Otázky a odpovědi: Program Nemovitosti
Na tomto místě můžete najít nejčastěji kladené dotazy k OP PIK i k jednotlivým programům podpory.
Tato webová stránka neobsahuje aktuální informace. Aktuální informace k OP PIK naleznete na webových stránkách API http://www.agentura-api.org/faq/
Jestliže zde nenajdete váš dotaz, volejte bezplatnou informační linku 800 800 777 nebo pište na e-mail: programy@czechinvest.org.
Kategorie otázek:
- všechny kategorie
- Obecné dotazy k OP PIK
- CBA - Analýza nákladů a přínosů
- Povinná publicita projektu
- Výběr dodavatele v OP PIK
- Žádost o platbu
- Monitoring projektu v OP PIK
- Program ICT a sdílené služby
Je územní rozhodnutí povinnou přílohou Žádosti o podporu?
Ano, žadatelé musí doložit územní rozhodnutí s vyznačením právní moci nebo územní souhlas, příp. účinnou veřejnoprávní smlouvu nahrazující územní rozhodnutí, pakliže nebude dodáno stavební povolení v právní moci v této fázi. V případě spojeného územního a stavebního řízení je povinností žadatele předložit k Žádosti o podporu kopii podané žádosti o stavební povolení s razítkem stavebního úřadu.
Jak mám doložit schopnost financovat projekt?
V případě projektu, který má způsobilé výdaje (ZV) do 20 mil. Kč, postačí čestné prohlášení žadatele, že má prostředky na financování projektu.
V případě projektu, který má ZV nad 20 mil. Kč., se žadatel prokáže jednou z následujících možností:
- Výpisem z účtu, kde bude alespoň 50% všech ZV,
- závazným příslibem banky, že je připravena podpořit projekt,
- smlouvou o půjčce od třetí strany (úvěrová smlouva),
- popř. obdobným jiným způsobem.
Znalecký posudek se zpracovává jen na budovy, nebo i na pozemek?
Znalec zpracuje posudek dle zákona o Oceňování majetku č.151/1997 Sb. v aktuálním znění. Odhadce zpracuje běžným způsobem ocenění, kde použije všech třech oceňovacích metod (pokud to povaha nemovitosti umožňuje) a stanoví obvyklou cenu. Posudek bude zpracován na všechny dotčené nemovitosti.
Jak se vypočítává omezení 10% na nezastavěné pozemky?
Omezení se vypočítává z celkových způsobilých výdajů.
Příklad: Celkové ZV projektu jsou 1.000.000,-Kč, z toho 10% je 100.000,-Kč. Tzn., že hodnota nezastavených pozemků může být max. 100.000,-Kč.
Výpočet je možné také aplikovat následovně: celkové ZV projektu bez hodnoty pozemku/0,9 = celkové ZV projektu, z nichž 10% je max. výše ZV na nezastavěný pozemek.
Kolik % podlahové plochy v podpořené nemovitosti lze užívat k nepodporovaným činnostem?
Podpořená nemovitost nesmí být využívána k nepodporovaným činnostem. Musí vzniknout vždy min. 500m2 podporované plochy a nepodporovaná plocha včetně způsobilých výdajů bude krácena.
Příklad: Žadatel spadající do kategorie malého podnikatele s projektem o velikosti 2000m2 a způsobilými výdaji 10.000.000,-Kč, který bude mít nepodporovanou činnost na 75% podlahové plochy, bude krácen o 75% způsobilých výdajů, tzn. 2.500.000,-Kč a výše dotace 1.125.000,-Kč.
Platí povinnost předkládat energetický posudek v případě rekonstrukce budovy se spotřebou do 700GJ/rok?
Ano, toto platí pro každého žadatele, ale u památkově chráněných budov, průmyslových a výrobních provozů, dílenských provozoven a zemědělských budov se spotřebou energie do 700 GJ za rok nemusí plnit parametry energetické náročnosti podle požadavků definovaných § 6, odst. 2, písm. b) vyhlášky č.78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov a zároveň požadavek na průměrný součinitel prostupu tepla maximálně 0,95 x Uem,R nebo 0,9 x ER (dodané energie).