Jihočeský kraj nabízí investorům 750 brownfieldů

8.10.2008 | CzechInvest | Statistika: od zemědělství k občanské vybavenosti

Bývalá sklárna - Lenora

Hlavní body:

  • Nejčastěji brownfieldy zbyly po zemědělství (32 %) a průmyslu (29 %)
  • Opuštěné vojenské prostory a zdevastované obytné domy zabírají v kraji podstatně větší plochu, než v průměru celé ČR
  • V jižních Čechách je víc kontaminovaných brownfieldů než jinde v ČR – ekologickou zátěží netrpí 42 % lokalit, průměr za celou ČR je 52 %
  • Na regeneraci českých brownfieldů je ve zdrojích EU připraveno několik desítek miliard korun

Až 750 brownfieldů, které jsou pozůstatkem zrušených továren, opuštěných vojenských prostor nebo již nevyužívaných a zničených domů – čeká na regeneraci v Jihočeském kraji. Stejně jako jinde v ČR většina z nich zůstala po zemědělcích a neúspěšných průmyslnících. Na druhou stranu ovšem na jihu Čech zabírají nezvykle mnoho plochy bývalé vojenské prostory a opuštěná obydlí. Podle odhadů agentury CzechInvest a kraje připadá na armádu 38,5 % z celkových až 24,5 kilometrů čtverečních brownfieldů, na bydlení pak 8,04 %. To je výrazně víc než jinde – průměr za celé Česko je 23 % u armády a necelé jedno procento u bydlení.

Jak do těchto území vrátit život? To bylo hlavní téma již sedmého ze série seminářů agentury CzechInvest, které se postupně konají ve všech krajích České republiky. Účast na nich je bezplatná a limitovaná jen kapacitou sálů. Přihlášky na www.brownfieldy.cz.

„Po celé České republice je podle našich odhadů kolem deseti tisíc brownfieldů. Každý z nich může být vynikající investiční příležitostí. Zatímco dnes tato místa představují pro své okolí spíše nechtěnou přítěž, po šetrné regeneraci se mohou stát vyhledávaným centrem pro podnikání, zábavu, bydlení nebo třeba výzkum a vývoj. Přitom to rozhodně nemusejí být jen opuštěné domy na nejzajímavějších místech přímo v centrech měst – příkladů oživených brownfieldů daleko od nejdražších pozemků mezi radnicí a kašnou najdeme napříč celou Českou republikou spoustu,“ říká Patrik Reichl, ředitel Divize regiony agentury CzechInvest. „Na seminářích otevřeně ukazujeme výhody ale i nevýhody, které regenerace brownfieldů přináší, a snažíme se tato místa nabídnout jako velmi zajímavou alternativu k investicím na zelené louce.“

Na sérii seminářů CzechInvest představuje možnosti podpory financování regenerace brownfieldů, která je v mnoha případech nezbytná. Regeneraci brownfieldů přímo podporuje 13 unijních nebo národních dotačních programů. Desítky miliard korun z nich mohou získat projekty od rekonstrukcí železničních vleček po nová centra pro výzkum a vývoj.

Jihočeský kraj: příklon ke službám v průmyslu i městech

Třetinu jihočeských brownfieldů, přesně 32,08 %, mají na svědomí zemědělci, v těsném závěsu se drží průmysl s 29,25 % následovaný nemovitostmi pro občanskou vybavenost, jako jsou kulturní domy nebo obchody, s 15,09 %. Složení brownfieldů se tak co do jejich počtů nijak významně neliší od průměrných výsledků za celou ČR.

Studie agentury CzechInvest a kraje, která sledovala nejen původ jednotlivých lokalit, ale hledala i jejich nejvhodnější využití do budoucna, navrhuje většinu dnešních brownfieldů rekonstruovat především pro obchody a další služby občanům. Výrazný je zvlášť ústup od zemědělství, které je nejlepším řešením pro 15 % současných brownfieldů.

„Nicméně nejvýraznější změnu zřejmě přinesou projekty občanské vybavenosti a rozvoje městských funkcí, jejichž podíl by se společně mohl přehoupnout přes 40 %. A to je přesně v souladu s hlavním z dlouhodobých cílů celé Národní strategie regenerace brownfieldů, kterým je zlepšení kvality urbanizovaného prostředí a socioekonomický rozvoj regionů,“ doplňuje Patrik Reichl.

Brownfieldy v Jihočeském kraji podle Studie trpí ekologickou zátěží častěji než v jiných regionech České republiky. Prokazatelně znečištěných je sice jen 6 % lokalit, nicméně problémy lze očekávat u plné poloviny míst, což je o 12 % víc, než je průměr za celou ČR.

Národní databáze brownfieldů

Jedním z hlavních témat seminářů je i Národní databáze brownfieldů. Ta obsahuje detailní informace včetně vlastnických vztahů, ekologické zátěže i fotografií ve velkém rozlišení o brownfieldech napříč celou Českou republikou a od začátku roku roste tempem kolem deseti nových lokalit týdně. V současné době mapuje téměř tři stovky areálů. Databáze je volně a zdarma přístupná komukoli na adrese www.brownfieldy.cz. K registraci stačí pouze jméno a email.

O Vyhledávací studii

Zdrojem informací o brownfieldech je Vyhledávací studie, kterou v letech 2005 až 2007 zpracovala agentura CzechInvest ve spolupráci s jednotlivými krajskými úřady. Výzkum popsal 2 355 lokalit o celkové rozloze přes 10 000 hektarů, z toho 212 brownfieldů je v Jihočeském kraji.

PŘÍKLADY regenerace brownfieldů V JIHOČESKÉM KRAJI

 

Rekonstrukce bývalého průmyslového objektu v Českých Budějovicích

Rekonstrukci bývalého průmyslového objektu v centru Českých Budějovic provedla firma Zambelli-technik, s.r.o. Společnost využila průmyslový objekt z první poloviny šedesátých let 20. století. Budovu její vlastníci do té doby posledních 40 let neudržovali, což se výrazně podepsalo na jejím stavu.

Renovace znamenala rozsáhlou rekonstrukci, která měla za cíl obnovení technických vlastností budovy a odstranění funkčních, vzhledových a bezpečnostních nedostatků. Realizace projektu trvala 22 měsíců a vyžádala si náklady téměř 130 mil. Kč. Dotace z Operačního programu průmysl
a podnikání činila 58,5 mil. Kč.

Firma Zambelli-technik, s.r.o. dnes v rekonstruovaném objektu podniká v oblasti výroby kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. V nových výrobních prostorách bylo vytvořeno zázemí pro 150 pracovníků.

Další úspěšné projekty rekonstrukce Brownfields lze očekávat v souvislosti s aktuální Operačním programem Podnikání a inovace, v jehož rámci již bylo v Jihočeském kraji schváleno 13 registračních žádostí v první výzvě programu Nemovitosti.

Jihočeský kraj nabízí investorům 750 brownfieldů

Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org

 

 

 


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR