Izraelští odborníci radí ČR: Buďte kreativní, inovujte a využijte naplno svůj potenciál
27.5.2013 | CzechInvest, MPO ČR | Podle specialistů z Izraele má ČR potenciál pro rozvoj hi-tech průmyslu, který jí může zajistit rychlý ekonomický růst.
Ve středu 22. května 2013 se v prostorách Ministerstva průmyslu a obchodu konal Česko-izraelský workshop. V rámci projektu Technologická mise agentury CzechInvest a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR přijeli do České republiky izraelští odborníci na rizikový kapitál, technologické inkubátory a transfer technologií, které pomohly oživit tamní ekonomiku.
Izrael je světovou jedničkou v míře rizikových investic v přepočtu na procenta HDP i v počtu nově registrovaných patentů. „Izrael je naší velkou inspirací. To byl jeden z důvodů, proč jsme tuto zemi vybrali jako pátou destinaci projektu CzechAccelerator 2011-2014. Důkazem dobré spolupráce obou zemí je rozhodně také program spolupráce s Izraelem na výzkumných projektech GESHER/MOST,“ shrnul ředitel Sekce strukturálních fondů EU Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Petr Očko, který je zároveň pověřen řízením agentury CzechInvest. „Rizikový kapitál, technologické inkubátory i seed fondy jsou důležitými nástroji pro další rozvoj české ekonomiky a izraelské zkušenosti využijeme při přípravě nových opatření na podporu českých inovativních firem,“ dodal Petr Očko.
Se svými příspěvky vystoupili před pražským publikem Eliezer Manor, spoluzakladatel fondu rizikového kapitálu Mofet, Rina Pridor, autorka izraelského vládního programu na podporu technologických inkubátorů, Shlomo Maital, profesor Institutu Samuela Neamana, dále pak Ayla Matalon, lektorka hi-tech podnikání Univerzity v Tel Avivu a Ilan Peled, ředitel programu Magnet, jehož cílem je propojení akademické sféry s podnikateli.
Z izraelské ekonomiky, která ještě v padesátých letech minulého století žila především z exportu pomerančů, se v posledních letech stala hi-tech velmoc. Zatímco vývoz pomerančů se prakticky nezměnil, vývoz softwaru vystoupal do výše. Izraelský export vyrostl v posledních letech o více než 500 procent. V roce 1987 to bylo sedm miliard amerických dolarů, v roce 2006 už šlo o 39,7 miliard dolarů.
Za mimořádným vývojem stála podle odborníků kreativita, jasný cíl a především tvrdá práce. „Něco takového musíte dobře naplánovat a budovat krok po kroku, věnovat tomu hodně času a chápat všechno jako součást, která musí fungovat ve spojení s ostatními. Je to dlouhý proces a podpora vlády je na začátku nezbytná,“ popsala mechanismus úspěchu Rina Pridor, odbornice na technologické inkubátory. 65 procent projektů umístěných do izraelských inkubátorů získá na rozšíření svého záměru investici od soukromého subjektu.
Podobnost České republiky a Izraele je podle přednášejících zjevná. Oba státy mají malý domácí trh, nemohou stavět na nerostném bohatství ani nejsou pevně napojené na jinou silnou ekonomiku. Hi-tech průmysl dokáže tyto nevýhody vyrovnat. ČR by se proto měla soustředit na rozvoj technických a přírodovědných oborů, propojování soukromé a akademické sféry a především se nebát inovovat a hledat nové cesty. „Češi jsou v některých ohledech stejní jako Izraelci, ale v jiných se úplně liší. Musíte si vytvořit vlastní inovativní ekosystém přizpůsobený české historii a kultuře, než napodobovat nějaký cizí model,“ doporučil profesor Institutu Samuela Neamana Shlomo Maital.
V závěrečné diskusi shrnuli experti svá doporučení: zkoumat, inovovat, vsadit na vzdělávání mladých lidí a zaměřit se na obory s budoucností a maximálními výnosy jako jsou biotechnologie, nanotechnologie a ICT.
Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest
Adéla Tomíčková, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 832, adela.tomickova@czechinvest.org
Kontakt na MPO ČR:
Veronika Forejtová, tisková mluvčí, tel.: +420 224 853 291, forejtova@mpo.cz