Investiční pobídky vydělaly 230 miliard, ukázala jedinečná studie Deloitte

31.3.2010 | CzechInvest, Deloitte | Investiční pobídky vydělaly České republice od svého zavedení v roce 1998 až do dneška celkem 229,972 miliardy korun.

Alexandra Rudyšarová, Luděk Niedermayer

Vzniklo dík nim na 308 tisíc nových pracovních míst, což znamená, že bezmála deset procent všech zaměstnanců v České republice dnes pracuje ve firmách podpořených pobídkami nebo u jejich dodavatelů. Ukázala to jedinečná studie konzultantské společnosti Deloitte, která jako vůbec první popsala přínosy i náklady všech investičních pobídek poskytnutých od začátku fungování systému až do současnosti.

  • Každá koruna poskytnutá jako investiční pobídka se státu vrátí 8,63násobně
  • Náklady na pobídky: 30,068 miliardy korun; příjmy: 260,041miliardy; čistý zisk: 229,972 miliardy
  • Pobídky vytvořily 308 tisíc nových pracovních míst, zaměstnávají 9 % všech pracovníků v ČR
  • Pobídky čerpalo 486 projektů, jejich investice dosáhla 357 miliard korun
  • České společnosti získaly bezmála čtvrtinu všech přislíbených pobídek

„Každá jedna koruna poskytnutá jako investiční pobídka se tak do státního rozpočtu vrátila víc než 8,5násobně,“ vypočítává Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „Dohromady stát českým ale i zahraničním investorům poskytl podporu 30,068 miliardy korun, na firemních daních a odvodech za zaměstnance pak od stejných společností a jejich dodavatelů vybral celkem 260,041 miliardy korun.“

„Velmi důležitým závěrem studie je to, že se prokázalo, že zhruba tři čtvrtiny nových pracovních míst a ostatně i příjmů do státního rozpočtu vznikají u dodavatelů, u kterých investoři podpoření pobídkami nakupují. Dokazuje to, že s tím, jak se vliv pobídek násobí, když se postupně rozlévají ekonomikou, profituje z nich celá řada dalších firem, které přitom pobídky přímo nezískaly,“ vysvětluje Luděk Niedermayer, ředitel v oddělení Consulting společnosti Deloitte.

Investiční pobídky do roku 2008 čerpalo celkem 486 projektů. Do podpořených podniků investoři vložili 357 miliard korun. Bezmála čtvrtinu všech přislíbených pobídek získaly české firmy, aktivnější, byť o pouhé jedno procento, byly jen společnosti z Německa.

308 tisíc pracovních míst

Díky investičním pobídkám vzniklo v České republice do roku 2008 celkem 308 tisíc nových pracovních míst. Většinu z nich, přesně 73 % vytvořili dodavatelé, zbylých 27 %, neboli 83 tisíc pracovních pozic, otevřeli přímo podpoření investoři. „Celkově studie ukázala, že dlouhodobě platí, že na každé jedno nové pracovní místo vytvořené u investora vznikají dvě příležitosti u jejich dodavatelů,“ říká Alexandra Rudyšarová.

Pobídnutí investoři a jejich dodavatelé navíc vytvářejí pracovní příležitosti i v době, kdy se v jiných sektorech průmyslu propouští. Zatímco v letech 1998 až 2000 a 2003 až 2004 několik desítek tisíc pracovních míst ve výrobě zaniklo, podpoření investoři naopak nové lidi nabírali. „V následujících letech lze čekat nárůst počtu nově vytvořených míst u investorů i u dodavatelů. Mezi lety 2006 až 2008 získalo příslib investičních pobídek rekordních 265 společností, které budou nyní přecházet od výstavby závodů do ostrého provozu,“ uvádí studie.

U podpořených společností v posledních letech setrvale stoupala průměrná mzda jejich zaměstnanců. „V rámci jednotlivých sektorů se ale průměrné mzdy pracovníků zaměstnaných u podpořených společností nijak významně neliší od mezd zaměstnanců firem, které pobídky nečerpaly. Zdá se tedy, že se podpoření investoři nesnaží tlakem na vyšší mzdy přetahovat pracovníky ostatním společnostem,“ dodává Luděk Niedermayer.

„Klíčové sektory, ve kterých příjemci pobídek podnikají, vykázaly tak rychlý růst obratu, že šlo bezesporu o posílení výkonu celého odvětví, a nikoliv o strategii založenou na pouhém přebírání existujících kontraktů od již fungujících firem,“ cituje závěry studie Luděk Niedermayer.

Třetina českého exportu díky pobídkám

„Reálně se z celkových třiceti miliard korun poskytnutých pobídek ze státního rozpočtu na účty investorů od roku 1998 přesunulo jen 6,432 miliardy korun, a to jako podpora na vytvoření nových pracovních míst, rekvalifikaci zaměstnanců nebo v podobě kapitálové podpory investice. Zbylých 21 miliard korun tvoří sleva na dani z příjmu a dalších 2,6 miliardy ještě sleva na zvýhodněnou cenu pozemků v průmyslových zónách. Obě tyhle položky jsou ale nerealizovaný příjem – není to výdaj, takže z nich stát investorům nic přímo nevyplácí, a tím pádem nepředstavují přímou zátěž pro státní rozpočet,“ upřesňuje Alexandra Rudyšarová.

Podle studie navíc příjmy státu z podpořených investic rok co rok stoupají. V roce 1998 stát vydělal 1,793 miliardy korun, o pět let později to bylo už dvacet miliard, v roce 2008 už bezmála 56 miliard., Pokud bude dosavadní trend pokračovat, získá podle predikce Deloitte stát z pobídek jen v letošním roce dalších 70 miliard korun.

„Vzhledem ke skutečnosti, že významná část projektů podpořená investičními pobídkami je zatím v investiční fázi, případně v začínající provozní fázi, lze i přes obtížnou ekonomickou situaci předpokládat, že fiskální příjmy budou v nejbližších letech i nadále růst s tím, jak se tyto projekty dostanou do plného v provozu a budou díky tomu generovat dodatečné příjmy do státního rozpočtu,“ uvádí Deloitte.

Investoři podpoření pobídkami exportovali z České republiky v roce 2008 zboží za 835 miliard korun, což je 29 % veškerého českého vývozu. Za stejné období tyto společnosti v zahraniční nakoupily díly a suroviny za 545 miliard korun. Jejich export tak vylepšil tuzemskou platební bilanci o 290 miliard korun.

Pobídky v jiných zemích

„Investiční pobídky nabízí drtivá většina zemí světa od České republiky, přes Německo až třeba po Spojené státy. Především je ale nabízejí všichni naši největší konkurenti, se kterými se o jednotlivé investiční projekty přetahujeme. Proto je možné říct, že náš systém pobídek představuje klíčový nástroj, který srovnává konkurenční pozici Česka s ostatními zeměmi, které se o investice se ucházejí,“ vysvětluje Alexandra Rudyšarová.

„Výsledky studie přitom ukazují, že v porovnání s jinými zeměmi regionu patří český systém k nejvíce otevřeným – neexistuje preference zahraničních investorů nebo zvýhodňování vybraných oborů zpracovatelského průmyslu a hranice pro možnost získání pobídky je v porovnání s jinými zeměmi nízká. Uvedená fakta vedou k závěru, že nastavení českého systému pobídek splňuje podmínku co největší otevřenosti a rovnosti, čímž ve velké míře předchází situaci, kdy by pobídky měly významné distorzní účinky na strukturu ekonomiky a podnikatelské klima,“ uvádí studie.

Investice, které zůstávají

Zahraniční společnosti investující v České republice neustále zvyšují podíl zisku, který opětovně reinvestují. Podle údajů České národní banky se takto do průmyslu do konce roku 2007 vrátilo 363,990 miliardy korun, což je 48 % z celkového objemu přímých zahraničních investic do průmyslu.

„Zjištěná data poukazují na to, že firmy často svou účast v České republice po úvodní investici zvyšují. Jejich působení u nás tedy není pravděpodobně založeno jen na pobídkou podpořené investici a na snaze co nejrychleji stáhnout zisk do mateřské firmy, ale pobídka je často využívána jako způsob usnadnění počáteční investice, která se pak dále rozšiřuje,“ komentuje výsledky studie Luděk Niedermayer.

„Tři čtvrtiny pobídnutých investorů také od svých dodavatelů vyžadují dodržování certifikátů kvality, jako je ISO, a přibližně třetina investorů uvedla, že spolupracují s univerzitami případně s Akademií věd. Oboje dál pomáhá zvyšovat kvalitu podnikatelského prostředí v České republice,“ uzavírá Alexandra Rudyšarová.

Více o Studii

Vyhodnocení ekonomického dopadu a přínosů investičních pobídek včetně metodologie ekonomického modelu připravila konzultantská společnost Deloitte spolu s experty z CERGE-EI, Vysoké školy ekonomické a Českého statistického úřadu. Studie analyzovala všechny investice, které od roku 1998 do roku 2008 obdržely rozhodnutí o příslibu investičních pobídek, bez projektů, u kterých bylo Rozhodnutí o příslibu zrušeno či pozbylo platnosti. Model zkoumal jak dopady aktivit samotného investora tak jeho dodavatelů.

Do příjmů státu z projektů podpořených investičními pobídkami byla zahrnuta daň z příjmů právnických osob a daň z příjmů fyzických osob včetně veškerých odvodů. Fiskální příjmy nezahrnují dopady DPH, spotřebních daní, cel ani jiných potenciálních příjmů státu generovanými těmito projekty jako například dopady spotřeby zaměstnanců, pokles nezaměstnanosti a podobně.

Fiskální výdaje státu zahrnují veškerou podporu poskytnutou ve formě investičních pobídek. Tedy slevy na daních z příjmů, převod technicky vybaveného území za zvýhodněnou cenu nebo převod pozemků podle zvláštního právního předpisu, hmotnou podporu na tvorbu nových pracovních míst, hmotnou podporu na rekvalifikace nebo školení zaměstnanců nebo kapitálovou podporu investic.


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org


Kontakt na společnost Deloitte

Tomáš Pergler, PR Manager, tel: +420 246 042 489, tpergler@deloitteCE.com

 


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR