Otázky a odpovědi: Program Spolupráce - Klastry

Na tomto místě můžete najít nejčastěji kladené dotazy k OP PIK i k jednotlivým programům podpory.


 

Tato webová stránka neobsahuje aktuální informace. Aktuální informace k OP PIK naleznete na webových stránkách API http://www.agentura-api.org/faq/

 

Jestliže zde nenajdete váš dotaz, volejte bezplatnou informační linku 800 800 777 nebo pište na e-mail: programy@czechinvest.org.

  • Co je klastr?

    Klastr je regionálně umístěný soubor navzájem propojených společností, specializovaných dodavatelů, poskytovatelů služeb, firem v příbuzných oborech a přidružených institucí a organizací, které si navzájem konkurují, ale také navzájem kooperují, a jejichž vazby mají potenciál k upevnění a zvýšení jejich konkurenceschopnosti. Jedná se o efektivní a úspěšný nástroj rozvoje konkurenceschopnosti a ekonomického růstu firem a regionů. Spolupráce firem v klastru zlepšuje výsledky společností zapojených do klastru, umožňuje zvýšit počet inovací a export, přilákat atraktivní investice a podpořit výzkumnou základnu v daném regionu.

  • Proč jsou v rámci programu Spolupráce – klastry vyhlášeny 4 samostatné výzvy?

    V rámci programu Spolupráce – klastry jsou podporovány 4 aktivity, pro něž byly vyhlášeny samostatné výzvy. Jedná se o aktivity: Kolektivní výzkum, Sdílená infrastruktura, Internacionalizace klastru a Rozvoj klastrové organizace. Do každé výzvy může žadatel podat pouze jeden projekt, celkem tedy 4 projekty. Toto omezení se nevztahuje na projekty kolektivního výzkumu CORNET.

  • Do jakých kategorií jsou v rámci programu Spolupráce klastrové organizace rozdělovány?

    Klastrové organizace jsou rozdělovány do 3 kategorií: excelentní, rozvinutá a nezralá. Toto rozdělení probíhá na základě hodnocení indikátorů klastrové organizace. Klastrová organizace, která byla zařazena do kategorie excelentní klastr, může podat v rámci aktivity Kolektivní výzkum 3 podprojekty. Klastrová organizace, která byla zařazena do kategorie rozvinutý klastr, může podat v rámci aktivity Kolektivní výzkum 2 podprojekty. Klastrová organizace, která byla zařazena do kategorie nezralý klastr, může podat projekty pouze k aktivitám Internacionalizace klastru a Rozvoj klastrové organizace. Každá kategorie klastrové organizace má také odlišnou maximální absolutní dotaci na projekt.

  • Může být žadatelem nově vzniklý klastr?

    Ne, po žadateli je vyžadováno minimálně dvouleté stáří klastru. Stáří klastru je jedním z indikátorů hodnocení klastrové organizace a má vliv na zařazení klastru do určité kategorie klastrových organizací.

  • Jaká je maximální doba realizace projektu?

    Pro aktivity Kolektivní výzkum a Sdílená infrastruktura je maximální doba realizace projektu 3 roky od data přijatelnosti projektu. Pro aktivity Internacionalizace klastru a Rozvoj klastrové organizace je maximální doba realizace projektu 2 roky od data zahájení projektu.

  • Lze do způsobilých výdajů zahrnout cestovní náklady členů klastru pro cesty na setkání (workshopy, valné hromady, jednání výkonné rady)?

    Cestovné lze obecně hradit pouze manažerům a zaměstnancům klastru, ne jednotlivým členům klastru. To se vztahuje i na společná pracovní jednání (valné hromady, jednání výkonné rady) či semináře a workshopy.

Zadejte prosím svůj dotaz

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné