Přímé zahraniční investice: Střední a východní Evropu čeká jen pozvolný návrat k předkrizovým hodnotám

11.3.2010 | CzechInvest, PwC | Zatuhnutí úvěrových kanálů a hospodářská krize srazily pět rekordních let přílivu přímých zahraničních investic (FDI) do střední a východní Evropy (CEE). A ukazuje se, že oživení FDI v regionu bude letos a v následujících letech jen mírné, říká nejnovější studie PricewaterhouseCoopers nazvaná Přímé zahraniční investice v regionu střední a východní Evropy: Rozmach a pád?

FDI in CEE - Final report

Průzkum PricewaterhouseCoopers ukázal, že střední a východní Evropa se těšila v letech 2003 až 2008 více než pětinásobnému nárůstu přílivu přímých zahraničních investic, ze 30 miliard na 155 miliard dolarů. Odhady však ukazují, že v roce 2009 se tento příliv smrsknul o zhruba polovinu na 77 miliard dolarů. Nejvíce se na tomto propadu podepsal realitní sektor, kde došlo k poklesu o 71 % ve srovnání s rokem 2009.

„Neočekáváme, že se příliv FDI do regionu hned vrátí na úroveň před krizí. Propad, ke kterému došlo, zde bude mít trvalé následky a může to trvat až do roku 2014, než se vrátíme na úroveň roku 2008,“ odhaduje Jiří Moser, vedoucí partner oddělení poradenských služeb PricewaterhouseCoopers ČR.

Dopad na jednotlivé země regionu nebyl stejný. Analytici PwC odhalili, že podíl FDI na hrubém domácím produktu (HDP) se v jednotlivých zemích liší zejména v závislosti na úrovni příjmů, mzdových nákladech ve výrobní sféře, investičním riziku či členství země v EU. Určitým pozitivem současné situace tak je, že investoři přestali brát region CEE jako celek a začali vnímat specifika jednotlivých zemí.

„Průzkum však ukázal, že i bez dopadu globální krize by kvůli značnému nárůstu nákladů na pracovní sílu ve střední a východní Evropě v roce 2008 pravděpodobně došlo ke zpomalení přílivu FDI,“ říká Jiří Moser.

Česká republika

Česká republika, která historicky získávala přibližně 10 % FDI přitékajících do regionu, zaznamenala v roce 2009 menší propad než střední a východní Evropa jako celek. V roce 2008 získalo Česko téměř jednu miliardu dolarů FDI díky investicím do automobilového průmyslu. Dalšími klíčovými sektory bylo odvětví nemovitostí a alternativních energií. V roce 2009 došlo k poklesu FDI o 19 %. Klíčové sektory nemovitostí a alternativních energií zaznamenaly 30% pokles a výrobci automobilových komponentů a doplňků 65%.

„I když Česká republika nebyla hospodářskou krizí postižena zdaleka tolik jako například pobaltské státy či Maďarsko, více než 4% pokles ekonomiky také zmrazil mnohá investiční rozhodnutí. Pro letošní rok odhadujeme růst České ekonomiky o 1,5 %, v roce 2011 by české HDP mohlo přidat téměř 3 %,“ dodává Jiří Moser.

Pokles objemu investic potvrzuje také agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Zaznamenává přitom jasnou změnu ve struktuře investičních projektů, oblast výzkumu, vývoje a strategických služeb vítězí nad výrobou, které se věnuje čím dál méně investorů.

“Naše zkušenosti ukazují, že se Česká republika v poslední době stává cílem investic s vyšší přidanou hodnotou, zato však s nižším objemem vloženého kapitálu. Potvrzují se tak naše předpovědi, v nichž jsme upozorňovali, že český trh už obrovské a drahé investice typu Hyundai nedokáže pojmout. Také proto se teď primárně zaměřujeme na vyjednávání s investory z oblasti výzkumu, vývoje a služeb, kterým nabízíme připravené podnikatelské nemovitosti a kvalifikovanou, avšak v porovnání třeba se zeměmi západní Evropy stále ještě levnou pracovní sílu,“ dodává Alexandra Rudyšarová, generální ředitelka agentury CzechInvest.


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org


Kontakt na PricewaterhouseCoopers Česká republika

Jiří Moser, Partner, tel.: +420 251 152 048, jiri.moser@cz.pwc.com

Pavel Heřmanský, Public Relations, tel: +420 251 151 827, pavel.hermansky@cz.pwc.com


Poznámky:

  • PricewaterhouseCoopers poskytuje auditorské, daňové a poradenské služby pro všechna odvětví ekonomiky. Svým klientům pomáháme upevnit důvěru veřejnosti a zvýšit hodnotu jejich podnikání. Díky sdílení znalostí, zkušeností a nápadů více než 163 000 pracovníků ve 151 zemích světa dokážeme svým klientům a partnerům nabídnout nový úhel pohledu a užitečné rady.

Název „PricewaterhouseCoopers“ označuje všechny společnosti sítě PricewaterhouseCoopers International Limited, z nichž každá je samostatným a nezávislým právním subjektem.

  • Další tiskové zprávy, publikace a studie vydané PricewaterhouseCoopers a články našich odborníků naleznete na www.pwc.cz/czpress.
  • O Agentuře pro podporu podnikání a investic CzechInvest

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest je státní příspěvková organizace podřízená Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, jejímž cílem je zvyšovat konkurenceschopnost české ekonomiky prostřednictvím podpory malých a středních podniků, podnikatelské infrastruktury a inovací. Do České republiky láká investory ze zpracovatelského průmyslu, strategických služeb nebo technologických center a dále je podporuje k dalším expanzím. Podporuje také české firmy, které mají zájem zapojit se do dodavatelských řetězců nadnárodních společností. V rámci zjednodušení komunikace mezi státem, podnikateli a Evropskou unií CzechInvest zastřešuje celou oblast podpory podnikání ve zpracovatelském průmyslu, a to jak z prostředků EU, tak ze státního rozpočtu.

Připojené soubory

Popis souboru Typ Velikost Datum

FDI in CEE - Final report

PDF dokument 306,35 kB 11.3.2010


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR