Zlínská univerzita otevírá vědeckotechnický park za čtvrt miliardy
27.3.2008 | CzechInvest | Univerzita Tomáše Bati získá pro svůj projekt dotaci 142 miliónů korun.
Superčisté laboratoře s prostředím odpovídajícím aseptickému operačnímu sálu i špičkově vybavené kanceláře nabízí ode dneška inovativním podnikům Vědeckotechnický park Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Škola do jeho stavby investovala 225,8 miliónů korun, více než polovinu prostředků získá zpět z evropského programu Prosperita. Ten je součástí Operačního programu Průmysl a podnikání. Park vznikl rekonstrukcí brownfieldu několik desítek let staré budovy, kterou Tomáš Baťa původně postavil jako internát pro své studenty. Samotné stavební práce přišly na 155 miliónů korun.
Slavnostního přestřižení pásky při otevření nového parku se zúčastnil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová, rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Ignác Hoza a prorektor UTB pro strategii a rozvoj a prezident mezinárodní společnosti Polymer Processing Society Petr Sáha. Vedle nich otevření parku sledovali i zástupci Zlínského kraje a města Zlína, partneři univerzity z řad firem a generálního dodavatele stavby, členové akademické obce a další hosté. Vedle Vědeckotechnického parku vzniká v rekonstruované budově i Centrum pro transfer technologií
„Vědeckotechnický park nabídne 5 600 metrů čtverečních kanceláří, laboratoří a specializovaných pracovišť, které budou využívat výzkumníci až dvou desítek soukromých podniků a samozřejmě i univerzity,“ upozorňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest, která má v České republice na starosti rozdělování příslušných dotací z Evropské unie „Univerzita získala na založení vědeckotechnického parku od Evropské unie podporu z programu Prosperita, který pomáhá vytvářet zázemí pro inovativní podnikání. Do rozpočtu stavby parku Unie přispěla 142 milióny korun.“
„Prioritní jsou pro nás podniky zabývající se vývojem plastů, technologií jejich zpracování i vývojem výrobků pro konečné spotřebitele. Další prioritou je potravinářství. Oba tyto obory mají významné místo v průmyslu Zlínského kraje a ve výzkumu na univerzitě, a proto jsme si je vybrali,“ vysvětlil rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Ignác Hoza.
„Jakmile bude park plně obsazený, bude v něm podle našich odhadů pracovat kolem 100 lidí. Zatím se nám tu už zabydlují dvě první firmy, s dalšími máme podepsané předběžné smlouvy,“ představila první úspěchy Jindřiška Ondráčková, ředitelka Univerzitního institutu, pod který park v rámci univerzity spadá. „Otevření Vědeckotechnického parku předcházel výzkum mezi dvěma stovkami místních podniků, ve kterém jsme zjišťovali, co přesně by společnosti z regionu u nás mohly využít.“
Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest.
Více o Vědeckotechnickém parku a centru pro transfer technologií UTB:
Vědeckotechnický park a Centrum pro transfer technologií při UTB ve Zlíně je komplexem podporujícím rozvoj vědy, výzkumu, vývoje a inovačního podnikání. Nabízí celou řadu odborných a specializovaných služeb podnikatelům a vědeckým a výzkumným pracovníkům. V rámci projektu se podařilo vybudovat technické zázemí o celkové rozloze 5 600 m2 ve formě kanceláří, laboratoří, čistých prostor a specializovaných pracovišť připravených pro výzkumnou a vývojovou činnost se zaměřením na polymerní materiály pro zdravotnictví, veterinární péči, potravinářství a biotechnologie. Zájemci z řad firem mohou v parku využít služeb špičkových, mezinárodně uznávaných vědeckých a výzkumných odborníků a expertů na analýzy, rozbory, měření a testování materiálů, výrobků nebo ověřování nových technologií. Vedle Vědeckotechnického parku vzniklo v rekonstruované budově také Centrum pro transfer technologií, které nabízí poradenské, informační a konzultační služby v oblasti ochrany duševního a průmyslového vlastnictví.
Pro více informací navštivte: web.uni.utb.cz
Kontakt na Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně:
Andrea Kadlčíková, tisková mluvčí UTB, tel: : 576 032 754, mobil: 724 218 331