Korea: Blízký partner z druhého konce světa
30.9.2013 | Ekonom | Příliv korejských investic je příležitostí i pro české firmy. Společné česko-korejské projekty mohou uspět hlavně ve třetích zemích.
Pro korejské investice je typické, že nikdy nejsou osamocené.
Naopak připomínají sněhové koule, z nichž si děti stavějí sněhuláky. Na první investici se brzy začnou nabalovat další a další. Kdo spustil onu sněhovou kouli ze svahu v případě České republiky? „Byla to Kia na Slovensku,“ neváhá s odpovědí Kamil Blažek předseda Řídícího výboru Sdružení pro zahraniční investice AFI. Umístění automobilky Hyundai, která patří do stejné skupiny jako Kia, v Moravskoslezském kraji úzce souviselo s blízkostí Žiliny, kde se vozy Kia začaly vyrábět v roce 2006. Korejské firmy již v Česku v přepočtu investovaly více než 55 miliard korun, a staly se tak třetím nejvýznamnějším mimoevropským investorem. Celkově je Korea v první desítce investorů, významně tedy předstihla i mnohé geograficky bližší státy.
Oficiální statistiky navíc trochu klamou, a při pečlivém pohledu se Korea dokonce posune v seznamu investorů ještě výše. „V žebříčku je vysoko například Nizozemsko, ale to je dáno tím, že přes tuto zemi jdou investice z Německa nebo Spojených států. Z Koreje jdou jen investice korejské,“ vysvětluje Kamil Blažek z AFI.
Mladé partnerství
Zatímco třeba s Německem, které je pro Českou republiku nejvýznamnějším obchodním partnerem, se vzájemné vztahy utvářely dlouhá staletí, spolupráce s Koreou je relativně mladá. Až do roku 1990 dokonce nebyly navázány oficiální diplomatické vztahy. O to pozoruhodnější je mohutný rozvoj v posledních 20, či spíše 10 letech.
Enormní aktivita korejských investorů má přímou spojitost s celkovým rozvojem korejského hospodářství. „Zázrak na řece Han“, jak se přerodu z relativně chudé země v jednu z nejvyspělejších ekonomik často přezdívá, přinesl nejen celosvětovou známost řady korejských značek, ale také dostatek volného kapitálu. Korea vsadila na vzdělání obyvatelstva, špičkový výzkum a moderní technologie a sázka vyšla. V posledních pěti letech patří mezi 10 nejrychleji rostoucích ekonomik světa.
„Korejská ekonomika je podobná japonské,“ uvádí ředitel pražské pobočky korejské vládní agentury na podporu mezinárodního obchodu a investic KOTRA Hyung-Shik Jung. „Korejské firmy nabízejí hi-tech produkty či technologie a vynikající kvalitu,“ popisuje. Specifický pro korejské hospodářství je význam obřích konglomerátů, takzvaných čebolů, které vytvářejí asi 80 procent hrubého domácího produktu své země. Mezi ně patří i ty společnosti, které přišly do České republiky, jako jsou Hyundai, Doosan, Samsung nebo Hanjin, jejíž součástí je Korean Air, jež letos v dubnu získala 44 procent akcií ČSA.
Hyundai zůstává s přibližně 30 investovanými miliardami korun dosud nejvýznamnějším korejským podnikem v Česku. Vytvořil přímo přes tři tisíce nových pracovních míst. Práci však díky Hyundai našlo podle kvalifikovaných odhadů asi šest a půl tisíce lidí, protože s automobilkou přišla i řada jejích subdodavatelů. „Ty další firmy věděly, že se v Česku budou vyrábět nějaká auta a že tu musejí být také, protože se díly nebudou dovážet z Koreje,“ vysvětluje generální ředitel agentury CzechInvest Marian Piecha. Připomíná zároveň, že česká strana se vždy snaží nabízet subdodavatele z České republiky a často se stává, že najdou uplatnění.
Většina korejských investorů je v České republice spokojená. „Pro obchodníky a firmy je Česko ideálním místem pro rozvoj obchodu, kde se snoubí vynikající podmínky – lokalita, infrastruktura, kvalifikovaná a vzdělaná pracovní síla, vlídný a korektní přístup obchodních partnerů či nižší životní náklady,“ shrnuje Hyung-Shik Jung z organizace KOTRA. „V porovnání s výkonem jiných projektů ve světě je kvalita v Česku velmi velká,“ dodává Kamil Blažek na základě své zkušenosti z jednání s korejskými partnery.
Podle Mariana Piechy z CzechInvestu pozitivní roli, byť to může znít paradoxně, sehrává i velká vzdálenost Jižní Koreje od České republiky. „Korejské výrobky, které se dovážejí do Evropy, nejsou tak konkurenceschopné jako ty, co se v Evropě vyrábějí,“ říká Piecha s tím, že díky umístění špičkových výrobních technologií v Evropě mohou Korejci lépe pokrýt evropský trh.
Výrazně nadpoloviční podíl korejských investic v Česku tvoří ty, jež jsou spojeny s automobilovým průmyslem. V tomto kontextu sehrála významnou roli česká průmyslová tradice a dostatek kvalifikované pracovní síly, stejně jako investiční pobídky od české vlády.
Fakt, že korejské firmy berou Českou republiku jako bránu do Evropy, potvrzuje i velvyslanec Korejské republiky v Praze Mun Hayong. Poloha země ve středu kontinentu podle něho umožňuje přístup jak na východ, tak do celé Evropské unie.
V totožném duchu se snaží Českou republiku korejským podnikatelům představovat i organizace, jako jsou AFI nebo CzechInvest. Při pohledu z jihovýchodní Asie se jako ideální místo pro investici v Evropě ukáže Německo. To je ale v porovnání s Českem drahé. A Česko je hned vedle.
Marian Piecha z CzechInvestu ovšem zásadně odmítá, že by se Česká republika ve vztahu ke Koreji prezentovala jako země s levnou pracovní silou, do které je snadné umístit příslovečnou „montovnu“. Podle něho nejsou nízké náklady na zaměstnance pro korejské investory primární motivací.
„Je to velmi jednoduché – továrny tohoto typu se stavějí tak, aby vše směřovalo k automatizaci výroby, a cena práce proto není tím rozhodujícím,“ uvádí Piecha. Mnohem významnějším faktorem je podle něho vzdělání zaměstnanců, kteří musejí být schopni obsluhovat a opravovat sofistikované stroje.
Nevyužitý potenciál
Navzdory přílivu investic z Koreje a růstu vzájemného obchodu mezi Prahou a Soulem se oslovení odborníci shodují, že může jít jen o začátek ještě mnohem intenzivnější spolupráce. „Naše ekonomiky jsou podobné, můžeme si tak navzájem mnohé předat a zajistit si prosperitu,“ uvedl Hyung-Shik Jung z organizace KOTRA. Podle něho existuje značný a nevyužitý potenciál pro spolupráci na třetích trzích.
To potvrzuje i Kamil Blažek z AFI. „Česká republika je velmi silná v energetickém strojírenství a nabízí se třeba spolupráce v jaderné energetice,“ říká Blažek s tím, že je představitelné, že Korejci, kteří stavějí jaderné elektrárny, by mohli mít zájem o evropské subdodavatele. Podobně může Česko podle Blažka nabídnout i partnerství při budování velkých investičních celků. Stavebnictví vidí jako možnou oblast spolupráce na bázi joint-venture i velvyslanec Mun.
Zároveň se dá předpokládat, že se korejští podnikatelé budou nadále rozhlížet v Česku po příležitostech, do kterých by mohli vložit peníze. V rostoucí míře přitom zřejmě půjde o koupě existujících českých firem spíše než o budování továren na zelené louce. Zatím nejvýznamnějším příkladem tohoto typu je vstup konglomerátu Doosan do plzeňské Škody Power.
„Asi to bude i nadále většinou v oblasti zpracovatelského průmyslu,“ odhaduje Marian Piecha tok investic. „Rádi bychom Česko ukázali i jako zemi s dobrou vědou a výzkumem,“ uvádí. Výrazně by podle něho pomohlo, kdyby se lépe zmapoval výzkum, který se provádí na českých vysokých školách, který by se později nabídl investorům.
Podle Kamila Blažka je dalším z možných směrů korejského byznysu v Česku finančnictví. „V dlouhodobém horizontu se tu může objevit nějaká banka. Otázka je, zda to bude prostřednictvím nějaké pobočky, nebo akvizicí,“ předpovídá. Podobný vývoj by byl podle něho logický vzhledem k přítomnosti japonských bank, které přišly o něco dříve s japonskými investory.
Významnou roli v tom, zda do Česka přijdou další korejské investice, sehraje ekonomická diplomacie. Pro Korejce je při rozvíjení obchodních vztahů velmi důležitý osobní kontakt, partnerství se často buduje poměrně dlouho. Lidé, kteří mají v popisu práce lákat zahraniční investory, se proto přimlouvají, aby do Koreje co nejdříve zajel nějaký ministr. „Ekonomická diplomacie může mít lepší výsledky než přímé dotace,“ konstatuje Piecha.
Od roku 1990 korejské firmy v Česku v přepočtu investovaly více než 55 mld. Kč. V ČR vzniklo zhruba 8,5 tisíce nových pracovních míst, většina z nich v Moravskoslezském kraji.
Korejské investice v České republice
Nejvýznamnější investice
30 mld. Kč Hyundai – Výstavba automobilového závodu v Nošovicích
12 mld. Kč Doosan – Kapitálový vstup korejské společnosti do Škody Power
2,5 mld. Kč Sungwoo Hitech – Výstavba závodu na automobilové díly
1,8 mld. Kč ARRK/Plakor – Výstavba závodu na automobilové díly
67,5 mil. Kč Korean Air – Nákup 44procentního podílu v ČSA
Přímé investice v mil. USD
365,6
Korea se v roce 2012 stala třetím nejvýznamnějším mimoevropským investorem v ČR (hned za USA a Čínou) a je v první desítce všech investorů do ČR.
Zdroj: CzechInvest, ČNB
Korejští investoři v Česku ještě neskončili. I nadále se zde budou rozhlížet po dalších příležitostech. 80 procent
Takový je podíl velkých konglomerátů, takzvaných čebolů na korejském HDP.