Špičky japonského výzkumu se sjíždějí do Prahy

13.5.2008 | CzechInvest | Česká republika hostí od úterý do čtvrtka už čtvrtý ročník Česko-japonských dnů vědy a techniky.

Praha ode dneška patří špičkovým vědcům z Japonska a České republiky. Pod záštitou premiéra a předsedy Rady pro výzkum a vývoj Mirka Topolánka Česko hostí už čtvrtý ročník Česko-japonských dnů vědy a techniky. Hlavním cílem akce je představit a nabídnout konkrétní možnosti spolupráce mezi českými a japonskými univerzitami, výzkumnými organizacemi a firmami.

Žádná další země střední Evropy a jen málo světových ekonomik se může pochlubit tak silnými pouty s Japonskem – jak ekonomickými, tak vědeckými. Je proto přirozeným zájmem obou zemí objevovat další možnosti vzájemné spolupráce,“ říká předseda vlády ČR Mirek Topolánek a dodává „Česká vláda schválila reformu výzkumu a vývoje a včera zahájila debatu nad reformou vysokého školství. Výsledkem těchto změn bude zvýšení inovačního potenciálu a naše země se také stane atraktivnější pro mezinárodní spolupráci ve vědě a špičkovém výzkumu, což se samozřejmě týká i japonských univerzit, výzkumných institucí a firem."

Vedle vědy a výzkumu je letos jedním z hlavních témat setkání i české předsednictví Evropské unii v roce 2009, jehož hlavním heslem bude Odstranění bariér pro další vývoj členských států a upevnění inovací v Evropské unii. „Česko-japonské dny vědy a techniky také přímo navazují na závěrečná jednání a přípravu nové úmluvy mezi Japonskem a celou Evropskou unií o spolupráci ve výzkumu a vývoji,“ upozorňuje Tomáš Pojar, první náměstek ministra zahraničních věcí.

V České republice dnes působí přes dvě stě japonských společností, které zaměstnávají více než 40 tisíc lidí. Řada těchto firem se u nás navíc věnuje vlastnímu výzkumu a vývoji. Japonské společnosti tak tvoří velmi významnou součást české ekonomiky,“ dodává Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.

Podle statistik agentury CzechInvest už do svých českých poboček japonské společnosti investovaly přes 101 miliard korun, a Japonsko je tak v Česku druhým největším zahraničním investorem hned za Německem. Nejrozsáhlejší investicí z Japonska je kolínská automobilka TPCA, k největším patří také liberecké Denso nebo plzeňský Panasonic.

„Japonské společnosti jsou v České republice mimořádně úspěšné,“ potvrzuje Josef Lébl, poradce generální ředitelky agentury CzechInvest a specialista pro japonské investice. „Všechny investice, které přišly z Japonska, v našich podmínkách uspěly. Navíc, české pobočky japonských podniků často patří v rámci svých korporací k těm nejúspěšnějším.“

Hlavní setkání se koná v úterý formou jednodenního semináře v Černínském paláci v Praze. Dopoledne bude patřit státníkům a představitelům výzkumných institucí a také konkrétním možnostem spolupráce mezi Českou republikou a Japonskem. Odpoledne se pak hosté Česko-japonských dnů budou moci zúčastnit seminářů na témata: Biotechnologie, farmakologie a medicína, Nové materiály a nanotechnologie, Nové energetické zdroje a životní prostředí nebo Letectví a kosmonautika.

Za japonskou stranu vystoupí například Kimikazu Iwase z výboru pro vědu a technologie japonského ministerstva školství,Toshiyuki Mineno, prezident a generální ředitel NEC Europe za Japonskou obchodní federaci Keidanren nebo Hideaki Kumazawa, japonský ambasador v ČR.

Organizaci Česko-japonských dnů vědy a techniky má už tradičně na starosti agentura CzechInvest spolu s Českým vysokým učením technickým ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Akademií věd, Asociací výzkumných organizací, Inženýrskou akademií a Svazem průmyslu a dopravy. Vedle Česko-japonských dnů vědy a techniky má v letošním roce agentura CzechInvest v plánu uspořádat obdobné akce ještě se švýcarskými, izraelskými nebo britskými partnery


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR