Nejlepší průmyslovou zónu má Český Těšín, manažerku zóny zase Třinec, říká CzechInvest

19.11.2009 | CzechInvest, AFI | Hned tři úspěchy si odnáší Moravskoslezský kraj z dnešního ocenění Podnikatelská nemovitost roku.

Věra Palkovská

První cena v kategorii „Průmyslová zóna roku“ zamířila do Českého Těšína, manažerkou roku se stala Věra Palkovská za svou práci pro zónu Třinec-Baliny. Trojici oceněných z kraje doplnila průmyslová zóna Frýdek-MístekChlebovice, která se umístila na třetím místě, a to opět v kategorii „Průmyslová zóna roku“.

Devátý ročník ocenění Podnikatelská nemovitost roku už tradičně pořádala agentura CzechInvest spolu se Sdružením pro zahraniční investice – AFI. „Právě Moravskoslezský kraj patří mezi novými investory k dlouhodobě nejvyhledávanějším regionům České republiky,“ říká Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „Jen agentura CzechInvest pro kraj zprostředkovala celkem 168 investičních projektů v hodnotě 95 miliard korun, ve kterých pracuje přes 25 tisíc lidí. Takže není divu, že ty nejlepší nemovitosti pro podnikání jsou právě tady.“

Plány na založení průmyslové zóny v Českém Těšíně vznikly už v roce 2000. „Průmyslová zóna byla jediná možnost, jak do této oblasti přivést průmysl. Samozřejmě jsme chtěli pomoct snížit nezaměstnanost a nabídnout nová pracovní místa, a to zóna splnila jednoznačně,“ pochvaluje si Vít Slováček, starosta města Český Těšín.

V  zóně dnes podniká dvojice firem Donghee Czech a Kovona System. Ve městě s 25 tisíci obyvateli vytvářejí sedm stovek pracovních míst. „Zóna je velmi úspěšná, a tak uvažujeme o jejím rozšíření. Na další výrobní investice ale moc volného prostoru nezbývá, takže expanze bude mít spíš podobu výzkumu a vývoje,“ dodává Slováček.

Manažerka roku Věra Palkovská se už deset let věnuje práci pro zónu Třinec-Baliny. „Zónu považuji tak trochu za své čtvrté dítě,“ přiznává. Baliny vznikly oživením části areálu Třineckých železáren, pro který už podnik neměl využití. Dnes je zóna ze sta procent využitá a pracuje v ní 800 lidí.

„Zlom v obsazování zóny přišel, když jsme se rozhodli nabídnout ji hlavně lokálním firmám. Dnes v ní z velké části působí společnosti, které mají v regionu tradici. Takže přestože je hospodářská krize, tyto firmy procházejí už druhou fází svého podnikání, rozšiřují výrobu a přijímají další zaměstnance. Co víc si přát?“ dodává Věra Palkovská, manažerka zóny a starostka města Třince.

Do aktuálního ročníku soutěže se přihlásily na tři desítky podnikatelských nemovitostí z celé České republiky. Generálním partnerem soutěže byla energetická skupina ČEZ, partnerem pak finanční skupina ČSOB.


 


Podnikatelská nemovitost roku 2008, všichni ocenění:

 Průmyslová zóna roku

1. místo: Průmyslová zóna Český Těšín - Pod zelenou

2. místo: Průmyslová zóna Černovická terasa, Brno

3. místo: Průmyslová zóna Frýdek-Místek - Chlebovice

Brownfield roku

1. místo: ZOK – system, Havlíčkův Brod

2. místo: LAKOVNA HAJDÍK, Jablůnka na Vsetínsku

3. místo: POINT CZ, Medlov na Brněnsku

Vědeckotechnická nemovitost roku

1. místo: Biotechnologický inkubátor INBIT, Brno

2. místo: Jihočeský vědeckotechnický park České Budějovice

3. místo: CTPark Brno

Průmyslový park roku

1. místo: Panattoni Europe - D5 Logistics Park, Stříbro na Plzeňsku

2. místo: CTPark Brno

3. místo VGP Park Liberec

Industriální agent roku

1. místo: Cushman & Wakefield

2. místo: CB Richard Ellis

3. místo: DTZ Czech Republic

Manažer roku

Věra Palkovská, starostka města Třinec, manažerka průmyslové zóny Třinec-Baliny


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR