Logo Operačního programu Podnikání a inovaceMinisterstvo průmyslu a obchodu představuje v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro období 2007-2013 celkem 15 programů podpory. Finanční prostředky z nich budou moci žadatelé využít na spolufinancování podnikatelských projektů ve zpracovatelském průmyslu a souvisejících službách. Peníze pocházejí dílem ze strukturálních fondů EU (85 %) a dílem ze státního rozpočtu logo EU(15 %). Z Operačního programu Podnikání a inovace budou peníze vypláceny ve formě nevratných dotací, zvýhodněných úvěrů a záruk. Šanci mají projekty realizované na území celé České republiky vyjma hlavního města Prahy.

Evaluační studie - Hodnocení absorpční kapacity Operačního programu Podnikání a inovace 2007 - 2013 ve vztahu k cílovým skupinám

Cílem uvedené evaluační studie je identifikace rizik nevyčerpání alokovaných prostředků operačního programu, posouzení jejich příčin a navržení odpovídajících kroků k minimalizaci zjištěných rizikových faktorů. K dispozici je Zkrácená verze závěrečné zprávy.

Přehled programů podpory

Programy podpory Stručný popis programu

Začínáte podnikat?

START* Začínáte podnikat nebo se k podnikání vracíte po dlouhém časovém odstupu? Pak právě pro vás je program Start, který pomůže financovat váš podnikatelský plán.
FINANČNÍ NÁSTROJE / JEREMIE Máte vynikající inovativní nápad, ale nemáte dostatek prostředků na jeho realizaci? Nabízíme řešení, jak pomocí rizikového kapitálu financovat projekty malých a středních podniků v počáteční fázi podnikání.

Chybí vám prostředky pro rozvoj vaší firmy?

PROGRES* Chcete rozvíjet svou firmu, ale je pro vás obtížné získat standardní úvěr? Kromě podpory na rozvoj firmy můžete díky programu Progres získat úvěr i na projekty v oblasti energetických služeb, které přispívají ke snížení spotřeby energie a ke zvýšení efektivnosti výroby.
ZÁRUKA* Víte, jak rozvíjet svou firmu, ale nemůžete ručit za bankovní úvěr? Díky programu Záruka  můžete.
ROZVOJ Uvažujete o nákupu moderních technologických zařízení s lepšími parametry? Pokud jste malý nebo střední podnikatel, je program Rozvoj určený právě vám.
ICT A STRATEGICKÉ SLUŽBY Informační technologie jsou páteří moderní ekonomiky. Program ICT a strategické služby podporuje růst ICT sektoru v České republice, nabídku nových ICT řešení, nových softwarových produktů a služeb. Dotace budou směřovat firmám, které vyvíjejí a nabízejí nové softwarové produkty a řešení nebo provádí návrh a implementaci nových softwarových aplikací.
ICT V PODNICÍCH Moderní podnikání nemůže fungovat bez moderní techniky. Díky programu ICT v podnicích mají malé a střední podniky nejnovější informační a komunikační technologie na dosah ruky.

Máte vysoké nároky na energii? Myslíte na ekologii?

EKO-ENERGIE Zdá se vám, že je vaše výroba příliš drahá a chcete snížit její energetické nároky? Nebo chcete víc využívat obnovitelné a druhotné zdroje? Anebo obojí? Program Eko-energie vám pomůže.
Jste na stopě nových technologií? Vyvíjíte nové technologie?
INOVACE Vyvíjíte novou technologii, objevili jste nové služby, našli jste revoluční prodejní kanál? Chcete je převést do praxe a potřebujete stroje nebo licence? Anebo chcete svoje nápady ochránit patentem? Využijte program Inovace.
POTENCIÁL Máte dobré nápady a vaše stávající vývojové centrum je vám už moc těsné? Anebo snad ještě žádné takové středisko nemáte? Pokud si myslíte, že svoje nápady můžete realizovat ve výrobě, pak máte Potenciál.

Chcete spolupracovat s dalšími firmami z oboru? Připravujete nemovitosti a infrastrukturu pro podnikání? Nemáte kde školit své zaměstnance?

SPOLUPRÁCE Spolupráce mezi firmami z oboru může být velmi výhodná. Stejně tak program Spolupráce. Nabízí podporu při vzniku a rozvoji klastrů, technologických platforem a projektů spolupráce od regionálních uskupení po nadnárodní kooperace.
PROSPERITA Výzkum a vývoj jsou naprosto klíčové pro budoucí úspěch. Proto program Prosperita podporuje vznik a rozvoj vědeckotechnických parků, podnikatelských inkubátorů a center pro transfer technologií.
ŠKOLICÍ STŘEDISKA

Potřebujete novým zaměstnancům vysvětlit, co mají dělat? Postavte a vybavte jim školicí středisko.

Vzdělávání, školení, rozvoj lidských zdrojů – to všechno potřebuje  dobrou infrastrukturu. Nemáte ji? Pomůže program Školicí střediska.

NEMOVITOSTI Každé podnikání potřebuje dobré zázemí. Program Nemovitosti podporuje vznik a rozvoj podnikatelských nemovitostí i související infrastruktury. A to všechno i na kontaminovaných plochách či v zanedbaných objektech, tzv. brownfields.

Potřebujete poradit s podnikáním? Chcete prodat víc svých výrobků?

PORADENSTVÍ Poradíme vám, jak být lepší. S našimi programy získáte zvýhodněné poradenské služby šité na míru nebo se můžete stát první volbou pro nové investory na místním trhu. Budete mít přístup jak k ekonomickým a technologickým trendům, tak i k husté informační a poradenské infrastruktuře.
MARKETING Ať už teprve sháníte informace o novém trhu nebo už plánujete účast na veletrhu, výstavě nebo na oficiální podnikatelské misi, s programem Marketing se vám otevírají zahraniční trhy.

 

Zprostředkujícím subjektem u označených programů je:
* Českomoravská záruční a rozvojová banka

Připojené soubory

Popis souboru Typ Velikost Datum

Výroční zpráva OPPI 2014

PDF dokument 4,89 MB 8.1.2016

Výroční zpráva OPPI 2013

PDF dokument 8,8 MB 13.3.2015

Výroční zpráva OPPI 2012

PDF dokument 16,8 MB 13.3.2015

Výroční zpráva OPPI 2011

PDF dokument 6,8 MB 13.3.2015

Výroční zpráva OPPI 2010

PDF dokument 6,2 MB 11.10.2011

Výroční zpráva OPPI 2009

PDF dokument 1,69 MB 30.8.2010

Výroční zpráva OPPI 2008

PDF dokument 893,87 kB 21.10.2009

Výroční zpráva OPPI 2007

PDF dokument 810,24 kB 30.10.2008

Zkrácená verze závěrečné zprávy - Hodnocení absorpční kapacity Operačního programu Podnikání a inovace 2007 - 2013 ve vztahu k cílovým skupinám

PDF dokument 908,51 kB 27.11.2009

Operační program Podnikání a inovace – aktuální znění

Schválená pátá revize OPPI Rozhodnutím Evropské komise K (2014) 1762 ze dne 1. dubna 2014

PDF dokument 2,92 MB 3.4.2014