Investoři v Česku rádi expandují, mají zde dobré podmínky

25.11.2016 | CzechInvest | CzechInvest dojednal za 1. pololetí 2016 investice za bezmála 17 miliard korun. V pěti ze šesti případů se jedná o expanze. Dvě největší se plánují na jihu Čech.

Investoři v Česku rádi expandují, mají zde dobré podmínky

42 dojednaných investic za 16,9 miliardy korun by mělo do budoucna vytvořit 6 000 nových pracovních míst | Nejvíce plánují investovat Němci, Rakušané a Číňané | TOP 3 investice: Yanfeng, Wrigley a Engel | V jednání jsou investice za dalších 28 miliard korun

Za 1. pololetí 2016 CzechInvest dojednal 42 investic v hodnotě 16,9 miliardy korun. Díky těmto investičním záměrům by do budoucna mohlo vzniknout 6 000 nových pracovních míst. Převažují expanze. V pěti z každých šesti případů oznámila investici firma, která už v Česku působí.

„Současné dobré podmínky a stabilní prostředí investory motivují, aby se v Česku dále rozvíjeli, rozšiřovali své výrobní kapacity a rozvíjeli další aktivity. Zejména do oblasti výzkumu a vývoje, technologických center a sdílených služeb,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „I v případě výroby investují v souladu s nastupující čtvrtou průmyslovou revolucí do inovací či automatizací procesů,“ doplňuje.

Nejvíce investic CzechInvest během prvních šesti měsíců roku 2016 dojednal s Němci, Rakušany a Číňany. Tuzemští podnikatelé se na celkovém objemu bezmála 17 miliard korun podíleli 7 procenty. V 80 procentech případů investoři žádají o podporu svých záměrů investičními pobídkami.

Investiční pobídky jsou jen jedním z kritérií, které investory motivují k dalšímu investování. Mnohem důležitějšími se začínají stávat dostupnost a kvalita pracovní síly, kvalita dodavatelů a připravenost lokalit. Dostatečně veliké a připravené lokality, kam by mohl přijít úplně nový strategický investor, přitom v Česku chybí. Stejně tak od nás nové investory odrazují v porovnání s Evropou neúměrně dlouhé schvalovací procesy, které investor musí absolvovat, než vůbec může začít stavět.

„Ve spolupráci s městy a obcemi jsme tudíž vytipovali několik potenciálních míst vhodných pro vznik nových průmyslových zón. Majitele těch už fungujících zároveň přesvědčujeme, aby v rámci zákonných nástrojů zrychlili povolovací procesy, a investoři, po splnění všech podmínek, zde mohli začít co nejrychleji stavět,“ říká generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera.

Nejvíce investic dojednaných v 1. pololetí 2016 míří do Jihočeského kraje, dále do Středočeského a Jihomoravského kraje. V první polovině figurují i Moravskoslezský a Ústecký kraj. V sektorech tradičně dominuje výroba motorových vozidel, významný objem investic pochází také z potravinářského a strojírenského průmyslu.

Nejvyšší v 1. pololetí 2016 oznámenou investicí je expanze čínské firmy Yanfeng Czechia Automotive Interior Systems. V Táboře plánuje do roku 2018 spustit nový provoz na výrobu automobilových interiérových dílů (1,85 miliardy korun, 588 pracovních míst). Své aktivity rozšiřuje i společnost Wrigley Confections ČR. Ve středočeském Benešově rozšíří výrobu cukrovinek, zejména bonbonů Skittles (1,46 miliardy korun, 28 pracovních míst). Třetí nejvyšší investicí 1. pololetí 2016 je pak rozšíření výroby dílů pro strojní zařízení rakouské firmy Engel strojírenská v jihočeských Kaplicích (1,17 miliardy korun, 260 pracovních míst).

„Nyní jednáme o desítkách dalších možných investičních projektů za zhruba 28 miliard korun, které bychom chtěli do konce roku uzavřít,“ nastiňuje Kučera.


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest:

Petra Menclová, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 430,petra.menclova@czechinvest.org

Kontakt na MPO ČR:

Mgr. František Kotrba, tiskový mluvčí, tel.: +420 224 854 137, +420 702 211 157, kotrba@mpo.cz

Připojené soubory

Popis souboru Typ Velikost Datum

Investoři v Česku rádi expandují

Příloha

PDF dokument 330,21 kB 25.11.2016


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR