Japonské děti z oblasti postižené tsunami na návštěvě v ČR

19.3.2012 | CzechInvest/Česko-japonská společnost | 11. března si lidé v Japonsku i v zahraničí připomněli roční výročí největší katastrofy v poválečných dějinách Japonska.

Po celém světě – ČR nevyjímaje – se konala modlitební shromáždění, koncerty a další vzpomínkové akce. Japonský císař předčasně ukončil svou hospitalizaci po operaci srdce, aby se mohl osobně zúčastnit zádušního obřadu.

Právě před rokem změnilo zemětřesení o síle více než 9 stupňů Richterovy škály (jedno z nejsilnějších v novodobých dějinách světa) a následné překvapivě prudké vlny tsunami v měsíční krajinu plochu o délce více než 500 km podél pobřeží severovýchodního Japonska. Mezi nejhůře postižená patřila i města Rikuzen-Takata a Ófunato v prefektuře Iwate. A právě z těchto měst pochází 26 dětí, které na pozvání Česko-japonské společnosti přijedou 21. března do ČR na relaxační pobyt.

Obnova postižených oblastí je běh na velice dlouhou trať, je to úkol na desetiletí – a mimořádně těžké břemeno leží právě na dětech. Nejen proto, že mnoho z nich ztratilo veškeré zázemí – domov, vzpomínky, ale často i rodiče a ostatní příbuzné – a po měsících strávených v evakuačních centrech a mezi beznadějnými troskami je mnohdy těžce narušena jejich psychická rovnováha, ale i proto, že návrat opravdového života do postižených oblastí bude právě jejich úkolem.

Česko-japonská společnost společně se svými partnery připravila pro skupinu dětí vybraných japonskou stranou týdenní pobyt (týden byla maximální doba, na jakou byla japonská strana ochotna školáky uvolnit), jehož cílem není jen psychická relaxace a navázání nových kontaktů, ale zejména získání pozitivní motivace, které je nejen pro obnovu, ale i pro samotné přežití v postižených oblastech nezbytně zapotřebí. Proto se jim pokusíme předvést, jak jsme si v ČR i navzdory těm či oněm nepříznivým historickým podmínkám uchovali cenné kulturní i hospodářské dědictví, představit jim osobnosti, které – třeba jako legendární sportovci Věra Čáslavská nebo Roman Šebrle – dokázali, byť každý v jiném směru, zatnout zuby a vydržet. Pokusíme se jim dát pocítit, jak hluboké jsou vazby mezi ČR a Japonskem, i hrdost při pohledu na úspěšné japonské investice v ČR.

Oblast Severovýchodního Japonska má odedávna velmi tvrdé životní podmínky. Nikdo z dětí (a v řadě případů ani nikdo z jejich příbuzných) nikdy nebyl v zahraničí a asi by je to za normálních okolností ani nenapadlo. Velice náročný rekonstrukční proces bude mít pro postiženou oblast následky, které nikdo nedokáže předjímat. Cílem organizátorů projektu je dát dětem – a jejich prostřednictvím i jejich přeživším rodinným příslušníkům – pocítit, že mimořádná katastrofa může být i mimořádnou výzvou a svým způsobem i mimořádnou šancí.

Děsivé zprávy vyvolaly v březnu 2011 okamžitou spontánní vlnu solidarity, která motivovala i založení mnoha dobročinných sbírek. Jednu z takovýchto sbírek, která vynesla bez mála 1,5 milionu korun, uspořádala i Česko-japonská společnost. Zhruba polovina výnosu této sbírky bude využita k úhradě cestovních nákladů dětí, druhá je k dispozici na konkrétní projekt přímo v oblasti, odkud děti pocházejí. Pobytové náklady dětí v ČR budou rozhodujícím způsobem pokryty příspěvky partnerů akce, kterými jsou mimo jiné Viena hotels International, Rotary club Praha či firmy Česká energie, Atemi a Nikon. Projekt probíhá za podpory agentury CzechInvest.

Záštitu projektu poskytli Velvyslanectví Japonska v ČR, ministr zahraničních věcí ČR pan Karel Schwarzenberg Český klub olympioniků a další.

  

Nástin programu:

21. 3. přílet do ČR, ubytování v hotelu Diplomat (Praha)

22. 3. poznávání Prahy formou hry, exkurze na Pražský hrad, varhanní koncert

23. 3. ZOO Praha, Národní technické muzeum, divadlo Spejbla a Hurvínka, recepce v rezidenci velvyslance Japonska

24.3. sportovní den v RS Centru ve Vokovicích (inspirovaný programem „Odznak všestrannosti olympijských vítězů“ za účasti Věra Čáslavské, Romana Šebrleho a dalších olympioniků), odpoledne odjezd na home stay

25. 3. home stay v českých a česko-japonských rodinách

26. 3. návštěva ZŠ v Panenském Týnci (její žáci uspořádali spontánní sbírku pro japonské děti), exkurse do sklárny Moser a lázní v Karlových Varech, ubytování na farmě Moulisových (Milínov u Plzně)

27. 3. interaktivní nahlédnutí do provozu biofarmy, exkurse do Panasoniku, přijetí na plzeňské radnici (Plzeň má nejstarší a nejživější vazby s partnerským městem v Japonsku, městem Takasaki, které leží rovněž v oblasti postižené zemětřesením), společná výtvarná dílna na umělecko-průmyslové škole Zámeček, pivovar Purkmistr

28. 3. fakultativní program v Praze, večer odlet do Japonska


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Štěpánka Filipová, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 538, stepanka.filipova@czechinvest.org


Kontakt na Česko-japonskou společnost:

Robin Šóen Heřman, tel.: tel.: 777 880 847, shoen@japan.cz

Václav Kučera, tel.: tel. 602 202 997, kucera@urusi.cz

 

 


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR