Otázky a odpovědi: Obecné dotazy k OP PIK
Na tomto místě můžete najít nejčastěji kladené dotazy k OP PIK i k jednotlivým programům podpory.
Tato webová stránka neobsahuje aktuální informace. Aktuální informace k OP PIK naleznete na webových stránkách API http://www.agentura-api.org/faq/
Jestliže zde nenajdete váš dotaz, volejte bezplatnou informační linku 800 800 777 nebo pište na e-mail: programy@czechinvest.org.
Kategorie otázek:
- všechny kategorie
- Obecné dotazy k OP PIK
- CBA - Analýza nákladů a přínosů
- Povinná publicita projektu
- Výběr dodavatele v OP PIK
- Žádost o platbu
- Monitoring projektu v OP PIK
- Program ICT a sdílené služby
Kde získá žadatel potřebné informace k dotačním titulům, které jsou poskytované agenturou CzechInvest, a kam se může obrátit v případě dotazu?
Žadatelům jsou k dispozici webové stránky agentury CzechInvest, kde jsou shromážděny veškeré důležité informace a dokumenty k dotačním titulům, příp. mohou využít i webové stránky Ministerstva průmyslu a obchodu. V případě dotazů se žadatelé mohou obrátit na Zelenou informační linku agentury CzechInvest 800 800 777 (každý všední den mezi 9 a 13 hodinou), na Regionální kanceláře CI nebo zaslat svůj dotaz prostřednictvím e-mailové adresy programy@czechinvest.org
Je možné domluvit si osobní schůzku a získat potřebné informace k programům podpory z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost?
Ano, osobní konzultace poskytují manažeři regionálních kanceláří agentury CzechInvest, které se nacházejí v každém krajském městě. Je tedy nutné se domluvit přímo s konkrétní regionální kanceláří. Kontakty na regionální manažery včetně adres našich poboček naleznete na webových stránkách agentury CzechInvest . Osobní konzultaci na centrále CzechInvestu v Praze si lze sjednat také prostřednictvím Zelené informační linky 800 800 777.
Je zaměření nového operačního programu OP PIK podobné s OPPI pro období 2007 – 2013?
Převážná většina oblastí podpor OP PIK přímo navazuje na programy v rámci OPPI. OP PIK reaguje svým zaměřením taktéž na současné potřeby rozvoje a absorpční kapacitu některých programů OPPI. V OP PIK tak již např. není návaznost podpory na program ICT v podnicích a naopak jsou do nového operačního programu začleněny specifické aktivity posilující roli aplikovaného výzkumu v rozvoji, jako např. tzv. „Pre-commercial public procurement“, nebo tzv. „Proof of concept“.
Budou podpořeny i projekty v Praze?
Ne. Provozovna, ve které se bude projekt realizovat, musí být situována mimo region hl. m. Prahy. Sídlo žadatele však může být umístěno na území hl. m. Prahy; rozhodující je skutečné místo realizace projektu, tedy provozovna podnikatelského subjektu.
Jaké ekonomické činnosti jsou podporovány v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost?
Podnikatelská činnost subjektů, které chtějí žádat o dotaci z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, a projekt samotný musí směřovat mezi podporované kategorie ekonomických činností dle CZ-NACE. Žadatelé musí splnit podmínku odvětvového vymezení v oboru CZ NACE blíže specifikované v každém dotačním programu.
Současně musí žadatelé splnit i další podmínky, které stanovuje dokument "Výzva" a její přílohy daného programu podpory.
Kde mohu zjistit celní kódy produkce?
Pro přesné určení, zda provozovaná činnost spadá mezi podporované odvětví v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, je nutné znát celní kódy produkce. Seznam všech celních kódů je k dispozici na webových stránkách Daňové a celní unie.
Celní kódy lze zjistit i v celním sazebníku TARIC zde přes tlačítko [Další kritéria], pokud zadáte popis zboží. Informace o tomto sazebníku poskytuje také v pracovní dny Po – Pá: 9 – 15 hod. Generální ředitelství cel na následujících kontaktech:
- Telefonní linky: +420 261 332 398, +420 261 332 399
- E-mailová adresa: oit@cs.mfcr.cz
- Na webových stránkách Celní správy ČR můžete využít také elektronického formuláře aplikace Elektronická evidence nezávazných vyjádření a stanovisek (EENVS), kde lze podávat žádosti o vydání nezávazných vyjádření k sazebnímu zařazení zboží a stanovisek k sazebnímu zařazení zboží.
Konkrétní celní kódy produkce (ideálně osmimístné kódy) pak můžete poslat k posouzení na emailovou adresu programy@czechinvest.org.
Lze získat dotaci zpětně na výdaje, které již byly vynaloženy?
Ne, o dotaci zpětně zažádat nelze. Nejprve je nutné předložit ve vybraném programu podpory žádost. Způsobilé výdaje mohou vznikat nejdříve v den přijatelnosti projektu – tj. den podání Předběžné žádosti o podporu /Žádosti o podporu (v případě jednostupňového příjmu žádostí). Až v den podání Registrační žádosti o podporu/Žádosti o podporu mohou začít vznikat výdaje spojené s realizací projektu, které lze zahrnout mezi způsobilé a nárokovat si je v dotaci (tzv. způsobilé výdaje).
Před datem podání Registrační žádosti o podporu/Žádosti o podporu tedy nelze uzavřít smlouvy, vystavit objednávku. V opačném případě nelze uznat výdaje z těchto smluvních vztahů za způsobilé.
Je u dokládání předchozích čerpaných podpor de minimis (za poslední 3 účetní období) rozhodným datem datum přiznání dotace (vydání Rozhodnutí o poskytnutí dotace), či reálné datum vyplacení dotace?
Za rozhodné je považováno datum přiznání dotace (vydání Rozhodnutí o poskytnutí dotace). Při výpočtu tříletého období v případě, že kalendářní rok je pro podnik účetním obdobím, je nutné započítat podporu v daném běžícím účetním období + podporu přiznanou během dvou uzavřených účetních obdobích tomuto roku předcházejících. Podpora se sleduje kumulativně u všech subjektů právně či fakticky kontrolovaných jedním subjektem za tříleté období v rámci jednoho státu – tzv. jeden podnik.
Lze získat dotaci i na majetek, který není nový?
Ne, majetek pořízený z dotace musí být novým majetkem (tzn. ještě nebyl předmětem odpisů), pokud není ve výzvě příslušného programu výslovně stanoveno jinak.