4.1 IN04/1947 Inovace výroby tkanin - Karlovarský kraj

Cílem projektu bylo inovací výrobního procesu zahájit výrobu nových produktů na nejvyšší současné úrovni kvality a užitných vlastností.

4.1 IN04/1947 Inovace výroby tkanin - Karlovarský kraj

Charakteristika žadatele:

Společnost ALLIGARD s.r.o. navázala na textilní výrobu v Libavském Údolí, která zde byla zavedena již v roce 1820. Samotná společnosti ALLIGARD s.r.o. byla založena v roce 1996 jako join venture německé společnosti Plauener Gardine GmbH & Co. Výroba byla odkoupena od zprivatizované společnosti Libatex. Od svého vzniku se společnost zabývá zušlechtěním, adjustací a konečnou úpravou textilií. Zpočátku byl těžištěm výroby bytový textil. Stále více bylo však také investováno do oboru technických textilií – textilie pro výrobu nábytku, zastínění, textilie pro stavebnictví, atd. Dnes zabírá produkce a zpracování technických textilií stále více prostoru a do budoucna plánuje společnost většinu své výroby přesunout do oblasti technických textilií. V posledních letech se společnosti s dalšími partnery intenzivně věnují vývoji nových produktů.

Popis projektu:

Předmětem podpořeného projektu bylo pořízení nově vyvinutého technologického vybavení – žakarovo-rašlových pletacích strojů, příprava výrobních prostor a zahájení výroby nových produktů. Nové pletací žakarové-rašlové stroje byly pořízeny formou transferu technologie. Tyto nové stroje jsou výsledkem dlouhodobého vývoje společnosti Karl Mayer Textilmaschinenfabrik Gmbh – výrobce strojů ve spolupráci se společností ALLIGARD a její německou partnerskou společností Albani Group. Jedná se tedy o unikátní technologii, byla vyvinuta pro potřeby společnosti ALLIGARD a její nové výroby. Kromě pořízení strojů byly realizovány drobné stavební úpravy a pořízena některá doplňková zařízení – přístroje na výměnu rolí s nitěmi.

V rámci projektu byly uvedeny do výroby následující produkty:

  • 3D pletenina

Tento 3D efekt vzniká tak, že jemné a hrubé textilní struktury jsou díky speciální spojovací technice spojeny dohromady. Je možné kombinovat různé struktury a barvy a vytvářet tak nepřeberné množství variant dle přání zákazníka. Do pleteniny je tak možné např. vplést logo, kombinovat různé barvy či různou hustotu pletení.

  • Technologie Sun Weave Light

Jedná se o laminát z lehké poloprůhledné textilie zvnějšku, která se skládá ze směsi z metalizovaných nití a polyesterové příze a tkané dekorační textilie z polyesteru uvnitř. Spojení těchto materiálů zajišťuje vynikající účinek proti klimatu, velmi vysoký odraz slunečního záření a nízkou hmotnost. Laminované textilie technologie Sun Weave Light lze vyrábět jako zastiňující nebo zatemňující. Látky je možné použít na téměř všechny vnitřní stínicí systémy, jako jsou rolety, závěsy, plisé, až po zabudované rolety mezi skly v okně.

Rekapitulace projektu podpořeného z OPPI

Oblast podpory OPPI

4.1 Zvyšování inovační výkonnosti podniků

Program

Inovace

Datum zahájení

Datum ukončení

1.5.2014

31.5.2015

Celkové způsobilé výdaje

99 776 898 Kč

Celková vyplacená dotace

49 888 449 Kč

Míra podpory dle žádosti

50 %