Přes pět desítek softwarových vývojových center už vzniklo v ČR s přispěním agentury CzechInvest

3.6.2008 | CzechInvest | Investice do středisek pro vývoj softwaru dosáhly 2,8 miliardy korun, zaměstnají přes 10 tisíc lidí.

Česká republika se stává evropským gigantem ve vývoji softwaru. Od roku 2000 v ČR s přispěním agentury CzechInvest vyrostlo 51 programátorských center, ve kterých se investoři zavázali zaměstnat celkem přes 10 tisíc vývojářů, z velké většiny špičkových specialistů s vysokoškolským vzděláním.

Tato čísla přesvědčivě ukazují, jakým směrem míří hospodářství České republiky,“ říká pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová. „Na začátku devadesátých let mohla Česká republika díky přílivu výrobních investorů, kteří přitom významně přispěli k restrukturalizaci průmyslu a oživení ekonomiky, trochu neoprávněně získat nálepku montovny Evropy. To už rozhodně neplatí. Dnes by se na nás mnohem víc hodilo označení ‚ajtíci Evropy‘,“ komentuje statistiku Rudyšarová.

Ve spolupráci s agenturou CzechInvest tak v posledních letech v ČR vznikla vývojová centra společností jako je IBM, Red Hat, Sun Microsystems, eBay nebo například Skype. Pozadu nezůstávají ani domácí podniky. Agentura CzechInvest nedávno vyhlašovala ocenění Investor roku 2007 a cenu pro nejvýznamnější investice ve strategických službách si v mezinárodní konkurenci odnesli čeští programátoři ze společnosti Logos.

Českou republiku řadí na špičku atraktivity pro nové investice do IT i renomované konzultantské agentury. Za nejlepší místo v Evropě pro IT společnosti Česko označili v minulém roce například A. T. Kearney, Economist Intelligence Unit nebo CIO Insight.

„Velký vliv na rozvoj trhu s IT službami v České republice měl vstup země do Evropské unie v roce 2004,“ pokračuje Rudyšarová. „Otevření hranic odstartovalo masivní příliv investic do vývoje softwaru. Zatímco do roku 2003 máme taková centra v našich statistikách celkem tři, od roku 2004 jich s našim přispěním v Česku vzniklo už 48.“

IT trh v České republice je dnes podle Evropské observatoře informačních technologií nejrozvinutějším mezi novými členskými zeměmi EU. V roce 2006 zamířilo na výdaje na IT 3,2 procent českého HDP, průměr starých členských zemí EU je přitom 2,72 procenta. Podle kvalifikovaných odhadů by výdaje firem, státu a domácností na IT měly v letošním roce přesáhnout 80 miliard korun.

„Firmám, které se v České republice rozhodnou investovat do informačních technologií, můžeme nabídnout několik druhů podpory, a to jak z prostředků Evropské unie, tak z národních zdrojů“ dodává Rudyšarová. „Právě tyto podniky totiž přinášejí do České republiky nejvyšší přidanou hodnotu a jsou schopné zajistit ČR konkurenceschopnost i do dalších mnoha let.“

Mezi 51 investicemi softwarových společností, na kterých se od roku 2000 agentura CzechInvest podílela, dominují české firmy. Domácí společnosti připravily 14 projektů, ve kterých chtějí zaměstnat 2 410 lidí. Na druhém místě v pořadí jsou američtí programátoři s 13 projekty a s plány na vytvoření 3 681 nových pracovních míst. Třetí pak s odstupem investoři z Velké Británie, kteří v České republice zakládají pět softwarových center.

 

Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Lucie Králová, tisková mluvčí, tel.: 296 342 538, lucie.kralova@czechinvest.org


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR