Investorům chybí zaměstnanci v oboru mikroelektronika

30.11.2010 | CzechInvest, ON Semiconductor, FEKT VUT Brno | Práci najde každý absolvent tohoto oboru na vysoké škole, investorům to ale nestačí.

Investorům chybí zaměstnanci v oboru mikroelektronika

České republice chybí absolventi studijního programu mikroelektronika. Například na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně dokončí studium magisterského oboru mikroelektronika každoročně zhruba 30 lidí. Všichni absolventi přitom velmi rychle najdou zaměstnání. Agentura CzechInvest proto letos již podruhé uspořádala setkání středoškoláků se společnostmi působícími v oboru elektrotechniky a elektroniky. Jeho cílem bylo zvýšit zájem o studium v tomto oboru a tím i počet kvalifikovaných absolventů, kteří jsou základním stavebním kamenem při vyjednávání o nových investičních projektech mířících do České republiky.

„Bude-li mít Česká republika více specialistů v oboru, bude to signál i pro zahraniční investory, které při plánování projektů zajímá právě dostatek vysoce kvalifikovaných pracovníků. Aktuálně jim bohužel příliš mnoho nevyužitých špičkových sil nabídnout nemůžeme. Absolventů mikroelektroniky je málo, a proto se snažíme zvýšit zájem o tento obor a posílit tak nabídku na pracovním trhu,“ vysvětluje Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest.

„Ačkoli je mikroelektronika poměrně úzce specializovaným oborem elektroniky, absolventi snadno získávají skvěle placené pracovní pozice v návrhových centrech polovodičových firem. Ale dokáží
se uplatnit také v mnoha dalších sektorech průmyslu. Na rozdíl od ostatních studentů elektrotechnických fakult navíc zvládají i design čipů integrovaných obvodů a dokonale ovládají i počítačový návrh náročných aplikací integrovaných obvodů,“ dodává Radimír Vrba, proděkan Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně.

Například specialisté největšího investora v oboru mikroelektroniky v ČR, společnosti ON Semiconductor z Rožnova pod Radhoštěm, ve spolupráci s Akademií věd vyvinuli a následně také vyrobili pokročilé pixelové detektory pro experiment ATLAS, který je součástí urychlovače částic LHC Evropského institutu jaderného výzkumu CERN. S jeho pomocí se vědci v laboratořích CERN v Ženevě snaží rozluštit principy vzniku vesmíru.

ON Semiconductor se v Rožnově pod Radhoštěm zabývá designem a výrobou moderních integrovaných obvodů. Vedle účasti na vývoji experimentu ATLAS vyvinuli specialisté ON Semiconductor třeba regulátory napětí pro herní konzole Sony Playstation 2 nebo Microsoft XBOX. „Díky odbornosti našich pracovníků je ON Semiconductor v Rožnově pod Radhoštěm nejdynamičtěji se rozvíjejícím návrhovým střediskem v rámci korporace. Zárukou jeho úspěšného rozvoje je především vysoká odbornost našich zaměstnanců. Abychom mohli reagovat na rostoucí množství zakázek, plánujeme kromě rozšíření výroby i rozšíření design centra v Rožnově. A právě zde se uplatní šikovní absolventi mikroelektroniky. Vytipováváme si je už během studia na vysoké škole a během stáží v našem návrhovém středisku s nimi spolupracujeme na projektech, které mohou být v budoucnu náplní jejich práce. Úspěšní stážisté mají možnost získat studentské stipendium popřípadě se dohodnout na zpracování diplomové práce s odbornou podporou ON Semiconductor,“ vysvětluje Josef Švejda, finanční ředitel společnosti ON Semiconductor Czech Republic.

CzechInvest v tomto roce uspořádal už druhé setkání firem z oblasti elektronického a elektrotechnického průmyslu se studenty středních škol. V lednu tohoto roku se akce konala v prostorách ČVUT v Praze, v uplynulém týdnu proběhla na fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. „Podpora tak úzce specializovaných oborů, jako je mikroelektronika, je pro ČR velmi důležitá. Díky možnosti navázání na zkušenosti odborných pracovníků ve výrobě a zejména vývoji integrovaných obvodů může Česká republika nabídnout zahraničním investorům kvalitu na světové úrovni. Navíc vzhledem k růstu významu asijské produkce je klíčové zaměřit se právě na design,“ uvádí Štěpán Rabiňák, specialista agentury CzechInvest na sektor elektroniky a elektrotechniky.

Agentura CzechInvest pomohla od svého založení v roce 1992 zprostředkovat pro Českou republiku vznik 1 481 nových investičních projektů. Celkem 174 z nich mířilo právě do elektronického a elektrotechnického průmyslu. Takto zaměřené společnosti zde investovaly více než 74 miliard korun a postupně v nich vzniká téměř 50 tisíc nových pracovních míst.


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Štěpánka Filipová, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 538, stepanka.filipova@czechinvest.org


Kontakt na ON Semiconductor:

Lenka Střálková, tisková mluvčí, tel.: +420 571 753 888, mobil: +420 606 731 834, lenka.stralkova@onsemi.com


Kontakt FEKT VUT Brno:

Jiří Wagner, tel.: 541 146 354, wagner@feec.vutbr.cz


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR