Centramo
Cíl projektu
(Cluster Excellence Network for Training and Mobility) je zvýšit úroveň excelence klastrů, klastrových organizací a zlepšit excelenci v řízení klastrů v zapojených zemích a regionech, jmenovitě v Polsku, na Slovensku, v České republice, v Maďarsku, v Chorvatsku a v regionu Izmir v Turecku.
Co je to klastrová excelence?
Jedná se o hodnocení, které provádí Evropská komise v zájmu zvyšování kvality a efektivnosti řízení klastrových organizací a sítí.
Doba realizace:
prosinec 2011 – listopad 2013
Zapojení členové:
- MAG – Maďarskéhospodářské rozvojové centrum, Maďarsko – vedoucí partner
- Slovenská inovační a energetická agentura, Slovensko
- Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Česká republika
- Chorvatské Ministerstvo hospodářství, Chorvatsko
- Rozvojová agentura Izmir, Turecko
- Ministerstvo hospodářství, Polsko
Financování
93,96 % Competitiveness and Innovation Framework Programme (program Evropské komise CIP); 6,04 % CzechInvest
Celkový rozpočet projektu
425 698,75 EUR
Mezi projektové aktivity patří:
- Proškolení 12 odborníků z partnerského konsorcia pro práci s evropsky uznávanou srovnávací metodikou v oblasti klastrového managementu. Metodické know-how vlastní European Secretariat for Cluster Analysis, který byl založen jednou z předních německých inovačních agentur VDI/VDE Innovation + Technik GmbH. CzechInvest vyslal na toto školení dva své odborníky, kteří se stali certifikovanými benchmarkingovými specialisty a mají oprávnění k provedení benchmarkingu českých klastrů. ČR měla možnost v rámci projektu CENTRAMO provést benchmarking 12 českých klastrů. V rámci partnerského konsorcia byl proveden benchmarking celkem 60 klastrů.
- Na výsledky benchmarkingu navazuje organizace studijních návštěv pro vybrané klastrové manažery, kteří se benchmarkingu zúčastnili. Cílem těchto studijních návštěv je sdílení zkušeností a zlepšení slabých stránek, nastíněných v benchmarkingovém reportu.
- Vyškolení šest odborníků v oblasti excellence klastrového managementu, kteří budou získané znalosti předávat ve své zemi formou interaktivních seminářů. Veškeré materiály ze školení budou přeloženy do mateřského jazyka a přizpůsobeny podmínkám dané země.
V České republice byl proveden benchmarking 12 klastrů, které následně obdržely bronzovou známku, jedná se o:
- CGMC – klastr obecného strojírenství
- CLUTEX
- CREA Hydro&Energy
- Energoklastr
- Envicrack
- IT Cluster
- Moravskoslezský automobilový klastr
- MedChemBio
- Nanoprogres
- Network Security Monitoring Cluster
- OMNIPACK – klastr výrobců obalů
- Plastikářský klastr
Odkazy: