Olomoucko: na záchranu čeká až 750 zničených lokalit

30.9.2008 | CzechInvest | Ruiny zemědělských usedlostí na malé vesinci – tak vypadá nejtypičtější brownfield v Olomouckém kraji

Areal Hedva Zábřeh

Hlavní body:

  • Podle odhadů agentury CzechInvest je v Olomouckém kraji až 750 brownfieldů
  • Polovina brownfieldů zbyla po zemědělství – výrazně víc než jinde v ČR
  • Nejvíc opuštěných lokalit je na malých vesnicích
  • Ekologickou zátěží prokazatelně netrpí 78 % brownfieldů – výrazně lepší výsledek než celá ČR
  • Na regeneraci českých brownfieldů je ve zdrojích EU připraveno několik desítek miliard korun

Zdevastované území velikosti okresního města – například Šumperka, potřebuje revitalizovat v Olomouckém kraji. Roztroušených po celém regionu kraj skrývá až 750 brownfieldů, tedy areálů vyhaslých továren, rozpadlých kasáren nebo zemědělských družstev zarostlých bezem. Více než polovina těchto lokalit zbyla po zemědělství, naopak nezvykle malý podíl připadá v porovnání s celou republikou na opuštěné průmyslové lokality.

Jak do těchto míst vrátit život? Kde pro ně hledat investory a co mohou investorům brownfieldy nabídnout? A jak regeneraci brownfieldů financovat z veřejných financí? To byla hlavní témata setkání investorů, majitelé brownfieldů, zástupců obcí i široké veřejnosti na semináři na Krajském úřadě Olomouckého kraje. Pod záštitou hejtmana se zde konal už pátý ze série seminářů, které postupně navštíví každý kraj. Zájemci o další setkání se mohou hlásit na adrese www.brownfieldy.cz. Účast je bezplatná a limitovaná jen kapacitou sálu.

Oceňuji, že se podnikatelům v Olomouckém kraji do značné míry podařilo nahradit původní strojírenské výrobní programy novými projekty s přidanou hodnotou a využít původní průmyslové areály. Věřím, že postupně najdou nové uplatnění také objekty určené původně pro zemědělskou výrobu,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík.

„Více zregenerovaných brownfieldů a méně investic na zelené louce – to jsou priority agentury CzechInvest. Pro řadu investorů je představa, že budou renovovat opuštěnou továrnu, děsivá. Je to ale jenom proto, že o brownfieldech mají velmi často zkreslené a neúplné informace. Na těchto seminářích investorům i majitelům brownfieldů otevřeně představujeme výhody i nevýhody regenerace zanedbaných lokalit a ukazujeme, že nejen díky podpoře státu a Evropské unie mohou být brownfieldy vynikající alternativou k investicím na zelené louce,“ říká Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.

Na sérii seminářů CzechInvest představí možnosti podpory financování regenerace brownfieldů, která je v mnoha případech nezbytná. Na oživení opuštěných areálů je přitom možné čerpat finance nejméně ze 13 evropských a národních programů podpory. Podniky, obce i další organizace z nich mohou získat dohromady několik desítek miliard korun.

Olomoucký kraj: především opuštěná zemědělská stavení na vesnicích

Nejběžnějším brownfieldem v Olomouckém kraji je opuštěná zemědělská usedlost do dvou hektarů na malé vesnici. Ukazují to výsledky Vyhledávací studie brownfieldů, kterou spolu s Krajem zpracovala agentura CzechInvest. Právě Olomoucko má z celé ČR nejvyšší podíl brownfieldů soustředěných do malých obcí do dvou tisíc obyvatel.

„Brownfieldy v Olomouckém kraji současně patří k nejčistším v České republice. Plných 78 % z nich prokazatelně netrpí žádnou ekologickou zátěží, což určitě pomůže urychlit i jejich regeneraci,“ komentuje výsledky Vyhledávací studie Rudyšarová.

Pro většinu brownfieldů v Olomouckém kraji Studie budoucím investorům doporučuje jako nejvhodnější nové využití návrat k zemědělství. Až na druhém místě je průmysl, pro který by šlo nejlépe využít asi třetinu opuštěných lokalit v kraji. V porovnání s výsledky za celou Českou republikou je to přesně obrácené pořadí.

Národní databáze brownfieldů

Jedním z hlavních témat seminářů je i Národní databáze brownfieldů. Ta obsahuje detailní informace včetně vlastnických vztahů, ekologické zátěže i fotografií ve velkém rozlišení o brownfieldech napříč celou Českou republikou a od začátku roku roste tempem kolem deseti nových lokalit týdně. V současné době mapuje téměř tři stovky areálů. Databáze je volně a zdarma přístupná komukoli na adrese www.brownfieldy.cz. K registraci stačí pouze jméno a email.

O Vyhledávací studii

Zdrojem informací o brownfieldech je Vyhledávací studie, kterou v letech 2005 až 2007 zpracovala agentura CzechInvest ve spolupráci s jednotlivými krajskými úřady. Výzkum popsal 2 355 lokalit o celkové rozloze přes 10 000 hektarů, z toho 206 brownfieldů v Olomouckém kraji.

 

Příklady regenerace brownfieldů v Olomouckém kraji

 

 Regenerace a rozšíření závodu MORA Aerospace, a.s., Mariánské údolí – Hlubočky

Developerská společnost BCC - Brno City Center, a.s. investovala do regenerace zóny areálu MORA Aerospace a umožnila rozšíření výrobní plochy závodu a administrativního zázemí. V první fázi projektu zmizela část nevyužívaných starých objektů v areálu a jeho okolí, ve druhé fázi pak vyrostla nová výrobní hala, administrativní budova, parkoviště pro zaměstnance, skladové prostory a také nový most přes řeku Bystřici.

Renovace areálu poskytuje společnosti MORA Aerospace, a.s. další prostor k expanzi, aby uspokojila poptávku společnosti Honeywell, která do Hluboček ze zámoří přenáší opravy části své letecké techniky. Přestavba začala v říjnu 2006 a trvala necelé dva roky. Celkové náklady dosáhly bezmála 280 milionů korun, 100 milionů společnost získala jako dotaci z Operačního programu Průmysl a podnikání – programu Reality.

 Projekt Olomouc Šantovka

Záměrem investorů ING Real Estate Development CR, s.r.o., Sekyra Group,a.s. a ZENMEX s.r.o. v území Olomouc Šantovka, je vybudovat zde obchodní centrum, komerční a administrativní plochy, budovy pro bydlení a zázemí pro sport a relaxaci. Záměr je situován do bývalého areálu Mila Olomouc (lokalita - Centrum), do území při ulici Polská ( lokalita - Ostrov ) a do území bývalých plynáren (lokalita - Plynárna). Vznikne tak přes 200 000 m2 nových nadzemních ploch, z nichž 40 % bude připadat na nákupní a zábavní aktivity. Jednotlivá obchodní a restaurační zařízení budou umístěna i v dalších objektech projektu Olomouc Šantovka. Na zbývajících plochách se připravuje rezidenční bydlení, administrativa, pěší zóny a cyklostezky a park. .

V první etapě počítají investoři s vybudováním nákupního a zábavního centra s veškerou potřebnou infrastrukturou. To by mělo stát do roku 2011. V návaznosti na zahájení výstavby v první etapě odstartuje i výstavba rezidenčních a administrativních objektů.

Cukrovar v Němčicích nad Hanou

Cukrovar vznikl v roce 1909. Od roku 1995 byl součástí skupiny EASTERN  SUGAR ČESKÁ REPUBLIKA, a.s., společně s cukrovary v Kojetíně a v Hrochově Týnci. Po úpravách kvót pro výrobu cukru v Evropské unii se společnosti EASTERN SUGAR musela restrukturalizovat. Mimo jiné se zavázala, že cukrovar zlikviduje.

V současné době je areál téměř kompletně zdemolován včetně inženýrských sítí, demolice bude ukončena do konce roku, a areál čeká na investora, který by jej dokázal znovu využít. Lokalita má necelých 30 hektarů, leží asi 10 km od připravované dálnice D1 a dle územního plánu je určená k průmyslovému nebo komerčnímu využití.

Olomoucko: na záchranu čeká až 750 zničených lokalit

 

Olomoucko: na záchranu čeká až 750 zničených lokalit č. 2

Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org

 

 

 

 

 

 

 


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR