Japonské děti z oblasti postižené zemětřesením a tsunami přiletí do Prahy
24.7.2012 | CzechInvest, Rotary klub | Psychická relaxace, získání pozitivní motivace a navázání nových kontaktů je cílem projektu nazvaného “Péče o duši pro děti z postižené oblasti” z japonského města Hačinohe (prefektura Aomori).
V souladu s humanitárním posláním celosvětového hnutí Rotary organizuje Rotary Club Praha, ve spolupráci se svým partnerským klubem v Japonsku - Rotary Club Kjóto Rakučú a dalšími českými i japonskými institucemi, ozdravný pobyt v České republice pro japonské děti z oblasti, která byla těžce postižena v březnu minulého roku ničivým zemětřesením a následnou vlnou tsunami. Jedná se o děti, které v důsledku této katastrofy ztratily převážně své domovy a utrpěly značné trauma.
Během jejich 14denního pobytu budou mít mnoho příležitostí seznámit se s historií, kulturou, technickou úrovní i současným životem v České republice a zároveň navázat u nás nová přátelství a osobní kontakty.
Záštitu projektu udělili místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg, primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda a velvyslankyně ČR v Japonsku Kateřina Fialková. Projekt je podporován i velvyslanectvím Japonska v Praze. Japonský velvyslanec pan Toshio Kunikata uspořádá ve své rezidenci recepci, aby poskytl příležitost pro společné setkání japonských dětí s rotariány, členy hostitelských rodin a dalšími zúčastněnými.
Celkem 26 středoškoláků (ve věku 16-17 let) s doprovodem 4 učitelů navštíví Českou republiku ve dnech 25. 7. – 7. 8. 2012. Náklady na jejich cestu zajišťují převážně japonské Rotary kluby z Kjóta a z města Hačinohe. Náklady na jejich pobyt v ČR hradí Rotary klub Praha, a to z finančních prostředků, získaných svými vlastními aktivitami právě na podporu podobných humanitární akcí, a z podpory Rotary klubem Praha zajištěných sponzorů a partnerů
Náročný program pobytu japonských dětí zahrnuje prohlídky pamětihodností Prahy (vč. Staroměstské radnice a věže, Pražského hradu i Černínského paláce), Karlových Var, Plzně, Liberce, Českého Krumlova i lázní Poděbrady. Připravují se návštěvy Technického muzea, ZOO nebo budovy České televize v Praze. Děti stráví jeden den v dětském táboře EUSTACH na Sázavě. Budou také soutěžit v pětiboji během sportovního dne, který pro ně uspořádá Nadační fond Romana Šebrleho a Roberta Změlíka (Odznak Všestrannosti Olympijských Vítězů - OVOV). Sportovního dne se zúčastní rovněž olympijská vítězka a velká přítelkyně Japonska Věra Čáslavská.
Do programu je zahrnut i 2denní individuální pobyt japonských dětí přímo v českých hostitelských rodinách, zejména v rodinách členů pražských Rotary klubů.
Celý projekt je připraven a realizován ve spolupráci a s podporou řady institucí, organizací i soukromých firem.
Kromě již zmíněných Rotary klubů v obou zemích a osobností, které projektu udělily záštitu, se na realizaci projektu, ať již finančně nebo jinou formou pomoci, významně podílejí Krajský úřad Středočeského kraje, Česko-japonská společnost v Praze, Policejní akademie v Praze, japonské firmy Daikin Industries Czech Republic (Plzeň), Denso Manufacturing Czech (Liberec) a DAIHO Czech (Plzeň).
Partnerem projektu je i Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest.
Na zajištění programu během zajímavých jednodenních návštěv mimo Prahu se podílejí také místní Rotary kluby Plzeň, Liberec-Jablonec, Český Krumlov a Poděbrady.
Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest
Štěpánka Filipová, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 538, stepanka.filipova@czechinvest.org
Kontakt na Rotary klub Praha:
Mgr. Jan Hladký, mobil: 603 443 567, hladky@uvaly.net
Ing. Josef Lébl, mobil: 602 274 316, josef.lebl@czechinvest.org
CzechInvest slaví 20 let!
Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest podporuje příliv zahraničních investic do České republiky už 20 let. Od svého založení v roce 1992 do roku 2012 pomohla zprostředkovat 1798 investičních projektů v celkové hodnotě přes 715 miliard korun, díky nimž vzniklo téměř čtvrt miliónu nových pracovních míst. Přispívá ke zlepšování celkového podnikatelského prostředí v České republice a usiluje o zvyšování konkurenceschopnosti české ekonomiky v měnících se podmínkách. Od roku 2004 funguje jako implementační orgán pro strukturální fondy EU a své odborníky má v regionálních kancelářích všech krajských měst ČR. Generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek je Manažerem roku 2011 v odvětví Služby pro podnikatele a veřejnost.