Pololetí 2009: Každá třetí investice míří do IT

30.7.2009 | CzechInvest | S přispěním agentury CzechInvest získala Česká republika v prvním pololetí 140 nových investic – třetina z nich se věnuje vývoji softwaru.

Každá třetí investice míří do IT
  • S přispěním agentury CzechInvest vzniká 140 nových investičních projektů, o 16 víc než vloni
  • Přes 85 % nových investic za první pololetí 2009 míří do služeb nebo do výzkumu a vývoje
  • Třetina investorů se chce věnovat vývoji softwaru, 19 % strojírenství a 9 % elektronice
  • Vzniká 2 916 nových pracovních míst, třetinu z nich obsadí vysokoškoláci
  • Hodnota nových investic dosahuje 10,5 miliard korun

Česká republika získala díky agentuře CzechInvest v prvním pololetí 140 nových investičních projektů – o 16 víc než vloni. Česko si oblíbili hlavně vývojáři softwaru. Třetina všech nových investic, přesně 45 projektů, totiž míří právě do informačních technologií. Celkem tak v Česku postupně vznikne 2 916 nových pracovních míst, přičemž třetinu z nich obsadí vysokoškoláci. Hodnota investic dosahuje 10,5 miliard korun. Ukázaly to statistiky přílivu investičních projektů za první pololetí letošního roku zveřejněné agenturou CzechInvest.

„Zvlášť v době klesající ekonomiky je velmi důležitá přímá podpora, kterou můžeme investorům nabídnout. Oproti kupříkladu starým členským zemím Evropské unie máme velkou výhodu v tom, že můžeme moderní a perspektivní obory podporovat i ze strukturálních fondů EU. Konkrétně Operační program Podnikání a inovace, o který se CzechInvest stará, v sobě zahrnuje i programy šité na míru výzkumníkům, vývojářům, designérům a dalším obdobným specialistům. Zaměření na tyto obory se nám vyplácí,“ dodává Alexandra Rudyšarovám pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.

„Prohlubuje se tak trend, který odstartoval už v minulém roce, kdy služby nebo výzkum a vývoj poprvé převážily nad investicemi do výroby,“ vysvětluje Rudyšarová. „Česká republika nabízí jak perfektní životní zázemí pro špičkové experty, tak se můžeme pochlubit kvalitní a spolehlivou infrastrukturou. Oboje je pro investory do služeb naprosto klíčové a Česká republika toho velmi dobře využívá.“

Nejvíc výzkumníků v automobilovém průmyslu

Na druhém místě po informačních technologiích je co do počtu nových investic s 27 projekty strojírenství, třetí pozice patří se 13 investicemi elektronickému a elektrotechnickému průmyslu. Výroba dopravních prostředků – neboli investoři v automobilovém průmyslu – v prvním pololetí připravila pouze 6 nových investic a v pořadí oborů klesla až na šestou pozici. Přesto právě v automobilovém průmyslu vzniká nejvíc pracovních míst. Hned na druhém místě v počtu najímaných lidí jsou ovšem nově otevíraná centra strategických služeb.

Automobilový průmysl ale vytváří nejvíc nových pracovních míst i ve výzkumu a vývoji. Za první pololetí letošního roku přibyla čtyři nová vývojová centra, která ohlásila plány na zaměstnání tří stovek specialistů. „Na velké výrobní projekty v automobilovém průmyslu, které do ČR často přilákal přímo CzechInvest, teď s odstupem času přirozeně navazují investice do výzkumu a vývoje. Ty nejčastěji vznikají právě jako expanze původního výrobního závodu nebo jako samostatný podnik, který ale začíná jako dodavatel pro jednoho konkrétního výrobce,“ vysvětluje Rudyšarová.

„Právě pro výzkum a vývoj a pro strategické služby jsou klíčové dotační programy EU,“ zdůrazňuje Rudyšarová. „Možnost získat z nich podporu se investorům do služeb naplno otevřela až v roce 2008 a na našich statistikách se to ihned projevilo dramatickým nárůstem investic právě do těchto oborů. Podporu z programu Potenciál, součásti Operačního programu Podnikání a inovace, získává 62 společností, program ICT a strategické služby pak využije 51 firem.“

Program Potenciál pomáhá investicím do aplikovaného výzkumu, ICT a strategické služby se zaměřují na expertní řešitelská centra, high-tech servisní střediska nebo na strategické služby jako je například vývoj softwaru.

Středočeský kraj se vrací do vedení

Nejvíc nových investičních projektů ohlášených v prvním pololetí letošního roku vzniká ve středních Čechách. Středočeský kraj se tak se sedmnáctiprocentním podílem na všech investicích po velmi dlouhé době vrací na vrchol oblíbenosti jednotlivých regionů. Druhé místo pak už patří tradičním šampionům posledních let – Jihomoravskému kraji se čtrnáctiprocentním podílem a Moravskoslezskému kraji s dvanácti procenty podílu na celkovém počtu nových investic.

Srovnání: 2009 a 2008, první pololetí

V prvním pololetí roku 2008 agentura CzechInvest pomohla 124 investicím v celkové hodnotě 19,7 miliard korun. Ve srovnání s loňskem tak začátek letošního roku přinesl o 12 procent víc projektů, ale o 45 procent nižší objem investic. „Na vině je určitě i zpomalení ekonomiky z poslední doby, ale snižování absolutního objemu investic je dlouhodobý trend. V jejich složení totiž neustále roste podíl služeb, letos dosáhl už 85 procent, a právě službám stačí na rozjezd podnikání výrazně méně peněz než společnostem, které působí v průmyslu,“ dodává Rudyšarová.

„Dalším důvodem dlouhodobého snižování objemu investic je fakt, že u nás investoři stále častěji volí nájemní budovy, než aby si stavěli vlastní haly,“ pokračuje. „V letošním prvním pololetí dokonce zájem o nájmy poprvé překonal poptávku po připravených pozemcích v průmyslových zónách, kdy šest z deseti nových investorů hledá nájem a pouze třetina chce vlastní pozemek včetně vlastní budovy.“

Oživení na konci roku

„Do druhé poloviny roku očekáváme mírné oživení zájmu o investice do České republiky i od společností podnikajících ve zpracovatelském průmyslu. Vedle toho, že ekonomika nejvýznamnějších zahraničních partnerů České republiky začíná velmi pomalu ukazovat známky přinejmenším zmírnění propadu, se na CzechInvest za poslední měsíc až dva obrací víc předběžných zájemců o podnikání v České republice než na začátku roku,“ upozorňuje Rudyšarová.

„Do dalších měsíců se také kvůli hospodářské recesi na čas promění směřování nových investorů,“ předvídá Rudyšarová. „Do popředí zájmu se opět na čas dostanou regiony jako jsou Plzeňský nebo Středočeský kraj, ve kterých za posledních několik měsíců po letech opět stoupla nezaměstnanost. I když mají vynikající infrastrukturu, nové investory od nich odrazovalo právě komplikované hledání nových zaměstnanců.“

To potvrzuje i statistika zájmu o podnikatelské nemovitosti, ve které za první pololetí dvojnásob vzrostla poptávka po Plzeňském kraji. “Cílem agentury CzechInvest je směřovat investory především do regionů s vyšší nezaměstnaností, nicméně právě o oblasti jako je Plzeňsko nebo okolí Brna začínají v posledních měsících investoři sami projevovat stále větší zájem,“ uzavírá Rudyšarová.

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest vznikla v roce 1992; první investiční projekt pro Českou republiku zprostředkovala o rok později. Od té doby se podílela na 1 310 investicích v hodnotě 659 miliard korun. Přímo v projektech zprostředkovaných agenturou CzechInvest nachází postupně práci 203 485 lidí. Další tisíce pracovních míst pak vznikají v navazujících investicích.

1. pol. 2009: Typ činnosti nových investičních projektů
  Počet projektů

Výše investice

(mil. CZK)

Pracovní místa Pracovní místa pro VŠ  
 
Výroba 20 7 574,67 1 122 57  
Služby 55  388,47 1 103 496  
Výzkum a vývoj 65 2 527,54 691 310  
CELKEM 140 10 490,67 2 916 863  
Celkem: Roky 1993 až 2009
Typ investice Počet Pracovní místa Výše investice (mil. Kč)
Výroba 862 168 311 622 041
Služby 213 28 154 23 514
Výzkum a vývoj 235 7 020 13 326
Celkem 1 310 203 485 658 881

Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org

Připojené soubory

Popis souboru Typ Velikost Datum

Typ činnosti investičních projektů zprostředkovaných agenturou CzechInvest v 1. pol. 2009

PDF dokument 113,9 kB 30.7.2009

Sektorové rozdělení investičních projektů zprostředkovaných agenturou CzechInvest v 1. pol. 2009

PDF dokument 120,69 kB 30.7.2009

Krajské rozdělení investičních projektů zprostředkovaných agenturou CzechInvest v 1. pol. 2009

PDF dokument 127,07 kB 30.7.2009


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR