Průzkum pracovního trhu na Ústecku: Lidé hledají zaměstnání bez ohledu na svou specializaci
22.1.2007 | CzechInvest | Naprostá většina lidí, kteří na Mostecku a Chomutovsku uvažují o změně zaměstnání, netrvá na tom, aby zůstala ve stejném oboru, pro který má kvalifikaci. Vyplývá to z výzkumu mobility pracovního trhu na Ústecku, který zpracovala agentura CzechInvest spolu s Hospodářskou komorou ČR a pracovišti Institutu trhu práce. Cílem studie, která se zaměřila přímo na oblasti kolem Chomutova a Mostu, je odhalit zákonitosti mobility pracovní síly v investičně zajímavých oblastech Ústecka a pomoct zaměstnavatelům s hledáním těch nejlepších zaměstnanců.
„Lidem prakticky nezáleží na tom, zda budou pracovat ve stejném oboru, v jakém se vyučili nebo jaký studovali. Téměř 80 procent z těch, kteří o změně zaměstnání uvažují, netrvá na svém oboru. O rekvalifikaci má zájem 43 procent lidí, kteří se zúčastnili průzkumu." vysvětluje Alžběta Šťastná, Vedoucí skupiny Rozvoje lidských zdrojů agentury CzechInvest. „Zbylých dvacet procent - ti, kteří chtějí zůstat ve svém oboru - tvoří především lidé s vyšším vzděláním."
„Tato studie potvrzuje fakt, že zejména mladí lidé vůbec netrvají na tom, aby pracovali v oboru, pro který mají kvalifikaci. Stejně tak neuvažují o tom, že by změnili svoje stávají zaměstnání proto, aby se mohli vrátit do oblasti, kterou studovali nebo kde už dříve pracovali," konstatuje Miloslav Tauber vedoucí Útvaru pro rozvoj lidských zdrojů odboru Institutu trhu práce HK ČR. „Naprostá většina lidí, kteří na Mostecku a Chomutovsku uvažují o změně zaměstnání, netrvá na tom, aby zůstala ve stejném oboru, pro který má kvalifikaci. Vyplývá to z výzkumu mobility pracovního trhu na Ústecku, který zpracovala agentura CzechInvest spolu s Hospodářskou komorou ČR a pracovišti Institutu trhu práce. Cílem studie, která se zaměřila přímo na oblasti kolem Chomutova a Mostu, je odhalit zákonitosti mobility pracovní síly v investičně zajímavých oblastech Ústecka a pomoct zaměstnavatelům s hledáním těch nejlepších zaměstnanců.To může být dobrá zpráva pro nové zaměstnavatele. Znamená to, že nebudou problémy umístit u investora přijaté pracovníky podle požadavků na kvalifikace."
Průměrná měsíční mzda v oblasti Mostecka a Ústecka je u více než 80% zaměstnanců 15.000Kč. „Přitom je zajímavé, že ti, kteří pracovali nebo pracují pro české firmy, uvádějí, že chtějí mít nástupní plat do 15.000 Kč ve 25 procentech. Naopak u zahraničních firem se s nástupním platem do 15.000 Kč spokojilo víc lidí, a to celkem 31 procent," dodává Alžběta Šťastná.
Výzkum také potvrdil fakt, že ochota lidí dojíždět za zaměstnáním stoupá s dosaženým vzděláním. Vysokoškoláci jsou ochotní strávit cestou do zaměstnání při splnění určitých základních podmínek prakticky libovolnou dobu. Více než polovina lidí, kteří se zúčastnili průzkumu, chce dojíždět za prací maximálně půl hodiny, 36 procent toleruje dojíždění nejvýše do jedné hodiny. Bezmála 60 procent lidí není ochotných se za prací přestěhovat, 20 procent toleruje změnu adresy maximálně v rámci svého okresu.