součástí projektu na ochranu práv průmyslového vlastnictví?
Obecně je za počátek způsobilosti výdajů spojených s projektem považováno datum podání žádosti o podporu.
Kterými dokumenty se mám řídit při přípravě svého projektu?
Mezi stěžejní dokumenty obecně patří znění programu INOVACE, zejména však aktuální výzva INOVACE – Projekty na ochranu práv průmyslového vlastnictví a Příloha č. 2 Pravidla pro žadatele a příjemce – zvláštní část, kde je popsán přesný postup, jak podat žádost o podporu. Tyto a další důležité dokumenty budou k dispozici vždy v okamžiku vyhlášení výzvy k programu INOVACE na webových stránkách CzechInvestu a Ministerstva průmyslu a obchodu.
Co je považováno za jeden projekt?
Jeden projekt = jedno IČO = jedna žádost o podporu. Každý žadatel předkládá pouze jednu žádost o podporu na celé programovací období, v rámci které může podat libovolný počet žádostí o platbu (min. výše dotace je 40 tis. Kč), jejichž předmět se týká podporovaných aktivit programu (přihláška nebo udělení vynálezu/patentu, ochranné známky, průmyslové nebo užitné vzory). V průběhu realizace projektu může žadatel formou změnových řízení aktualizovat žádost o podporu, dle vlastního plánu dalších průmyslových ochran.