Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba absolvoval v Londýně řadu pracovních setkání a pozdravil české sportovce v olympijské vesnici

1.8.2012 | CzechInvest, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR | Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba se v pondělí vrátil z pracovní návštěvy Londýna.

prezentace českého průmyslového designu Creative Industry – foto č. 1

Zúčastnil například otevření Českého domu, setkal se s členem sněmovny lordů Davidem Howellem, předsedou česko-britské obchodní komory Ladislavem Hornanem, tureckým ministrem energetiky Tanerem Yildizem a dalšími.

Ministr Kuba odcestoval do Londýna společně s prezidentem Václavem Klausem. S hlavou státu absolvoval také první oficiální akci na britských ostrovech, kterou bylo slavnostní otevření Českého domu v budově známého Business Design Centre ve čtvrti Islington, za účasti velvyslance ČR v Londýně Michaela Žantovského a předsedy Českého olympijského výboru (ČOV) Milana Jiráska.

Součástí Českého domu, na jehož realizaci se podílelo společně i Ministerstvo průmyslu a obchodu, je zázemí pro české podnikatele vhodné pro jednání s obchodními partnery, ale také oficiální prezentace českého průmyslového designu Creative Industry, kterou shlédnul i legendární český hokejista Jaromír Jágr.

„Olympijské hry jsou vhodným marketingovým produktem k prezentaci. Proto jsem chtěl dostatečně využít této příležitosti a stejně jako sportovci hájit jméno České republiky a ukázat české firmy v tom nejlepším světle britské straně a zahraničním návštěvníkům českého olympijského domu,“ uvedl Kuba.

Následovalo jednání Kuby s předsedou Česko-britské obchodní komory se sídlem v Londýně Ladislavem Hornanem, se kterým se domluvil na konkrétních krocích, jejichž prostřednictvím MPO podpoří činnost komory s cílem usnadnit vstup a rozvoj podnikání českých vývozců a investorů na britském trhu. Navečer se pak ministr zúčastnil slavnostního zahájení XXX. olympijských her.

Další den se Kuba setkal se svým tureckým protějškem, ministrem energetiky Tanerem Yildizem, se kterým se domluvil, že v průběhu listopadového zasedání Česko-turecké smíšené komise vyhlásí strategické partnerství obou zemí v energetice.

„Toto partnerství odráží rychle rostoucí energetickou potřebu turecké ekonomiky a schopnost českých firem pomoci prostřednictvím českých technologií tyto potřeby pokrýt. V Turecku naše firmy působí nejen jako subdodavatelé, nýbrž i jako hlavní dodavatelé a lídři konsorcií schopných dodat kompletní zařízení na klíč,“ uvedl český ministr.

V neděli také Kuba navštívil české sportovce v  olympijské vesnici, kde se setkal například s badmintonistou Petrem Koukalem, českým realizačním týmem a českými lékaři. „Chtěl jsem se v Londýně setkat nejen s úspěšnými českými firmami podnikající ve Velké Británii, ale také vyjádřit svou podporu našim předním sportovcům, kteří tvrdě pracovali, aby se na samotnou olympiádu dostali. Proto jim chci hlavně popřát, aby v co největší míře dosáhli na mety nejvyšší,“ konstatoval.

Kuba se po té setkal zástupci CzechTrade, agentury na podporu exportu, a jejich obchodními partnery působících ve Velké Británii. Jednou z velikých zajímavostí tohoto setkání byla Milena Grenfell-Bainesová, Češka žijící na ostrovech několik desítek let, patřící mezi tzv. děti Nicholase Wintona, která pomohla v Británii proslavit Remosku – českou legendární elektrickou pečící mísu.

Ministrův pondělní program v Londýně odstartoval rozhovorem s viceprezidentkou pro vládní vztahy světového hutního gigantu ArcelorMittal Monique Meche, ve kterém se zajímal o názor vlivné globální firmy, jež celosvětově zaměstnává 260 tisíc zaměstnanců, z toho v ČR osm tisíc lidí, na podnikatelské prostředí v ČR a v reakci na informaci o vysokých nákladech na energie ve srovnání s jinými členskými státy EU informoval o základních záměrech připravované aktualizace státní energetické koncepce.

„Viceprezidentku Monique Meche jsem zároveň ujistil, že jsem velmi citlivě vnímal její komentář týkající se technického vzdělávání v ČR a krocích, které v této oblasti hodlám připravit po konzultaci s podnikatelskými reprezentacemi a ve spolupráci s Ministerstvem školství a Ministerstvem financí,“ poznamenal český ministr.

Vrcholným jednání pracovní návštěvy ministra Kuby v Londýně bylo jednání se státním ministrem a členem Sněmovny lordů Davidem Howellem, zodpovědného za mezinárodní energetickou politiku a otázky energetické bezpečnosti, se kterým si vyměnil názory na aktuální otázky energetické politiky EU.

„Jednání potvrdila, že s Velkou Británií máme velmi podobné názory na to, jak by měl vypadat energetický vnitřní trh EU a jakým způsobem by měl být zabezpečen přístup k jednotlivým energetickým zdrojům. S lordem Howellem jsme za jedno, že firmy podnikající v tomto sektoru potřebují předvídatelné prostředí, které jim zajistí návratnost do vložených investic. Spotřebitelé z řad podniků a domácností naopak od výrobců a dodavatelů očekávají stabilní dodávky za ekonomicky přijatelných podmínek,“uvedl ministr průmyslu a obchodu.

Svou pracovní návštěvu Londýna zakončil Kuba vystoupením na semináři české vládní agentury CzechInvest, která se věnovala především fúzím a akvizicím. Ministr průmyslu a obchodu na akci prezentoval britským partnerům možnosti investičních příležitostí v ČR a zajímavé projekty, které lze ve Velké Británii využít. Přestože totiž průzkumu OSN dochází k poklesu celosvětového počtu fúzí a akvizic, zájem o Českou republiku  roste.

„Investoři slyší  na ekonomicky odpovědnou politiku vlády, dostatek kvalifikované pracovní síly, pozitivní je rovněž to, že Česká republika nenabízí pouze nákladově výhodné operace, ale také invenční prostředí a odpovídající pro-business přístupem,“ komentoval Kuba průběh semináře, na kterém zaznělo, že firmy často vnímají Českou republiku jako vstupní bránu do Evropy.

Jen hodnota fúzí a akvizic na českém trhu v roce 2011 stoupla o 29 procent na 4,2 miliard dolarů, přičemž většina firemních spojení se uskutečnila mezi českými subjekty – 60 procent ve srovnání s necelou polovinou v roce 2010. Ze zahraničí přicházelo nejvíce kupců z USA, Polska, Německa, Nizozemí, Finska a Británie.


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Štěpánka Filipová, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 538, stepanka.filipova@czechinvest.org


Kontakt na MPO ČR:

Veronika Forejtová, tisková mluvčí, tel.: +420 224 853 291, forejtova@mpo.cz


CzechInvest slaví 20 let!

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest podporuje příliv zahraničních investic do České republiky už 20 let. Od svého založení v roce 1992 do roku 2012 pomohla zprostředkovat 1798 investičních projektů v celkové hodnotě přes 715 miliard korun, díky nimž vzniklo téměř čtvrt miliónu nových pracovních míst. Přispívá ke zlepšování celkového podnikatelského prostředí v České republice a usiluje o zvyšování konkurenceschopnosti české ekonomiky v měnících se podmínkách. Od roku 2004 funguje jako implementační orgán pro strukturální fondy EU a své odborníky má v regionálních kancelářích všech krajských měst ČR. Generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek je Manažerem roku 2011 v odvětví Služby pro podnikatele a veřejnost.


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR