Opuštěné fabriky v kraji skoro nikdo nechce
23.1.2012 | Mladá Fronta DNES | Rozvoj podnikání v Královéhradeckém kraji brzdí podle agentury CzechInvest vedle nedostavěné dálnice D11 také chybějící pozemky pro nové investory a nízká míra využití starých průmyslových areálů.
Podle agentury CzechInvest chybí připravené pozemky pro nové investory a málo se využívají staré průmyslové areály.
HRADEC KRÁLOVÉ Rozvoj podnikání v Královéhradeckém kraji nebrzdí jen nedostavěná dálnice D11 do Hradce Králové a její pokračování směrem do Polska. Podle agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest je tu i řada dalších překážek.
Investoři se třeba nehrnou do obnovy starých průmyslových objektů, takzvaných brownfieldů. „Obnovených starších areálů je v kraji jen malé procento,“ říká mluvčí agentury Štěpánka Filipová.
Dlouhodobě chátrá třeba koželužna v Hradci Králové-Kuklenách. Opačným příkladem je nové sídlo krajského úřadu v přestavěném někdejším hradeckém pivovaru. Předseda Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje Stanislav Sedláček malý zájem o staré objekty vysvětluje tím, že investoři musí do jejich úprav vložit víc peněz, než na kolik je přijde stavba nových. Brownfieldy tak stále víc chátrají a nakonec většina z nich skončí demolicí.
„Jelikož pozemků pro novou výstavbu je v kraji málo, řešením by mohlo být, aby soukromým vlastníkům na demolice brownfieldů a na přípravu území pro novou výstavbu stát přispíval. Regenerace těchto areálů deset, patnáct, dvacet let od doby, co je někdejší uživatelé opustili, už ztratila ekonomický smysl,“ míní Sedláček a dodává, že výjimkou jsou architektonicky a technicky významné stavby.
Jako nedostatečnou CzechInvest hodnotí spolupráci úřadů a institucí v kraji s developery. „Zásadním problémem v kraji jsou chybějící pozemky. Chybí rovněž kancelářské budovy pro střediska se sdílenými službami. Případným investorům nemáme co nabídnout,“ tvrdí Adéla Tomíčková z CzechInvestu.
V kraji je podle agentury málo pozemků větších než pět hektarů, které by měly přívod elektřiny, vodovod, kanalizaci a další infrastrukturu potřebnou pro vznik průmyslových zón či podniků.
„Chybí-li pozemky, je třeba je hledat tam, kde je nevidíme. Třeba demolovat opuštěné průmyslové objekty,“ soudí Sedláček.