Podnikatelský projekt roku

Celostátní soutěž Podnikatelský projekt roku oceňuje nejlepší investorské projekty českých podnikatelů podpořené ze Strukturálních fondů Evropské unie a státního rozpočtu, které byly realizovány v předešlém roce.

Ocenění Podnikatelský projekt roku 2014 získaly tři desítky českých firem

A4B Solutions s.r.o., RenoEnergie, a.s., Sedlecký kaolin a. s., První brněnská strojírna Velká Bíteš, a. s., CRYTUR, spol. s r.o., Požární služby Ústí n.L. spol. s r.o., ZKL Brno, a.s., NANOPROGRES,z.s.p.o., be3D s.r.o. a Město Kunovice. To jsou vítězové letošního ročníku soutěže Podnikatelský projekt roku. Rekrutovali se z řad podnikatelských projektů podpořených ze strukturálních fondů EU a státního rozpočtu úspěšně dokončených v loňském roce. Agentura CzechInvest a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR je slavnostně vyhlásily dnes v Malostranském paláci v Praze.

Oceněné projekty vybírala porota z těch, které loni úspěšně čerpaly evropské dotace z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) 2007-2013 Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Ten se zaměřuje na podporu rozvoje českého průmyslu a služeb, podporu inovací a zavádění výsledků výzkumu a vývoje do praxe.

„Operační program Podnikání a inovace dlouhodobě patří k nejlépe čerpaným operačním programům v republice,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „Na projekty zejména malých a středních podnikatelů z něj bylo dosud proplaceno přes 82 miliard korun, což je více než 90 procent původní alokace. Za uplynulých sedm let tak bylo podpořeno téměř 12 tisíc podnikatelských projektů,“ vypočítává.

Ministr Mládek v pondělí v Malostranském paláci osobně předal cenu za Podnikatelský projekt roku 2014 v kategorii Inovace. Převzali si ji od něj zástupci První brněnské strojírny Velká Bíteš, a. s., která s pomocí evropských dotací zavedla vlastní prototyp leteckého turbovrtulového motoru TP 100 do výroby.

Podnikatelský projekt roku 2014 byl udělen celkem v 10 kategoriích. Vítězem kategorie ICT a Strategické služby se za vývoj systému pro virtualizaci elektronických poštovních databází stala společnost A4B Solutions s.r.o. V kategorii Obnovitelné zdroje energie uspěla s projektem vybudování malé vodní elektrárny v Roudnici nad Labem firma RenoEnergie, a.s. V kategorii Úspory energie zvítězila firma Sedlecký kaolin a. s. za vybavení technologického okruhu sušící linky svého závodu v Božičanech kogenerační jednotkou. Turnovská společnost CRYTUR, spol. s r.o. vybudovala a zařídila vlastní prostory pro výzkum a vývoj monokrystalických materiálů a získala za to první cenu v kategorii Potenciál. Za nejlepší Školicí středisko určené pro teoretickou i praktickou výuku požární ochrany si první cenu odnesla společnost Požární služby Ústí n.L. spol. s r.o. V kategorii Nemovitosti porota jako nejlepší projekt vyhodnotila rekonstrukci výrobní haly z roku 1940 společnosti ZKL Brno, a.s. Kategorii Prosperita dominoval Podnikatelský inkubátor Panský dvůr Města Kunovice. V kategorii Spolupráce firem – Klastry uspěl NANOPROGRES,z.s.p.o., který se věnuje vývoji nanovlákenných struktur druhé generace. A v kategorii CzechAccelerator zvítězil s projektem designové 3D tiskárny celosvětově známý český start-up be3D s.r.o.

Podrobnější výsledky soutěže Podnikatelský projekt roku 2014 včetně 2. a 3. míst a zároveň stručné popisy jednotlivých vítězných projektů najdete v příloze tiskové zprávy.

„Tyto projekty dokazují, že um, nápady a  zlepšování jsou českým lidem vlastní,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera. „Zaslouží si naši podporu, protože zvyšují kvalitu našich výrobků a zajišťují jim úspěch. I proto je v novém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost na podobné projekty připraveno přes 132 miliard korun,“ zdůrazňuje.

Vyhlášení výsledků Podnikatelského projektu roku 2014 se uskutečnilo za účasti zástupců státní správy a samosprávy a významných osobností českého byznysu v pondělí 9. listopadu 2015 v Malostranském paláci v Praze. Slavnostním večerem provázela Marcela Augustová. Partnery soutěže jsou Asociace malých a středních podniků ČR, Hospodářská komora ČR a agentura CzechTrade. Mediálními partnery deník E15, měsíčník Komora.cz, magazín Trade News a Regionální televize.

Připojené soubory

Popis souboru Typ Velikost Datum

Podnikatelský projekt roku 2014

Ocenění

PDF dokument 364,58 kB 9.11.2015


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR