Investice v roce 2009: menší projekty, náročné technologie

3.2.2010 | CzechInvest | Výzkum a vývoj a strategické služby - oblasti, do kterých se v České republice nejvíc investuje. Výroba, favorit minulých let, naopak vloni netáhla.

Oznámení výsledku přílivu investic v roce 2009
  • Téměř každý druhý projekt získaný vloni agenturou CzechInvest se věnuje výzkumu a vývoji
  • Tři z každých deseti nových investic mířily do vývoje softwaru
  • S přispěním agentury CzechInvest vzniká 186 nových investičních projektů za 17 miliard korun
  • Investoři oznámili vznik bezmála 6 000 nových pracovních míst
  • CzechInvest vloni pomohl českým firmám získat zakázky za tři čtvrtě miliardy korun

V České republice se nejvíc investuje do výzkumu a vývoje nebo do strategických služeb. Naopak výrobě, která v minulosti přílivu investic dominovala, se vloni věnoval jen každý pátý nový investor. Ukázaly to aktuální statistiky agentury CzechInvest. S jejím přispěním v Česku vzniká celkem 186 nových investičních projektů 84 z nich se věnuje výzkumu a vývoji, 67 strategickým službám a 35 výrobě. Hodnota nových investic dosahuje 17 miliard korun. Zaměstnání v nich najde bezmála 6 000 lidí.

„Statistiky potvrzují, že si investoři Českou republiku vybírají pro stále náročnější investice,“ zdůraznila Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „Svědčí o tom i fakt, že nejvíc nových investičních projektů – téměř tři z každých deseti – vloni připravili vývojáři softwaru, což je samozřejmě oblast s nadprůměrnými mzdami i nadprůměrnými požadavky na kvalifikaci zaměstnanců.“ Druhým nejoblíbenějším oborem bylo podle statistik s 32 projekty strojírenství, třetím pak elektronika a elektrotechnika, kam zamířily přesně dvě desítky investorů.

Vloni se například do České republiky vrátil vývoj vojenského simulátoru Virtual Battlespace, který pro svůj výcvik využívá NATO nebo americká armáda. Ve svém novém vývojovém centru v pražských Dejvicích do ní česká společnost Bohemia Interactive od loňského roku zapracovává například realistický modul obrany proti improvizovaným výbušným zařízením. Plány na rozšíření vloni oznámila i společnost Vigour Gama nebo brněnský Red Hat.

PODPORA Z BRUSELU

„Investorům do výzkumu a vývoje nebo do strategických služeb, jako je například vývoj softwaru, může Česká republika nabídnout podporu z fondů Evropské unie, konkrétně z Operačního programu Podnikání a inovace, o který se stará CzechInvest. Právě to je pak silná motivace pro další rozvoj i v době, kdy se světové ekonomice nedaří nejlépe,“ vysvětluje makroekonom Tomáš Sedláček.

Finance z Evropské unie tak vloni podpořily například programátorskou společnost Asseco, která se rozhodla posílit svoje centrum v Královéhradeckém kraji. Příkladem menšího projektu může být softwarová společnost Hrdlička spol. s. r. o. v České Lípě. Do vývoje softwaru u nás ovšem vloni investoval například i německý Siemens, který rozšířil řady svých vývojářů ve Zlíně o 15 specialistů.

Velmi zajímavou investicí roku 2009 bylo spuštění produkce v přerovském závodě společnosti Olympus, ve kterém japonský koncern vyvíjí a vyrábí medicínské endoskopy. Hypermoderní budova šetrná k životnímu prostředí se stejně moderním zařízením přišla investora na 150 milionů korun a svému regionu nabídne na 150 vysoce kvalifikovaných pracovních míst.

„Přerovský Olympus je vynikajícím příkladem investora, kterého jsme pro Českou republiku získali nejprve s relativně jednodušším projektem, ale úspěchy jeho české pobočky ho rychle přiměly investovat i do mnohem náročnějších oborů,“ dodává Rudyšarová. „Právě podíl expanzí už fungujících společností do oblastí s vysokou přidanou hodnotou je v našich statistikách stále silnější.“ V Přerově Olympus působí od roku 2002, kdy tu začal v pronajatých prostorách opravovat fotoaparáty. Dnes už celková investice společnosti dosahuje půl miliardy korun.

Na rozdíl od stoupajících investic do vývoje softwaru se vloni naopak snížil počet nových projektů ve výrobě dopravních prostředků, tedy především v automobilovém průmyslu. V roce 2007 jich bylo 26, vloni pouze osm. Na druhou stranu se hned pět z nich věnuje výzkumu a vývoji. Příkladem takové investice je rozšíření vývojového střediska v libereckém podniku japonské korporace Denso. Ta v Podještědí vyrábí – a vyvíjí – automobilové klimatizace a vloni svůj tým posílila o téměř deset lidí.

Do automobilového průmyslu ovšem zamířila také jedna z největších investic uplynulého roku, a to rozšíření výroby koncernových převodovek v mladoboleslavském závodě Škoda Auto. Automobilka do ní investuje přes 1,5 miliardy korun a vytvoří až 270 nových pracovních míst. V září 2009 také po letech příprav oficiálně odstartovala výroba v nošovické automobilce Hyundai.

Nejvíc nových investičních projektů, přesně 38, vzniká ve Středočeském kraji. Druhé místo patří jižní Moravě s 32 projekty a třetí pak Moravskoslezskému kraji, kde vyroste 24 nových investic. V počtu nově vytvořených pracovních příležitostí ovšem s jasnou převahou 2 558 míst vede Jihomoravský kraj. Ve druhých středních Čechách oznámili investoři vznik 976 pracovních pozic, na severu Moravy pak vzniká 607 pracovních míst.

Největší objem investic vytvořily s pomocí agentury CzechInvest expanze českých společností, na druhém místě byly podniky z Německa, na třetím pak z Rakouska.

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest vznikla v roce 1992; první investiční projekt pro Českou republiku zprostředkovala o rok později. Od té doby se podílela na 1 356 investicích v hodnotě 665 miliard korun. Přímo v projektech zprostředkovaných agenturou CzechInvest nachází postupně práci 206 338 lidí. Další tisíce pracovních míst pak vznikají v navazujících investicích.

ZAKÁZKY ZA TŘI ČTVRTĚ MILIARDY

Agentura CzechInvest také v průběhu uplynulého roku pomohla zprostředkovat českým firmám zakázky od zahraničních zákazníků v hodnotě 744,59 milionu korun. Sedm kontraktů vytvořilo 35 nových pracovních míst a pomohlo udržet stovky dalších. Zakázky se týkaly strojírenství, leteckého průmyslu nebo dílů pro spotřební elektroniku.

Jednou z největších zakázek se takto podařilo uzavřít pelhřimovskému Agrostroji, který začal díky agentuře CzechInvest vyrábět profesionální japonské sekačky trávníků značky Chikusui Canycom. Malých jednoúčelových traktůrků s maloobchodní cenou kolem čtvrt milionu korun plánují v Pelhřimově postupně vyrábět až tisíc ročně.

SROVNÁNÍ: 2008 A 2009

V roce 2008 přibylo na mapě České republiky s přispěním agentury CzechInvest celkem 208 nových investičních projektů v celkové hodnotě 27 miliard korun. Počet nových projektů se tak ve srovnání s rokem 2008 vloni snížil o desetinu, jejich hodnota klesla o deset miliard korun.

„Počet projektů, které se vloni podařilo úspěšně dokončit, nás nakonec vzhledem k situaci světové ekonomiky překvapil,“ přiznává Alexandra Rudyšarová a pokračuje: „Co se týče výše investice, ta klesá dlouhodobě a zpomalení globální ekonomiky je jenom jednou z příčin. Tou další je právě dlouhodobý trend, kdy stále větší podíl projektů tvoří výzkum a vývoj nebo služby, které vyžadují ve srovnání s výrobou mnohem menší úvodní investici. Třetí příčinou je to, že si investoři mohou v České republice vybrat ze stále širší nabídky nájemních prostor v industriálních parcích místo toho, aby si stavěli vlastní budovy, což opět výrazně snižuje potřebnou úvodní investici.“

ODEZNÍVAJÍCÍ KRIZE

Největší propad zájmu nových investorů nastal podle statistik agentury CzechInvest přesně v polovině minulého roku. „Pokud do něčeho investujete, sázíte hlavně na budoucí poptávku. Tu ale řada společností neviděla. Zároveň to ale znamenalo, že se firmy často rozhodly omezit i své stávající kapacity, protože už ty budovaly s vidinou nových zakázek, které nemusely přijít. Výsledek mohl být jen jediný – vyšší nezaměstnanost,“ vysvětluje Sedláček.

Obrat s sebou přineslo až poslední čtvrtletí, kdy poptávka po České republice narostla. A to kupříkladu i ve srovnání se závěrečnými měsíci roku 2008. „Posilněná acylpyrinem, v tomto případě spíš dluhovým anabolikem růstu, v podobě stimulačních balíčků od vlád napříč celou planetou se globální ekonomika pomalu vzpamatovává z kocoviny po divokých letech 2002 – 2006 a investoři teď začínají oprašovat své pozastavené plány na expanze,“ dodává Sedláček.

„Od první poptávky až k definitivnímu rozhodnutí postavit nový závod ovšem vede cesta dlouhá alespoň několik měsíců, a oživení se tak projeví až ve statistikách za letošní rok,“ pokračuje Rudyšarová. „Proto jsem velmi ráda, že už teď můžeme oznámit první, velmi symbolickou vlaštovku, v podobě investice společnosti Gemtek. Ta u nás chce vyrábět komponenty širokopásmových počítačových sítí a pro svůj nový závod se 150 novými pracovními místy si vybrala lokalitu jen několik kilometrů od Stříbra na Plzeňsku – regionu, na který problémy světové ekonomiky dopadly obzvlášť těžce.“

„Dovolím si odhadovat, že letošní rok tak bude ve znamení krátkého návratu k rozsáhlejším investicím, které využijí aktuálně vyšší nezaměstnanosti a ostré konkurence v nabídce průmyslových parků a podnikatelských nemovitostí,“ uzavírá Rudyšarová.

Rok. 2009: Typ činnosti nových investičních projektů
Typ investice Počet projektů investice (mil. Kč) Pracovní místa Pracovní místa pro VŠ
Výroba 35 12 825,83 3 305 60
Služby 67 665,75 1 637 605
Výzkum a vývoj 84 3 397,3 829 385
CELKEM 186 16 888,91 5 769 1 050
Celkem: Roky 1993 až 2009
Typ investice Počet Pracovní místa Výše investice (mil. Kč)
Výroba 878 170 494 627 293
Služby 225 28 688 23 792
Výzkum a vývoj 254 7 158 14 196
Celkem 1 356 206 338 665 280

Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR