Kraj už není jen montovna, nové firmy chtějí odborníky

24.3.2012 | Mladá fronta DNES – Brno | Díky vloni dohodnutým investicím vznikne letos na jihu Moravy více než tři tisíce nových pracovních míst. Společnost Red Hat či zbrojovka Saab navíc nemají zájem o levné dělníky. Do kraje jdou za odborníky.

Jozef Hartinger právě dokončil brněnskou Masarykovu univerzitu, ale nezaměstnaný nebude ani chvilku. Už od druhého ročníku pracuje v brněnském vývojovém centru firmy Red Hat a z původní letní stáže se teď stala práce na plný úvazek.

„Za ten čas jsem pracoval na zajímavých projektech a rozšířil si teoretické znalosti ze školy o cenné zkušenosti. Teď přednáším i na konferencích a na vysoké škole,“ popsal mladý informatik Hartinger. Podobný příběh budou moci brzy vyprávět další tři tisíce Jihomoravanů. Jen za minulý rok agentura CzechInvest hlásí do kraje příchod 55 nových investic domácích i zahraničních firem za osm set milionů korun. Jih Moravy je tak nejúspěšnější v zemi.

Například švédská společnost Saab, která mimo jiné vyrábí i stíhačky české armády Gripen, má už tady svou investici v běhu. Ve Vyškově chce postupně vytvořit jedno z nejvýznamnějších vývojových center počítačových simulátorů. Vývojáři tady budou do virtuální reality převádět skok padákem, ale i těžbu vrtnou soupravou.

Pobočku bude v Brně dále rozšiřovat i zmíněný Red Hat. Obří firma, jejíž operační systém používají podniky v Londýně, Tokiu i Štrasburku, si Brno vybrala pro své největší vývojové centrum. Ke čtyřem stovkám informatiků, matematiků či fyziků už letos v létě přibude dalších 200 vysoce odborných zaměstnanců. „Přišli jsme sem za mimořádně schopnými lidmi. Z Brna se nám navíc výborně spolupracuje s ČVUT, Masarykovou univerzitou, Vysokým učením technickým a také slovenskou univerzitou v Žilině,“ vysvětlil ředitel brněnského vývojového centra Red Hat Radovan Musil.

Podobné příklady podle Adély Tomíčkové z CzechInvestu podněcují další významné investice. „Na jihu Moravy už sídlí společnosti Honeywell, FEI, IBM a ve výstavbě je centrum vědecké excelence CEITEC, což jsou další více než dostatečné inspirace,“ dodává Tomíčková.

Ačkoliv kvůli dohodám jména dalších investorů zveřejnit zatím nemůže, na jižní Moravu se podle Tomíčkové chystají další podniky, které se věnují například informačním technologiím nebo strategickým službám.

Ne ve všech jihomoravských okresech se ale daří lákat další firmy. Sázka na montovny či logistická centra v patnáctihektarové průmyslové zóně Krystal park ve Znojmě bývalému vedení města nevyšla. Areál pustne už čtvrtý rok. „Lepší budoucnost se bohužel nerýsuje. Nevím o žádné firmě, která by měla o pozemky zájem,“ řekla znojemská mluvčí Renáta Bártová. Doba, kdy do Jihomoravského kraje směřovaly hlavně různé montovny, aby se po vypršení pobídek přesunuly dále na východ za levnější pracovní silou, je ovšem pryč i podle ředitele krajského úřadu práce Jana Marka.

„Podporujeme jen ty firmy, které vytvářejí místa s přidanou hodnotou. Jižní Morava přece dokáže nabídnout kvalitní pracovníky za přijatelnou cenu,“ konstatoval Marek.


Nejvíc firem míří právě na jih Moravy

Díky 55 projektům za 815 milionů korun by na jihu Moravy mohlo najít práci 3 157 lidí. To je nejvíce z celé republiky. Hodně firem přichází i do Ústeckého kraje, tady však nevznikne ani polovina míst. Za uplynulých osmnáct let agentura CzechInvest v Jihomoravském kraji zprostředkovala 320 investičních projektů za více než 61 miliard korun. Vytvořily se tak pracovní příležitosti pro více než 31 tisíc lidí.


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR