Přímé zahraniční investice do rozvinutých ekonomik prudce vzrostly, Česká republika upevnila svou pozici
17.10.2006 | CzechInvest | Rozvinuté ekonomiky, včetně zemí EU, dokázaly v loňském roce přilákat o 37 procent více přímých zahraničních investic (PZI), jejich celkový příliv tak činí 542 miliard dolarů. Zároveň tyto země i nadále zůstávají nejsilnějšími příjemci i původci PZI a vyhlídky na jejich další nárůst jsou velmi slibné. Vyplývá to z nejnovějšího vydání mezinárodní investiční zprávy Konference OSN pro obchod a rozvoj (UNCTAD) World Investment Report 2006.
Desítku největších příjemců PZI vede Velká Británie, významně si také polepšilo deset nových členských států EU, které dohromady přilákaly 34 miliard dolarů, což představuje oproti roku 2004 nárůst o 19 procent. Česká republika se jako jediná z nových členských států dostala mezi dvacet největších světových příjemců PZI, když dokázala přilákat 11 miliard dolarů. Spolu s Maďarskem a Slovenskem upevnila svou pozici jako atraktivní lokalita pro automobilový průmysl.
„V souvislosti s nedávno zveřejněnými výsledky Eurostatu o přílivu PZI lze znovu konstatovat, že Česká republika zažívá v posledních letech rekordní období. Struktura investic také ukazuje, že naše strategie zaměřovat se na získávání technologicky vyspělých investic je správná," říká Tomáš Hruda, generální ředitel CzechInvestu. „Česká republika již dávno není levnou zemí a jediná šance, jak může dlouhodobě uspět, je soustředit se na zlepšování toho, v čem můžeme konkurovat - tedy vzdělaná a kvalifikovaná pracovní síla na celé škále od zpracovatelského průmyslu až po výzkum a vývoj."
Důležitým trendem je rostoucí podíl PZI z rozvojových zemí - vedle Tchajwanu nyní nově zejména z Číny a potenciálně také z Indie. V ČR byl tento trend dosud nejsilnější právě u projektů z Tchajwanu, jen agentura CzechInvest zprostředkovala 13 těchto projektů s celkovou výší investice přes 6 miliard korun. V souvislosti s investicí korejské firmy Hyundai se také očekává příchod dalších korejských společností.
„Další expandující zemí je Indie, za ovládnutí zahraničních firem indické firmy jen za letošek utratily 7 miliard dolarů. Kromě ocelářského giganta Mittal Steel je nejnovějším příkladem koupě Avie Letňany indickou společností Ashok Leyland," upozorňuje René Samek, ředitel Divize podpory investic a aplikovaného výzkumu a dodává: „Mezi další rychle rostoucí sektory patří lehké strojírenství, farmaceutika a zejména IT. Podstatné je také to, že indické firmy mají potenciál i k novým investičním projektům, příkladem je centrum sdílených služeb, které v Brně vybudoval indický Infosys/Progeon."
„Indická ekonomika rostem tempem 8 až 10 % ročně a například objem indických investic do velké Británie je již vyšší než objem britských investic do Indie. Česká republika je pro indické firmy atraktivní zejména kvůli strategické poloze jako brána na západní trhy," říká Ramesh Chander ministr pro obchodní záležitosti Indické ambasády v Praze. „Kromě již zmíněných případů se akvizice českých firem týkaly například společnosti Mileta, kterou získal indický Alok, majitelem firmy Jemča se zase stala společnost Tatley Teas. Aktuálně je ve hře několik konkrétních projektů v oblasti bankovnictví."
Jedna z nejrychleji rostoucích rozvojových ekonomik - Čína - je mezi rozvojovými zeměmi největším zdrojem PZI, celosvětově je dokonce na 6. místě. V České republice se pak odhady čínských investic v letošním roce pohybují okolo 260 milionů korun. Je mezi nimi například čínský výrobce televizorů Changhong, který staví závod v Nymburce nebo potravinářská firma Shanghai Maling, jež letos zahájila výrobu na Ústecku. Čínské firmy představují pro ČR velký potenciál zejména v elektronickém sektoru, kde reagují na celosvětový boom LCD monitorů a televizorů a v telekomunikacích.
Ekonomika v těchto zemích sílí, řadě firem už zdaleka nestačí místní trh a chtějí expandovat do vyspělých zemí. K tomu potřebují jak logisticky dobrou lokalitu, tak technologické zázemí. Levná výroba zůstává v Asii, služba evropským a americkým zákazníkům, stejně tak jako vývoj se však stěhují blíž k nim. To je příležitost pro Českou republiku," dodává René Samek.