Spolupráce škol a firem je pro zaměstnanost v Plzeňském kraji klíčová

17.6.2013 | CzecnInvest, Krajský úřad Plzeňského kraje | V Plzni se řešil nedostatek kvalifikované pracovní síly.

foto č. 1

Posílit spolupráci mezi firmami a školami a koordinovaně propagovat technické obory v regionu. Tak je třeba řešit nedostatek kvalifikované pracovní síly v Plzeňském kraji. Shodli se na tom odborníci ze státní správy a samosprávy, představitelé firem a škol a zainteresovaných komor a sdružení v rámci workshopu „Kvalifikovaná pracovní síla v Plzeňském kraji – střední a odborné vzdělávání“, který se konal 12. června ve Vědeckotechnickém parku v Plzni.

„Nedostatek kvalifikované pracovní síly nejen v plzeňském regionu vnímáme v CzechInvestu jako veliký problém. O Plzeňský kraj mají investoři zájem, ale může se stát, že jim v této oblasti nebudeme mít za chvilku co nabídnout,“ říká ředitelka regionální kanceláře agentury CzechInvest v Plzni Kamila Malá. „Je důležité tuto situaci řešit napříč všemi institucemi, školami a soukromým sektorem, a proto jsme během půl roku iniciovali už druhé setkání všech zainteresovaných stran a už registrujeme první výsledky,“ dodala za všechny organizátory a partnery akce.

Výzvou do budoucna je marketing technických oborů, na kterém by se měli podílet jak firmy hledající kvalifikovanou pracovní sílu, tak školy a jejich zřizovatelé, kraje a regionální partneři. Aktivnější roli by měli hrát základní školy a jejich poradci pro volbu povolání. S tím souvisí i motivace školáků a jejich rodičů, proč zvolit technický obor. „Základem je ale komunikace, pokud nebudeme vědět, kde je nedostatek pracovní síly a ve kterých oborech, nemohou na to školy a jejich zřizovatelé reagovat,“ doplňuje Kamila Malá.

„Problém nedostatku kvalifikované pracovní síly v technických oborech v našem regionu si plně uvědomujeme, a proto připravujeme řadu opatření na podporu technického vzdělávání. Příkladem může být finanční podpora nadaných mladých lidí, kterým by stipendium pokrylo ubytování, stravu a další výdaje spojené se studiem,“ říká Ivo Grüner, náměstek hejtmana pro oblasti regionální rozvoj, fondy EU a informatiku.

V tuto chvíli už například běží celorepublikový projekt „Stáže ve firmách“ (Svaz průmyslu a dopravy ČR) a projekt „Pospolu“ (Národní ústav pro vzdělávání), který podporuje spolupráci škol a firem se zaměřením na odborné vzdělávání v praxi. Programy podpory rovněž vznikají při Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Pracuje se na změnách legislativy, včetně zákona o daních z příjmů. Firmy by si tak v budoucnu mohly odepisovat z daní investice do vzdělávání a náklady za stipendia a stáže.  

Krajský úřad v Plzni pracuje na vzniku platformy regionálních partnerů pro řešení popularizace a podpory technických oborů a profesí. Dále je v Plzeňském kraji v přípravě projekt „Vzdělávání instruktorů odborného výcviku“ (Západočeská univerzita v Plzni). Zatraktivnit výzkum a vývoj ve strojírenství pro studenty, mládež i děti se snaží projekt „Populár“ (COMTES FHT, a.s.).

Workshop uspořádala regionální kancelář agentury CzechInvest ve spolupráci s Obchodní a průmyslovou komorou Řezno, Hospodářskou komorou ČR a Svazem průmyslu a dopravy ČR. Mezi účastníky akce nechyběli zástupci firem, základních a středních škol a učilišť, Západočeské univerzity v Plzni, krajského úřadu, Úřadu práce, Techmania Science Center, Národního ústavu pro vzdělávání, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Adéla Tomíčková, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 832, adela.tomickova@czechinvest.org


Kontakt na Krajský úřad Plzeňského kraje:

JUDr. Jaroslava Havlíčková, vedoucí Odboru školství, mládeže a sportu KÚPK, tel.: 377 195 529, jaroslava.havlickova@plzensky-kraj.cz

 


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR