Představení biotechnologickeho výzkumného centra BIOCEV na Středočeském kraji

21.1.2009 | CzechInvest | BIOCEV se bude zabývat výzkumem kmenových buněk, tkáňových náhrad nebo hledáním nových zobrazovacích metod. Rozpočet projektu je 2,3 miliardy korun, slavnostní otevření je v plánu na rok 2012.

Středočeský krajZástupci Středočeského kraje, Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest, nově založené asociace CzechBio a dalších biotechnologických institucí dnes na setkání na Krajském úřadě představili připravované projekty špičkového výzkumu na území Středočeského kraje - projekty BIOCEV a ELI.

Cílem projektu BIOCEV je vytvoření mezinárodního centra pro pokročilý biotechnologický a biomedicínský výzkum. Pracoviště bude integrováno do evropského výzkumu a umožní rozvoj pokročilého biotechnologického průmyslu v České republice. Hlavním předmětem zájmu tohoto centra bude zejména výzkum zobrazovacích metod, biologie kmenových buněk a inženýrství tkáňových náhrad, tedy výzkum polymerních materiálů a biomateriálů.

„Biotechnologie patří ke klíčovým sektorům, proto vítáme a podporujeme všechny aktivity, které podpoří jejich rozvoj v České republice,“ říká Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „Projekty jako BIOCEV pomáhají v České republice vychovávat špičkové specialisty v moderních oborech a právě to k nám v dlouhodobém měřítku pomáhá nalákat kvalitní nové investory.“

BIOCEV je připravený k realizaci ve středočeské obci Vestec u Prahy, kde Akademie věd ČR již zakoupila pozemek o výměře 5,5 hektaru. Rozpočet projektu je 2,3 miliardy korun a nabídne práci až 450 lidem. Uveden do provozu by měl být v roce 2012.

„Podpora velkých vědeckých projektů BIOCEV a ELI, a obecně realizace kvalitních projektů směřujících do výzkumu, vývoje a perspektivních oborů s vyšší přidanou hodnotou, patří mezi jednoznačné priority Středočeského kraje“ uvedl hejtman Středočeského kraje David Rath. Projekt BIOCEV bude znamenat zajištění zhruba 200 pracovních míst v rámci regionu. „Zafinancovali bychom výstavbu dopravní infrastruktury či výstavbu nových bytů pro zaměstnance,“ přislíbil hejtman David Rath.

BIOCEV bude klíčovým střediskem odborné přípravy studentů i vědeckých pracovníků, kterých by se na projektu podílelo až 150. Díky přímé účasti fakult Univerzity Karlovy se tak stane zdrojem špičkových specialistů pro základní i aplikovaný biotechnologický výzkum a pro moderní biologický průmysl v ČR.

Na setkání vystoupila také Linda Magee z Velké Británie, která se přijela s účastníky setkání podělit o své zkušenosti s fungováním regionální rozvojové agentury The Northwest Regional Development Agency. Ve Velké Británii měla na starosti fungování biotechnologického klastru BioNow a také spěšný projekt The National Biomanufacturing Centre.

 


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR