Tři miliardy na průmyslový výzkum a vývoj
28.2.2010 | CzechInvest | Program Potenciál přináší českým podnikům tři miliardy na průmyslový výzkum a vývoj. Nově může zafinancovat třeba i konstrukci prototypu.
Podniky bez rozdílu velikosti, které nezapomínají na výzkum a vývoj, mohou už zítra přihlásit své inovační projekty do Programu Potenciál. Evropská dotace pokryje až 60 procent projektových výdajů v závislosti na velikosti podniku a místě realizace projektu.
„Výzkum a vývoj, zejména pokud se do něj podniky pustí na vlastní pěst či ve spolupráci s českými vzdělávacími institucemi, přináší celé naší ekonomice obrovskou přidanou hodnotu a mnohdy i mezinárodní věhlas. Dnes už celý svět ví, co je to nanospider od Elmarca, soupeři několikanásobného paralympijského vítěze Jiřího Ježka nemůžou přijít na jméno jeho celokarbonovému kolu značky Duratec, kosmetický a farmaceutický průmysl zase uznale pokyvuje nad projektem výroby kyseliny hyaluronové v podání CPN z Dolní Dobrouče. Ačkoli jsou tyto projekty jedinečné, přece jenom mají něco společného – dotaci z programu Potenciál,“ říká Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.
Program Potenciál podpoří kapacity pro různorodé projekty průmyslového výzkumu a vývoje či inovace výrobků a technologií, které budou následně přeneseny do výroby. Podniky tak mohou například založit či rozšířit své stávající vývojové centrum, nově je možné do provozních výdajů projektu zahrnout i náklady spojené s nákupem materiálu potřebného pro sestrojení prototypu.
Tentokrát jsou v programu Potenciál připravené k rozdělení tři miliardy korun, 1 až 100 milionů korun pro každý projekt. V případě, že dotace zamíří do některého z vybraných okresů postižených aktuálními hospodářskými potížemi, zvyšuje se maximální hodnota dotace pro jeden projekt na 200 milionů korun. Malé a střední podniky mohou využít šance získat dotaci v rámci takzvaného dočasného rámce, což v praxi znamená dotaci v hodnotě až 500 000 euro na provozní výdaje - platy, služby expertů, materiál na sestrojení prototypu a podobně. Podmínkou pro získání této podpory je investice do projektu v minimální hodnotě 30 milionů korun, případně účast v programu mezinárodní spolupráce firem, výzkumníků a univerzit EraSME.
Žádosti o dotaci z programu Potenciál přijímá agentura CzechInvest od 1. března 2010 až do 30. září 2011, a to pouze prostřednictvím aplikace eAccount, která je online dostupná na adrese www.czechinvest.org. Své projekty mohou podnikatelé konzultovat se specialisty agentury CzechInvest, ať už v regionálních kancelářích, tak na centrále v Praze. Zájemcům je každý všední den od 9 do 13 hodin k dispozici také bezplatná informační linka o podpoře podnikání na telefonním čísle 800 800 777 nebo na adrese programy@czechinvest.org.
Program Potenciál je součástí Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI), který mezi podniky z oblasti zpracovatelského průmyslu, centra sdílených služeb a technologická centra v období 2007-2013 rozdělí 3,6 miliardy euro, tedy okolo 100 miliard korun. O dotaci mohou požádat podniky, které své projekty realizují mimo území hlavního města Prahy. Řídicím orgánem OPPI je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, zprostředkujícím subjektem pro dotační tituly OPPI je Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest.
Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest
Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org