Portugalský prezident jednal s CzechInvestem, podepsána dohoda o spolupráci

16.4.2010 | CzechInvest | CzechInvest a AICEP, jeho portugalská obdoba, podepsali dohodu o spolupráci. Měla by přinést víc investic oběma zemím.

A. C. Silva, V. Klaus, C. Zorrinho a A. Rudyšarová

Za přítomnosti prezidentů Václava Klause a Aníbala Cavaca Silvy dnes generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová podepsala se svým protějškem z portugalské proinvestiční organizace AICEP dohodu o vzájemné spolupráci. Měla by přinést víc investic a lepší ekonomické vztahy mezi oběma zeměmi.

„Zřejmě všechny oblasti spolupráce mezi Českou republikou a Portugalskem prošly za poslední roky hlubším vývojem než právě ekonomická spolupráce. Věřím tomu, že dnešní mise do České republiky toto v mnohém zlepší,“ řekl na úvod podnikatelského setkání Václav Klaus.

„Poslední léta byla obzvláště tvrdá pro ekonomiky obou zemí. Žádná krize ale netrvá věčně. Já, jako ekonom, vidím právě teď celou řadu příležitostí po investice – ochlazení ekonomiky srazilo náklady na minimum, což otevírá široké možnosti pro podnikání,“ zdůraznil ve svém projevu Aníbal Cavaco Silva.

Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest, po podpisu dohody dodala: „Smlouva se zaměřuje zejména na oblast informačních a telekomunikačních technologií, strojírenství, automobilového průmyslu a dalších oborů klíčových v ekonomikách obou zemí. Zaručuje vzájemnou spolupráci pro pořádání podnikatelských a investičních misí do obou zemí.“

„Tato dohoda otevírá nové možnosti spolupráce mezi oběma zeměmi a může nám přinést mnohem hlubší ekonomické vztahy,“ zdůraznil Milan Hovorka, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

„V České republice se v posledních letech uchytila řada portugalských společností. Budují tu stabilní základny pro další podnikatelské expanze do zemí jako Polsko, Rumunsko nebo i Rusko. Přesto naše ekonomické vztahy zatím nejsou rozvinuté tak, jak by  být mohly. Jsem přesvědčen o tom, že to tato akce pomůže změnit,“ dodal Basílio Horta, prezident AICEP.

Podle České národní banky u nás společnosti z Portugalska vloni investovaly v přepočtu 185 milionů korun. Naopak České společnosti do svého působení v Portugalsku vloni vložily v přepočtu necelých 10 milionů korun. V Portugalsku například od roku 1997 působí konsorcium Moravia Steel Iberia.

Portugalské společnosti investovaly za poslední deset let v zahraničí v přepočtu kolem 215 až 400 miliard korun. Nejaktivnější byly především v oblasti nemovitostí a v bankovnictví. Směřování portugalských přímých zahraničních investic se v posledních letech výrazně proměnilo. Zatímco dříve se Portugalci zaměřovali hlavně na země Evropské unie, v poslední době většina investic z Portugalska zamířila do Brazílie a do portugalsky hovořících zemí Afriky, především do Angoly. Významná část investorů se ale zaměřila i na nové členské země EU – hlavně Rumunsko a částečně Polsko.

Dnešního setkání se zúčastnilo na 60 společností z Portugalska, které do České republiky přijely objevovat možnosti společného podnikání. Největší část z nich se věnuje vývoji softwaru a informačním a telekomunikačním technologiím. Zastoupení měly i společnosti ze strojírenství, automobilového průmyslu, plastikářského a chemického průmyslu, stavebnictví, ale i zdravotnictví nebo bankovnictví.


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR