Jak přežít druhý rok krize?

23.9.2009 | CzechInvest, PricewaterhouseCoopers | CzechInvest a PricewaterhouseCoopers Czech republic poradily 30 firmám.

foto č. 1

Pečlivá a pravdivá analýza aktuální situace společnosti, kontrola cash-flow nebo důkladné, ale ne bezhlavé snižování nákladů – to jsou hlavní rady společnostem, jak přežít druhý rok krize, které vyplynuly z dnešního stejnojmenného semináře agentury CzechInvest a poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers Česká republika v Technologickém inovačním centru ČKD Praha. Akce se zúčastnily na tři desítky nejvýznamnějších společností podnikajících v České republice.

„Zpomalení ekonomiky, které letos naplno zasáhlo světové hospodářství, s sebou pro podnikání přináší velké změny – ale i příležitosti,“ řekla na úvod setkání Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „Chtěli jsme společnostem poradit, jak se se změnami co nejlépe vypořádat – a dlouhodobě na nich i vydělat.“

„Podle signálů, které máme z bank i od podniků, mohou důsledky ekonomické krize v Česku přetrvávat i v první polovině příštího roku,“ varuje Radim Šoral, konzultant společnosti PricewaterhouseCoopers Česká republika. „Většina podniků se zatím nepustila do nutných strategických změn. Zatím dovedou žít z rezerv a nemusejí se pouštět do zásadních kroků - ty ale budou muset v nejbližší budoucnosti podniknout.“

Příkladem společnosti, která se do zásadních změn ve svém podnikání v nedávné době pustila, je podle Šorala firma Petrof. Ta totiž vedle výroby klavírů pian rozjela i produkci kuchyňských linek. „Je potřeba, aby si společnosti připravily skutečně pravdivou a poctivou analýzu své aktuální situace a podle ní řídily svá rozhodnutí do budoucna. Krize je i příležitost. A tohle je způsob, jak ji využít,“ zdůrazňuje Šoral.

David Borkovec, ředitel v oddělení Daňových a právních služeb PricewaterhouseCoopers Česká republika, upozornil i na daňové aspekty současné hospodářské krize pro tuzemské podniky. „Na změny v ziskovosti způsobené hospodářským poklesem firmy často reagují úpravami vnitropodnikových cen. Je však třeba, aby tyto úpravy byly činěny po důsledném zvážení všech ekonomických aspektů a aby byly obhajitelné z hlediska daňových pravidel pro převodní ceny,“ zdůraznil David Borkovec.

Pozvání na seminář přijali například zástupci společností jako Aisan, Automotive Lighting, Ingersol-Rand, Witte Nejdek, ale třeba i Toyota Peugeot Citroen Automotive.


Více o společnosti PricewaterhouseCoopers

PricewaterhouseCoopers poskytuje auditorské, daňové a poradenské služby pro všechna průmyslová odvětví. Svým klientům pomáháme upevnit důvěru veřejnosti a zvýšit hodnotu jejich podnikání. Díky sdílení znalostí, zkušeností a nápadů více než 155 000 pracovníků ve 153 zemích světa dokážeme svým klientům a partnerům nabídnout nový úhel pohledu a užitečné rady.

Název „PricewaterhouseCoopers“ označuje všechny společnosti skupiny PricewaterhouseCoopers International Limited, z nichž každá je samostatným a nezávislým právním subjektem.

Desatero rad, jak se vypořádat s krizí, sestavené odborníky PricewaterhouseCoopers a prezentované na semináři, je také k nalezení na www.pwc.cz/krize.


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org


Kontakt na PricewaterhouseCoopers Česká republika:

Pavel Heřmanský, Public Relations, tel: +420 251 151 827, email: pavel.hermansky@cz.pwc.com

Připojené soubory

Popis souboru Typ Velikost Datum

Desatero krize

PDF dokument 354,58 kB 23.9.2009


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR