Ústecký kraj získal rekordní počet nových investičních projektů

24.1.2006 | CzechInvest | Ústecký kraj získal v loňském roce 25 nových zahraničních i tuzemských investičních projektů v hodnotě přes 17,6 miliard korun. To je o tři projekty více než v roce 2004. Díky novým investicím, které zprostředkovala agentura CzechInvest, vznikne v Ústeckém kraji v nejbližších letech nejméně 3854 nových pracovních míst.

„Severozápadní Čechy zaznamenávají v posledních letech rekordní příliv investičních projektů," říká Jiří Paroubek, předseda vlády České republiky, a upřesňuje: „Ze struktury investic v uplynulém roce vyplývá, že region není přitažlivý pouze pro určité odvětví, ale nové investice pokrývají široké spektrum výroby a do kraje přinášejí nové technologie a know-how."

Největší projekt v loňském roce do regionu umístila izraelská společnost Tivall, která bude v Krupce vyrábět, bezmasé pokrmy a další vegetariánské produkty. Celková investice by měla dosáhnout ke třem miliardám korun a uplatnění zde najde až 300 lidí. V Trmicích vyroste závod české společnosti Průmyslový lihovar Přestanov na výrobu bioetanolu a sušených granulovaných krmiv. Investice přesáhne 1,2 miliardy korun a vznikne 86 nových pracovních míst. Do Hluban míří německá společnost FTE automotive, která zde vybuduje závod za více než jednu miliardu korun a zaměstná 588 lidí. Firma se specializuje na výrobu částí hydraulických brzd a spojek.

„Náš region nová pracovní místa a celkové hospodářské oživení nutně potřebuje. V poslední době mám ale bohužel signály o tom, že firmy mají v našem regionu problémy s dopravní infrastrukturou," říká Jiří Šulc, hejtman Ústeckého kraje, a dodává: „Minulý týden jsem například jednal se zástupci společnosti Toyoda Gosei Czech s.r.o. Stěžovali si, že vláda neplní svůj slib o dostavbě silnice R7, což pro ně znamená komplikaci při dopravě výrobků k jejich odběratelům, ať už do Německa nebo do automobilky v Kolíně. Musím znovu připomenout, že bez kvalitního dopravního spojení v podobě dokončené silnice R7 a dálnice D8 je úspěšný ekonomický rozvoj našeho regionu nemožný. Vláda by měla tuto situaci urychleně řešit, jinak hrozí, že investoři za pár let odejdou."

„Ústecký kraj má i nadále velký potenciál získávat nové projekty. Zejména výhodná logistická poloha může být přitažlivá i pro menší a střední německé firmy. Regionu by výrazně napomohla přítomnost technické vysoké školy, protože zdejší podniky nepotřebují jen pracovníky do provozu, ale především schopný management," upozorňuje Tomáš Hruda, generální ředitel agentury CzechInvest, a doplňuje: „V kraji je navíc k dispozici jedna z nejlépe připravených průmyslových zón ve střední Evropě Žatec-Triangle. Jednáme s několika investory, a pokud budou jednání úspěšná, zóna se začne brzy obsazovat."

V počtu získaných projektů za minulý rok byl Ústecký kraj předstižen pouze Jihomoravským krajem. Celkově Ústecký kraj od roku 1993 získal prostřednictvím agentury CzechInvest 98 investičních projektů, což je absolutně nejvíce ve srovnání s ostatními regiony ČR. Investoři se zde zavázali vytvořit 16 731 nových přímých pracovních míst a proinvestovat téměř 80 miliard korun.

Největší investiční projekty v roce 2005

Investor
Sektor
Země původu
Investice (mil. Kč)
Pracovní místa
Kraj
Tivall
potravinářský
Izrael
2 940,00
300
Krupka
Průmyslový lihovar Přestanov
chemický
Česká republika
1 226,00
86
Trmice
FTE automotive
automobilový
Německo
1 039,80
588
Hlubany
Měď Povrly
kovozpracující
Česká republika
292,00
30
Povrly
ZANINI AUTO GRUP
automobilový
Španělsko
218,00
55
Kadaň



API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR