5.1 SPTP02/037 Technologická platforma pro trvale udržitelné vodní zdroje (TP UVZ)
Předmětem projektu byl další rozvoj aktivit Technologické platformy pro udržitelné vodní zdroje.
Charakteristika žadatele:
Technologická platforma pro trvale udržitelné vodní zdroje (TP UVZ) je sdružením právnických osob, byla založena v roku 2009. Posláním této platformy je přispět k udržitelnosti české ekonomiky eliminací rizik nedostatku vodních zdrojů. V současné době platforma sdružuje 32 členy a klastr CREA Hydro&Energy o.s s jeho 12 členy. TP UVZ, tak jako jiné evropské technologické platformy, má za cíl přispět k rozvoji společných vizí a k definování priorit výzkumu a inovací v oboru, k prosazování celostního přístupu při posuzování a řešení dílčích problémů a rizik v oblasti vodního hospodářství. Specifickým cílem je prosazovat ve výzkumných a inovačních projektech interdisciplinární pojetí, spolupráci nejen různých pracovišť VaV ale i budoucích realizátorů a uživatelů výsledků těchto projektů. Mimořádnou pozornost věnuje TP UVZ zakládání a rozvoji mezinárodní spolupráce. TP UVZ je aktivním členem WssTP - evropské technologické platformy pro vodu.
Popis projektu:
Obecným cílem projektu „TP UVZ – rozvoj“ bylo přispět k zabezpečení vodních zdrojů, nezbytných pro trvalou udržitelnost a konkurenceschopnost průmyslových a podnikatelských subjektů v ČR aniž by bylo nutné omezovat přístup k vodě ostatním spotřebitelským skupinám v ČR cestou uplatňování nových poznatků vědy a výzkumu. Tohoto cíle projektu bylo dosahováno prosazováním multioborové spolupráce mezi pracovišti členů TP UVZ i dalších subjektů v problematice vodních zdrojů. Konkrétními cíli projektu „TP UVZ – rozvoj“ bylo identifikování aktuálních problémů prostřednictvím konferencí, workshopů a cestou iniciace a realizace konkrétních výzkumných a inovačních projektů. Dalšími konkrétními cíli byl rozvoj spolupráce s Asociací inovačního podnikání ČR a s dalšími relevantními subjekty v ČR a zejména zakládání a rozvoj doposud minimálně uplatňované mezinárodní spolupráce se subjekty a institucemi z EU, dalšími cíli bylo zlepšování výuky vysokoškolských studentů a také rozvoj členské základny a zabezpečování propagace a publicity projektu.
V rámci projektu byly realizovány následující aktivity:
1. Iniciace 11 projektů – VaV, I - (Norské fondy, TAČR, MŠMT), které podali členové AVK ČR.
2. Zpracování 8 odborných studií:
2.1. Úloha vegetace ve vodním cyklu a místním klimatu.
2.2. Principy, pozitivní a negativní příklady z ČR a ze světa.
2.3. Řešení problémů znečišťování vodních zdrojů EU cestou dohod o spolupráci ve Spolkové republice Německo a v dalších srovnatelných zemích EU.
2.4. Modelový případ výuky oboru vodní hospodářství v UJEP v Ústí nad Labem.
2.5. Problematika udržitelnosti vodních zdrojů v procesu zpracování komplexních pozemkových úprav.
2.6. Dopady klimatické změny na vodu v krajině.
2.7. Evropská legislativa a informační zdroje pro oblast vody.
2.8. Analýza stavu vody a půdy v ČR (v AJ – pro zahraniční partnery).
3. Iniciace a zpracování sedmi skript v rámci projektu Modernizace výuky technických a přírodovědných oborů na Univerzitě J.E.Purkyně v Ústí nad Labem:
3.1. Čermák J. - Voda a průmysl.
3.2. Kyncl M. & Heviánková S. - Udržitelné systémy veřejných vodovodů a veřejných kanalizací.
3.3. Pokorný J. - Hospodaření s vodou v krajině – funkce ekosystémů.
3.4. Rožnovský J. - Změny podnebí.
3.5. Říha J.- Voda jako složka biosféry - Encyklopedie vodního hospodářství I.
3.6. Říha J. - Vodohospodářská infrastruktura - Encyklopedie vodního hospodářství II.
3.7. Kohout P. - Management podzemních vod.
4. Odborné exkurze (dvě domácí: a) Liberecko b) Jižní Čechy, jedna zahraniční: aktivní účast na 2 workshopech v Bruselu + revitalizace řeky ISAR + veletrh IFAT Mnichov ) pro studenty FŽP – UJEP.
5. Dvanáct odborných workshopů v ČR (z toho 5 včetně zahraničních expertů, které identifikovala a zabezpečila komplexně TP UVZ).
6. Dva workshopy uspořádané v Bruselu s aktivní účastí zástupců významných evropských institucí a subjektů- které se uskutečnily ve spolupráci s agenturou CZELO. Odborná vystoupení prezentovalo 7 vybraných expertů TP UVZ a a účastníci z EU:
6.1. Dne 5.5.2014: „Current Challenges and Opportunities in Environmental Water Research“ (mimo jiné se mimo jiné aktivně zúčastnili Robert Schröder - Policy Officer, Protection of Water Resources, DG Environment, European Commission, Durk Krol, Director, Water Supply and Sanitation Technology Platform a Jesus Ciurana, Technical Officer, ACQUEAU).
6.2. Dne 6.5.2014: „Tackling Challenges in Environmental Water Research - International and Regional Cooperation“ (velmi aktivně vystupovali také: Pieter de Jong , Liaison Officer, Wetsus, Esteban Pelayo Villajero, Representative, Murcía region, Tobias Midtgaard Frich, Representative, Central Denmark a Karin Lukas-Eder The Bavarian Research Alliance Representative, Brussels Office).
7. Čtyři konference, pořádané ve spolupráci různých členů Technologické platformy pro trvale udržitelné vodní zdroje:
7.1. Konference „Jezera a mokřady ve zbytkových jamách po těžbě nerostů“, 16. – 18. 4. 2013, Most.
7.2.Mezinárodní konference „Extrémy oběhu vody v krajině“, 8. - 9. 4. 2014, Mikulov.
7.3. Vědecká konference „Přenos výsledků výzkumu do praxe“,10. 6. 2014, Praha Průhonice.
7.4. Konference „Voda jako strategický faktor konkurenceschopnosti ČR – příležitosti a rizika“ 3. 12. 2014, Praha.
8. Odborný seminář pro doktorandy Hornicko-geologické fakulty VŠB – TU Ostrava, 10. 10. 2013 v rámci Institutu environmentálního inženýrství.
9. Aktivní činnost členů Rady expertů AVK ČR:
9.1. World Business Council for Sustainable Development - česká pobočka - czech bcsd – Pracovní skupina 5 – Vodní hospodářství.
9.2. Český výbor Mezinárodní komise pro závlahy a odvodňování (ICID - Innternational Commission on Irrrigation and Drainage).
9.3. Asociace inovačního podnikání ČR.
9.4. Expertní hodnoticí komise programu Centra kompetence – TAČR.
10. Rozvoj mezinárodní spolupráce
10.1. Členství a průběžná součinnost s evropskou technologickou vodní platformou – The European Water Platform (WssTP).
10.2. Rozvoj spolupráce s evropskými institucemi (DG Environment, The Bavarian Research Alliance, Murcía region, Wetsus apod.).
Rekapitulace projektu podpořeného z OPPI |
|||
Oblast podpory OPPI |
5.1 – Platformy spolupráce |
||
Program |
Spolupráce – technologické platformy |
||
Datum zahájení |
Datum ukončení |
1. 1. 2013 |
31. 12. 2014 |
Celkové způsobilé výdaje |
4 908 789 Kč |
||
Celková vyplacená dotace |
3 681 589 Kč |
||
Míra podpory dle žádosti |
75% |