Student podnikatel – utopie, nebo praxe?

Dochází k propojování teorie vysokých škol s praxí? Je možné skloubit podnikání a studium vysoké školy? Jaký je inovační potenciál současných vysokoškolských studentů? To jsou otázky, na které se nikdo studentů neptá. Odpovědi na ně jsou přitom klíčové jak pro vzdělávací, tak pro inovační politiku. Protože jedním z cílů agentury CzechInvest je podpora inovačního podnikání v České republice, potřebujeme vědět, jaké možnosti a schopnosti v dnešní době vysokoškolští studenti mají. A tak jsme se zeptali.

student podnikatel

Diskuse, které se zúčastnilo asi 50 studentů převážně brněnských vysokých škol, byla uvedena přednáškami odborníků v oblasti inovačního podnikání. Jako první vystoupil ředitel centra BIC Ostrava Jaroslav Kunčický a představil jeho hlavní činnosti. Mimo jiné popsal funkce podnikatelského inkubátoru a jeho výhody pro začínající podnikatele. Následovala prezentace Jaromíra Ožany z firmy OCHI Inženýring, která je důkazem toho, že podnikatelský inkubátor opravdu funguje a může pomoci nově založené firmě v přeměně v úspěšnou společnost. Jiří Hudeček, ředitel Jihomoravského centra, které také podporuje začínající podnikání, představil nabídku svého centra od finanční pomoci po zvýhodněné nájemné a s tím spojené služby. Úvodní blok přednášek zakončil Václav Muchna, ředitel společnosti Y Soft. Ukázal, jak se z mladého studenta informatiky může stát majitel prosperující společnosti a jak k tomu může podnikatelský inkubátor přispět. Jeho příspěvek byl prvním podnětem k přesvědčení, že studium a podnikání není jednoduché vzájemně sloučit. Následující diskuse se studenty toto přesvědčení již bohužel nevyvrátila.

Abychom hned na začátku věděli, s kým máme tu čest, zeptali jsme se studentů: „Kolik z Vás v současné době podniká?". Výsledek hlasování: tři studenti. „A kolik z Vás by chtělo podnikat?" Téměř všichni. Zbývalo jen zjistit, v čem vězí problém. Ukázalo se, že nelze jednoznačně určit příčinu a že bariéry leží na více stranách. Výchova studentů na vysokých školách není vůbec zaměřena na inovační myšlení. Studenti se neučí mít nové nápady a aplikovat je v praxi. A když už je nějaký ten nápad na světě, škola neposkytne prostor a podporu na jeho uplatnění. Na druhou stranu ani studenti sami neukázali velký potenciál začít prakticky realizovat své myšlenky. Vlastně ani žádné právě nemají, dobrých nápadů je opravdu málo. Málo z nich má navíc dostatek vůle a přesvědčení, aby je začali uplatňovat na trhu. Potřebují impuls, který jim nikdo nedává. Prý ani instituce na podporu inovačního a začínajícího podnikání. Téměř nikdo ze studentů neznal centra, jejichž zástupci se diskuse zúčastnili, a neměl povědomí, že takové instituce vůbec existují.

Diskuse byla přínosná pro obě strany. Studenti ocenili zejména příležitost seznámit se institucemi jako je podnikatelský inkubátor a s podporou, kterou inovačním myšlenkám poskytují. Diskusi popsali jako inspiraci, která je přiměla zamyslet se nad svým uplatněním a povzbudila je k podnikání. My jsme se dozvěděli, že student podnikatel je téměř utopie a že změna současného stavu nebude snadná.

Účastníci hodnotili diskusi pozitivně. Ocenili zejména příležitost seznámit se s podnikatelským inkubátorem a možností využít ho v začátku podnikání, impuls k zamyšlení se nad dalším sebeuplatněním a povzbuzení do začátku podnikání.


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR