Přes deset tisíc brownfieldů čeká na své investory

3.9.2009 | CzechInvest | Chátrající areály bývalých kasáren a továren stály ještě před pár lety mimo hlavní zájem podnikatelů. Brownfieldy totiž pro mnoho firem představují příliš vysoké investice. Dnes se však situace mění.

Přes deset tisíc brownfieldů čeká na své investory

Na regeneraci opuštěných průmyslových, zemědělských či vojenských objektů mohou podnikatelé získat dotace z Evropské unie. Možnosti čerpání dotací dnes na společném semináři představili zástupci agentury CzechInvest a UniCredit Bank.

Opuštěné továrny, pivovary, cukrovary, loděnice a jiné stavby, které již neplní svou funkci, najdeme v každém regionu. Například ve Zlínském kraji se jich v roce 2008 podle odhadů agentury Czechinvest nacházelo kolem 900, ve Středočeském kraji potom až 1500. V České republice se jejich počet v současnosti odhaduje na deset až dvanáct tisíc s celkovou rozlohou až 400 kilometrů čtverečních. Jejich počet však stále vzrůstá.

Známým příkladem úspěšné regenerace brownfieldu je například pražské obchodní centrum Palladium. Moderně zařízená budova v centru Prahy, která pod svou střechou skrývá desítky obchodů, dnes představuje velké lákadlo pro všechny, kdo rádi nakupují. Že jde o budovu bývalých kasáren Jiřího z Poděbrad, která byla v roce 2007 kompletně předělaná, to si dnes už uvědomuje málokdo.

„Regenerace brownfieldů a jejich využívání pro podnikání je nejen šetrné vůči životnímu prostředí, ale může to být i velmi výhodná investice,“ upozorňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „CzechInvest proto před rokem spustil i první online databázi brownfieldů v České republice. Zatím na adrese www.brownfieldy.cz podrobně popisuje na 350 lokalit připravených k regeneraci, ze kterých si investoři tu nejlepší mohou vybrat podle desítek detailních ukazatelů.“

Finanční pomoc z Evropské unie

Podnikatelé pro investice do svých nemovitostí mohou získat i finanční podporu z evropských fondů. Příkladem, kdy podnikatel využil finanční pomoc Evropské unie, je projekt firmy Blanář Nábytek, největšího výrobce postelí a pohovek v České republice. „Naše firma se potýkala s nedostatkem výrobních prostor,“ uvedl Jaroslav Blanář, místopředseda představenstva. „Tak jsme se rozhodli rekonstruovat nevyužívané haly v našem výrobním areálu, bývalém JZD. Na projekt jsme získali přes 40 milionů z programu Nemovitosti.“

„UniCredit Bank ročně konzultuje dotační záměry stovek klientů, pouze za minulý rok jich bylo zhruba 600. O podporu investic do podnikatelských objektů se přitom zajímá určitě polovina z nich. Stejně tak je podpora rozvoje nemovitostí významná pro zahraniční investory. Jako banka s přední pozicí v segmentu podnikatelských nemovitostí i mezinárodních klientů proto sledujeme tuto problematiku velice pozorně,“říká Zdeněk Jana z Unicredit Bank.

Z jakých programů lze získat finance

Program Nemovitosti spadá pod Operační programu Podnikání a inovace. Je určen na regeneraci brownfieldů, které budou využity převážně pro výrobu ve zpracovatelském průmyslu. Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo 1. července 2009 již druhou výzvu a plánovaná alokace je 4 mld.

Dotace z Evropské unie na regeneraci zanedbaných objektů lze čerpat i prostřednictvím regionálních operačních programů, Operačního programu Životní prostředí a Programu rozvoje venkova.

Regionální operační programy podporují regeneraci brownfieldů, které budou následně využity pro občanskou vybavenost nebo pro jiné formy podnikání než ve zpracovatelském průmyslu.  Program rozvoje venkova pak podporuje projekty zaměřené na podnikání v zemědělství a z Operačního programu Životní prostředí lze čerpat dotace na sanaci ekologicky znehodnocených pozemků.

Národní databáze brownfieldů

Národní databáze brownfieldů obsahujedetailní informacevčetně vlastnických vztahů, ekologické zátěže i fotografií ve velkém rozlišení o brownfieldech napříč celou Českou republikou. Databáze vznikla na začátku roku 2008 a v současné době mapuje na 350 areálů. Je volně a zdarmapřístupnákomukoli na adrese www.brownfieldy.cz. K registraci stačí pouze jméno a email.

 O Vyhledávací studii

Zdrojem informací o brownfieldech je Vyhledávací studie, kterou v letech 2005 až 2007 zpracovala agentura CzechInvest ve spolupráci s jednotlivými krajskými úřady. Výzkum popsal 2 355 lokalit o celkové rozloze přes 10 000 hektarů.


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org



API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR