Otázky a odpovědi: Program Aplikace

Na tomto místě můžete najít nejčastěji kladené dotazy k OP PIK i k jednotlivým programům podpory.


 

Tato webová stránka neobsahuje aktuální informace. Aktuální informace k OP PIK naleznete na webových stránkách API http://www.agentura-api.org/faq/

 

Jestliže zde nenajdete váš dotaz, volejte bezplatnou informační linku 800 800 777 nebo pište na e-mail: programy@czechinvest.org.

1 | 2 | 3 |
  • Musí být projekt koncipován buď jako "experimentální vývoj", nebo jako "průmyslový výzkum"?

    Experimentální vývoj a průmyslový výzkum jsou podporované aktivity projektu, které mohou být v jeho rámci vzájemně kombinovány. V tomto směru má program Aplikace jediné omezení, dle něhož musí celkové výdaje na průmyslový výzkum činit maximálně 50 % z celkových způsobilých výdajů, není tedy možné mít celý projekt složený pouze z výzkumných aktivit. Je však možné mít projekt složený pouze z vývojových aktivit. 

  • Co znamená, že maximální podíl způsobilých výdajů za podporovanou aktivitu průmyslový výzkum nesmí překročit 50% celkových způsobilých výdajů projektu?

    Limit 50 % je maximální podíl výdajů na průmyslový výzkum na celkových výdajích za projekt, tj. pokud činí celkové výdaje za projekt např. 10 mil. Kč. Výdaje na průmyslový výzkum by neměly být vyšší než 5 mil Kč. Zbytek budou tvořit výdaje na experimentální vývoj.

  • Jaký je rozdíl mezi průmyslovým výzkumem a experimentálního vývoje

    Definice průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje je uvedena v Příloze č. 9 Základní pojmy programu Aplikace. Průmyslový výzkum je obvykle zaměřen na získávání nových poznatků např. k vlastnostem materiálů a součástek obvykle v laboratorním prostředí. U experimentálního vývoje jde o využívání již dosud známých poznatků za účelem vývoje (konstrukce) nových nebo zdokonalených podporovaných výstupů programu.

  • Jaké jsou podporované výstupy projektu?

    Podporovanými výstupy projektu jsou: prototyp, užitný vzor, průmyslový vzor, ověřená technologie, poloprovoz a software.

  • Je možná realizace projektu na dvou odlišných místech v rámci ČR (mimo Prahu)?

    Realizace projektu na více místech mimo hlavní město Prahu je možná.

  • Může mít spolupracující univerzita/VŠ sídlo v Praze?

    Ano může, realizace výzkumu a vývoje však musí probíhat mimo Prahu, v místě registrovaném jako její provozovna (pracoviště).

  • Může být členem konsorcia společnost, nebo VaV instituce, která je nově vzniklá?

    Nikoliv. Všichni příjemci podpory (hlavní příjemce i spolupříjemci) musí splňovat podmínku dvou uzavřených daňových období předcházejících datu podání předběžné žádosti.

  • Je možné změnit partnera/y v rámci konsorcia?

    Ano, možné to je, do vydání Rozhodnutí o poskytnutí podpory pouze na základě zprávy zaslané projektovému manažerovi, poté na základě změnového řízení schváleného MPO. Není možné měnit hlavního žadatele / příjemce podpory.

  • Ve výzvě jsou uvedeny míry podpory pro podniky dle jejich velikosti. Jaká míra podpory se vztahuje na organizace pro výzkum a šíření znalostí, které budou v projektu vystupovat jako spolužadatel / spolupříjemce? Jedná se v tomto případě o 100% podpory? Nebo je VO brána jako velký podnik?

    Velikost VO  se určuje na základě Aplikačního výkladu MSP a míra její podpory dle tabulky v bodě 7.1 Výzvy. Vzhledem k tomu, že se program Aplikace řídí Nařízením Komise (EU) č. 651/2014, které stanovuje maximální míru podpory pro průmyslový výzkum 50 % a experimentální vývoj 25 % (s možností navýšení pro malé a střední podniky a účinnou spolupráci), nemohou mít VO 100 % míru podpory.

  • Jaká je míra podpory pro malý podnik v případě účinné spolupráce? Výzva uvádí 80 % u průmyslového výzkumu a 60 % u experimentálního vývoje. Zároveň je zde ale uvedeno, že maximální míra podpory za celý projekt je omezena na 70 %. Jak tomu tedy rozumět?

    Malý podnik v případě účinné spolupráce má skutečně nárok na 80% podporu u výdajů vztahujících se k průmyslovému výzkumu a 60% podporu u výdajů vztahujících se k experimentálnímu vývoji.  Omezení 70 % se vztahuje k výdajům všech členů konsorcia. Jedná se o vážený průměr měr podpory všech jeho členů.

1 | 2 | 3 |

Zadejte prosím svůj dotaz

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné