Investice do výzkumu a vývoje

Objem investic do výzkumu a vývoje realizovaných v České republice se každoročně zvyšuje. V roce 2008 asistoval CzechInvest 79 společnostem, které se rozhodly založit zde své výzkumné či vývojové centrum.

Příkladem investora, který v České republice zřídil technologické centrum, aniž by zde předtím měl výrobní kapacity, je americká společnost Honeywellpůsobící v oblasti automatizační techniky a leteckého průmyslu. Její pražská laboratoř byla prvním centrem výzkumu a vývoje zřízeným mimo USA. Dalšími spokojenými investory v oblasti výzkumu a vývoje jsou například německý Robert Bosch, který v Českých Budějovicích vyvíjí systémy pro vstřikování paliva, či ON Semiconductor se svým střediskem pro vývoj čipů v Rožnově.

Víte, co mají společného Brno a Cambridge? Jsou to jediná města na světě, v nichž sídlí tři špičkové firmy, které se zabývají výzkumem v oblasti elektronové optiky. Jsou jimi americká FEI Company a dvě české společnosti - Delong Instruments a Tescan. Těžko hledat vhodnější lokalitu pro investici v tomto oboru než právě Brno, které nabízí dostatek kvalifikovaných výzkumníků. Již v roce 1954 byl ve zdejším Ústavu přístrojové techniky sestaven stolní elektronový mikroskop, což se tehdy podařilo pouze ve dvou dalších zemích světa.

Proč je Česká republika pro tyto investory lákavá? Klíčovým faktorem je kvalifikovaná pracovní síla - díky tradici technického vzdělávání je v Česku podíl absolventů technických oborů na celkových absolventech jedním z nejvyšších na světě. České univerzity navíc vidí jako prioritu spolupráci se soukromým sektorem. Při pražském Českém vysokém učení technickém funguje laboratoř pro vývoj kontrolního softwaru společnosti Rockwell Automation či dvě výzkumná a vývojová centra STROM telecom. Spolupráce škol a firem bude podporována také v rámci nového Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Česko nabízí rovněž vhodnou infrastrukturu pro výzkumné aktivity, která se navíc díky podpoře z vládních programů i strukturálních fondů Evropské uniebude nadále rozšiřovat. Již nyní existuje po celé zemi řada vědeckotechnologických parků a inkubátorů, kam mohou velké etablované firmy i začínající podnikatelé umístit své výzkumné projekty. Jejich přehled naleznete níže v připojeném souboru.

Granty na založení vlastního výzkumného centra je možné čerpat z evropského programu Potenciál, zavádění novinek do výroby pak podporuje program Inovace. Na investice do výzkumu a do vývoje se ovšem zaměřuje hned celá řada evropských i národních programů.

Přehled hlavních investorů v oblasti výzkumu a vývoje v České republice

společnost sektor společnost sektor
AMI Semiconductors mikroelektronika Motorola Freescale mikroelektronika
Behr automobilový průmysl On Semiconductors mikroelektronika
Bosch automobilový průmysl Ricardo součástky do motorů
Continental Teves automobilový průmysl Rieter automobilový průmysl, přesné strojírenství
Ericsson elektronika Rockwell Automation přesné strojírenství
Flextronics mikroelektronika Roper Industries přesné strojírenství
Honeywell elektronika Siemens automobilový průmysl
IMI přesné strojírenství Silicon & Soft Systems mikroelektronika
Indet Safety Systems automobilový průmysl ST Microelectronics mikroelektronika
Ingersoll Rand přesné strojírenství TRW automobilový průmysl
Kostal automobilový průmysl Tyco protipožární systémy
Latecoere letecké součástky Valeo automobilový průmysl
Mercedes Benz automobilový průmysl Visteon automobilový průmysl

Připojené soubory

Popis souboru Typ Velikost Datum

Vědeckotechnické parky a inkubátory v ČR

PDF dokument 141,27 kB 31.1.2007