Průzkum: Více než polovina velkých investorů by kvůli snížení investičních pobídek nerealizovala projekty v České republice
17.4.2013 | CzechInvest, MPO ČR | 25% strop veřejné podpory by od investice v ČR odradil 38 z 58 respondentů.
Výrazné zvýšení nákladů, ztráta motivace a malá návratnost investice. To jsou nejčastější důvody, proč by oslovené zahraniční i tuzemské firmy neinvestovaly do nových či stávajících projektů v ČR, pokud by byla snížena veřejná podpora ze současných 40 na 25 procent, jak navrhuje Evropská komise. Pokud by i tak v ČR investovaly, mohla by změna podle průzkumu agentury CzechInvest negativně ovlivnit míru a rozsah investic, tedy i počet nově vytvořených pracovních míst.
„Návrh Evropské komise významně zhoršuje podmínky pro poskytování veřejné podpory v České republice, a to zejména pro velké firmy, které tvoří 92 procent všech dosavadních žadatelů o investiční pobídky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. „Máme k němu proto řadu výhrad, které jsme poslali do Bruselu. Nemůžeme a nechceme o budoucí investice a s nimi spojená nová pracovní místa přijít,“ zdůrazňuje.
Vzhledem k výši HDP České republiky na jednoho obyvatele by se návrh Evropské komise dotknul celé země, pro některé regiony Polska, Maďarska a Slovenska by však neplatil. „Vnímáme to jako veliký problém. Už nyní máme v rámci Visegrádské čtyřky míru veřejné podpory nejnižší. Omezení podpory by však v důsledku nesnížilo konkurenceschopnost pouze České republiky, ale celé Evropské unie,“ doplňuje Petr Očko, pověřený řízením agentury CzechInvest a ředitel sekce fondů EU Ministerstva průmyslu a obchodu.
V případě schválení návrhu na snížení investiční podpory na 25 procent, bude nový systém investičních pobídek platit pro projekty, které obdrží pozitivní rozhodnutí o přidělení veřejné podpory po 1. lednu 2014. „Vzhledem k časově náročnému schvalovacímu procesu budeme moct stávající podmínky, tedy 40procentní výši státní podpory, zaručit firmám, které podají žádosti do konce srpna 2013. Záleží teď ale především na tom, jak se Evropská komise nakonec rozhodne,“ doplňuje Marian Piecha, ředitel odboru inovačního podnikání a investic Ministerstva průmyslu a obchodu.
Připomínky k návrhu Evropské komise jsou výsledkem jednání pracovní skupiny, ve které kromě CzechInvestu a Ministerstva průmyslu a obchodu měli zastoupení Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Sdružení pro zahraniční investice AFI, Vysoká škola ekonomická v Praze, Svaz průmyslu a dopravy a několik investorů. Mimo jiné apelují na zachování stávající míry veřejné podpory investic a ohrazují se proti navrženým administrativním změnám.
Aktuální verze Zákona o investičních pobídkách je účinná od 12. července 2012, kdy mimo jiné byla rozšířena oblast žadatelů o technologická centra a centra strategických služeb a prodlouženo období slevy na dani z pěti na deset let. Na novelizaci zákona si počkala řada firem, více zde: http://www.czechinvest.org/novela-zakona-o-investicnich-pobidkach-odstartovala-priliv-investicnich-zameru. Od novelizace agentura CzechIvest přijala celkem 55 investičních záměrů v objemu 27,3 miliard korun, které představují bezmála sedm tisíc nových pracovních míst.
Realizovali byste investiční akci v ČR v plánovaném rozsahu i při podpoře v maximální výši 25 % uznatelných nákladů?
Osloveno: 69 investorů
Odpovědělo: 58 investorů
Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest
Adéla Tomíčková, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 832, adela.tomickova@czechinvest.org
Kontakt na MPO ČR:
Veronika Forejtová, tisková mluvčí, tel.: +420 224 853 291, forejtova@mpo.cz