Brněnská PLIVA-Lachema rozšiřuje a modernizuje výrobu léků proti rakovině

28.7.2007 | CzechInvest | Půlmiliardová investice přispěje k modernější léčbě onkologických onemocnění a vytvoří přes 150 vysoce kvalifikovaných pracovních míst.

PLIVA-Lachema

Více modernějších léků na onkologická onemocnění bude do dvou let v Brně vyrábět společnost PLIVA - Lachema. Nový vlastník podniku, americký Barr Pharmaceuticals, odstartoval půlmiliardovou investici do stavby nové linky na cytostatické injekce pro chemoterapii. Jejich výroba je technologicky velmi náročná a firma má vysoké požadavky i na nové zaměstnance. Těch hledá přes 130.

„Závod prošel od začátku devadesátých let přeměnou od lokálního podniku přes člena významné evropské korporace až po úzce specializovanou firmu uvnitř třetího největšího výrobce generických léků na světě," říká Roman Čermák, generální ředitel agentury CzechInvest, jejímž prostřednictvím společnost PLIVA - Lachema požádala stát o investiční podporu.

PLIVA-Lachema rozšiřuje kapacity svého brněnského závodu projektem na výstavbu nové linky pro výrobu injekcí. Jakmile investici dokončí a novou linku uvede do provozu, firma počítá s výrazným nárůstem stávající produkce. Společnost současně masivně investuje i do výroby léčivých substancí, které jsou pro přípravu injekcí nezbytné.

„Naše výrobky jsou zvláštní v tom, že řada z našich injekcí nesnese závěrečnou sterilizaci. Je tedy nutné je vyrábět asepticky, což představuje nejnáročnější technologii ve farmaceutickém průmyslu vůbec," vysvětluje Tomáš Topinka, generální ředitel PLIVA - Lachema. „V Evropě není mnoho firem, které mají výrobu na podobné úrovni, a proto je po našich produktech stále velká poptávka." Přibližně polovinu produkce společnost vyváží do dalších evropských zemí a do USA. PLIVA - Lachema se prosadila i v Japonsku, jehož trh s léčivy patří mezi nejsledovanější a nejvíce regulované na světě.

„Podnik má výjimečný výzkumný i výrobní program a z toho přirozeně těží celý region jižní Moravy. Jeho obyvatelům se tak otevírají další možnosti uplatnění v prestižním sektoru; firma hledá kvalifikované technology, chemiky i další odborníky technických profesí," uzavírá Roman Čermák.

Cytostatická léčba, neboli chemoterapie, představuje jeden ze základních způsobů léčby onkologických nemocí. Podle údajů České onkologické společnosti v průměru v České republice onemocní rakovinou každý třetí člověk. V roce 2004, ze kdy pocházejí poslední aktuální údaje, lékaři diagnostikovali 66.641 nových případů - téměř dvojnásobek oproti roku 1975. Spolu s vyšším počtem odhalených nádorů ovšem stoupá i úspěšnost léčby. V České republice v současné době žije asi 400.000 lidí, kteří se léčí nebo léčili s rakovinou.

Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Lucie Králová, tisková mluvčí, tel.: 296 342 538, lucie.kralova@czechinvest.org
Jiří Sochor, PR executive, tel: 296 342 832, jiri.sochor@czechinvest.org


Více o společnosti PLIVA-Lachema


Brněnský podnik Lachema má za sebou více než šedesátiletou historii. Na léčiva se společnost začala zaměřovat od konce šedesátých let, první protinádorové přípravky podnik vyrobil v roce 1980. V roce 1999 získala společnost silného strategického partnera - majoritním vlastníkem se stala nadnárodní farmaceutická společnost PLIVA. To znamenalo i přejmenování společnosti na současný název PLIVA - Lachema. V závěru minulého roku získala skupinu PLIVA americká společnost Barr, a Lachema se tak stala součástí třetího největšího výrobce generických léků na světě. Brněnská Pliva-Lachema utržila v minulém roce 1,11 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 11,6 procenta. Bezmála 100 milionů věnovala na výzkum a vývoj.


Kontakt: Jana Šilarová, tel.: 541 127 238 , e-mail: silarova@lachema.cz, www.lachema.cz


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR