Otázky a odpovědi: Program Inovační vouchery
Na tomto místě můžete najít nejčastěji kladené dotazy k OP PIK i k jednotlivým programům podpory.
Tato webová stránka neobsahuje aktuální informace. Aktuální informace k OP PIK naleznete na webových stránkách API http://www.agentura-api.org/faq/
Jestliže zde nenajdete váš dotaz, volejte bezplatnou informační linku 800 800 777 nebo pište na e-mail: programy@czechinvest.org.
Kategorie otázek:
- všechny kategorie
- Obecné dotazy k OP PIK
- CBA - Analýza nákladů a přínosů
- Povinná publicita projektu
- Výběr dodavatele v OP PIK
- Žádost o platbu
- Monitoring projektu v OP PIK
- Program ICT a sdílené služby
Kdo může být poskytovatel služby/dodavatelem?
Poskytovatel služby/dodavatelem může být organizace pro výzkum a šíření znalostí nebo certifikovaná zkušebna.
Kdo spadá do definice „organizace pro výzkum a šíření znalostí“?
Organizací pro výzkum a šíření znalostí se rozumí organizace dle definice Rámce pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací (2014/C 198/01, kapitola 1.3.). Pro účely této Výzvy musí být organizace uvedena na „Seznamu výzkumných organizací“ schváleného Radou pro výzkum, vývoj a inovace. Na „Seznamu výzkumných organizací“ jsou uvedeny pouze výzkumné organizace z České republiky. V případě, že Rada pro výzkum, vývoj a inovace schválí „Seznam výzkumných organizací“ nový/aktualizovaný, budeme vycházet z něho.
Kdo spadá do definice „certifikované zkušebny“?
Upřesnění pojmu „certifikovaná zkušebna“ naleznete v Metodickém pokynu č. 1 – program Inovační vouchery http://www.czechinvest.org/inovacni-vouchery-vyzva-i. V rámci Výzvy I. programu Inovační vouchery budou jako poskytovatelé služeb v rámci definice certifikované zkušebny akceptovány akreditované laboratoře, které předloží platné osvědčení o akreditaci, které v rámci České republiky vydává Český institut pro akreditaci, o.p.s. Mimo Českou republiku se jedná o národní akreditační orgán notifikovaný EK a postupující dle definovaných mezinárodně uznávaných norem, které vycházejí z Nového legislativního rámce EU zahrnujícího rovněž nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č.765/2008, kterým se stanoví požadavky na akreditaci a dozor nad trhem týkající se uvádění výrobků na trh.
Může být akreditovaná laboratoř i ze zahraničí?
Akreditovaná laboratoř může být i ze zahraničí a to za předpokladu, že předloží platné osvědčení o akreditaci, které vydává národní akreditační orgán notifikovaný EK a postupující dle definovaných mezinárodně uznávaných norem, které vycházejí z Nového legislativního rámce EU zahrnujícího rovněž nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č.765/2008, kterým se stanoví požadavky na akreditaci a dozor nad trhem týkající se uvádění výrobků na trh.
Může akreditovaná laboratoř dodat žadateli/příjemci služby, na které nemá akreditaci?
Ne, nemůže. Akreditovaná laboratoř může žadateli/příjemci (MSP) dodávat jen služby, na které je daná laboratoř akreditovaná - tudíž oblasti, které má uvedeny v příloze svého osvědčení o akreditaci.
Může poskytovatel služby/dodavatel využít pro plnění zakázky služeb subdodavatele?
Ne, nemůže. V rámci Výzvy neumožňujeme subdodávku ohledně hlavní náplně předmětu služby od třetích stran (např. v případě návrhu technického designu produktu nelze využít služeb designéra jako subdodávku). Předmět služby musí žadateli poskytnout pouze poskytovatel služby.
Je možné mít v projektu více poskytovatelů služeb/dodavatelů?
Ne, není. Vždy platí pravidlo 1 projekt – 1 Nabídka poskytnutí služby – 1 poskytovatel služby/dodavatel – 1 výstup nebo 1 ucelený komplex výstupů.
Je přípustné, aby poskytovatel služby současně také žadateli poskytoval dotační poradenství?
Ano, je to možně. Ale do nákladů projektu si náklady na dotační poradenskou činnost zahrnout nemůžete. Poradenství v oblasti dotací spadá do nezpůsobilých výdajů projektu.
V jaké situaci by nastal střet zájmů?
Střet zájmů by nastal, kdyby kdokoli ze zástupců (statutární zástupce, zaměstnanec apod.) žadatele byl zároveň zaměstnancem poskytovatele služby v takovém postavení, ve kterém by mohl ovlivnit podmínky plánované zakázky.
Jaké dokumenty mám předkládat při podání žádosti o podporu?
Nabídku poskytnutí služby, Podnikatelský záměr a Prohlášení k žádosti o podporu včetně de minimis. Závazné vzory dokumentů naleznete zde http://www.czechinvest.org/inovacni-vouchery-vyzva-i.
Jak vyplnit Nabídku poskytnutí služby a Podnikatelský záměr naleznete v Pravidlech pro žadatele a příjemce – zvláštní část, kapitola 1.4.21 Dokumenty.