Podnikatelský projekt roku 2012

Celostátní soutěž Podnikatelský projekt roku oceňuje nejlepší investorské projekty českých podnikatelů podpořené ze Strukturálních fondů Evropské unie a státního rozpočtu, které byly realizovány v předešlém roce.

Ponikatelský projekt roku 2012

EURODISPLAY, BIOSTER, Cleverlance H2B, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Luboš Mareček, ŠKODA AUTO, TOS VARNSDORF, NAM system, CLUTEX - Klastr Technické textilie, Interoperabilita železniční infrastruktury, Corinth Investment. Tak zní jména vítězů soutěže Podnikatelský projekt roku 2012, které vyhlásila agentura CzechInvest společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR ve čtvrtek 3. října v prostorách Novoměstské radnice v Praze. Osobní záštitu nad akcí převzal ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala.

„Bez inovací se v dnešní době neobejde žádný stát, který chce být konkurenceschopný a mít stabilní ekonomické prostředí,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro oblast fondů EU, výzkumu, vývoje a inovací Alexandra Rudyšarová. „Těší mě, že jsme mohli ty nejlepší projekty, jejichž realizace byla dokončena v loňském roce, ocenit. Věřím zároveň, že budou inspirovat další potenciální inovátory,“ doplňuje.

Finanční podporu nabízí Operační program Podnikání a inovace českým podnikatelům už od roku 2007. Od té doby byla dotace schválena téměř 9 200 projektům v celkovém objemu 79 miliard korun.

„Evropské dotace nepomáhají pouze konkrétním českým firmám. S výsledky podpořených projektů se můžeme setkávat v běžném životě, třeba ve škole, ve welness centru nebo u lékaře, při oblékání, cestování nebo práci s počítačem,“ vyjmenovává generální ředitel agentury CzechInvest Marian Piecha s tím, že bez finanční podpory by rozvoj některých firem a realizace jejich projektů trvaly podstatně déle. „Proto budeme inovativní projekty českých podniků podporovat i v budoucnu prostřednictvím nového Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost,“ dodává.

Titul Podnikatelský projekt roku 2012 byl udělen v jedenácti kategoriích. Vítězem kategorie Inovace se stala společnost EURODISPLAY s.r.o. Za nejlepší projekt v oblasti ICT a strategických služeb byla oceněna firma Cleverlance H2B a.s. Jako nejlepší ekologické projekty byly vyhodnoceny aktivity Luboše Marečka v kategorii Obnovitelné zdroje energie a společnosti ŠKODA AUTO a.s. v kategorii Úspory energie. Za nejlepší výzkumně-vývojovou kapacitu (kategorie Potenciál) si ocenění odnesla firma BIOSTER, a.s., a za nejlepší infrastrukturu pro podporu inovačního podnikání (kategorie Prosperita) Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Oceněno bylo také nové školicí středisko společnosti TOS VARNSDORF a.s. a nové sídlo firmy NAM system, a.s., v kategorii Nemovitosti. V kategorii Spolupráce – Klastry první místo obsadil CLUTEX - Klastr Technické textilie, o.s. Za rozvoj spolupráce firem bylo rovněž oceněno sdružení Interoperabilita železniční infrastrukturyo.s., a to v kategorii Spolupráce – Technologické platformy. Cenu obdrželi také účastníci projektu CzechAccelerator 2011-2014, nejúspěšnějším byl podle hodnoticí komise projekt společnosti Corinth Investment s.r.o.

(Podrobnější výsledky soutěže Podnikatelský projekt roku 2012 a stručné popisy vítězných projektů a projektů na 2. a 3. místech najdete v příloze)

Vítězné podnikatelské projekty vybrala porota složená ze zástupců Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Ministerstva průmyslu a obchodu a hodnotitelů z řad expertů ze všech projektů, dokončených v roce 2012.

Smyslem soutěže je ocenit nejúspěšnější firmy, které pro svůj podnikatelský záměr využily evropských a státních dotací a pomohly tak k naplnění hlavní mise Operačního programu Podnikání a inovace, totiž podporovat inovační potenciál firem, využívat moderních technologií a obnovitelných zdrojů energie. Akce má současně inspirovat firmy z řad malých a středních podniků v uskutečnění jejich podnikatelských plánů.

Partnery akce jsou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Hospodářská komora České republiky a Czech Trade. Mediálními partnery jsou Český rozhlas Plus, Regionální televize, týdeník Ekonom, měsíčník Komora.cz a portál EurActiv.

Videoportréty vítězných projektů:

EURODISPLAY

BIOSTER

Cleverlance H2B

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Luboš Mareček

ŠKODA AUTO

TOS VARNSDORF

NAM system

CLUTEX – Klastr Technické textilie

Interoperabilita železniční infrastruktury

Corinth Investment

Záznam ze slavnostního večera

Organizátoři

CzechInvestMinisterstvo průmyslu a obchoduEvropská Unie - Evropský fond pro regonální rozvojOPPI

Partneři akce

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČRHospodářská komora České republikyCzechTrade

Mediální partneři

Český rozhlas plusekonomKomora.czEurActivRegionální TelevizeTrade News


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR