Investice v roce 2008: služby poprvé překonaly výrobu

22.1.2009 | CzechInvest | Bezmála dva ze tří nových investičních projektů získaných v roce 2008 agenturou CzechInvest se věnují výzkumu a vývoji nebo strategickým službám.

TK Investice  č. 2
  • Výzkum a vývoj nebo služby poprvé překonaly výrobu – a to hned v poměru 2:1
  • Nejčastěji se v Česku investuje do vývoje softwaru – IT tvoří 21 % všech investic
  • S přispěním agentury CzechInvest vzniká 213 nových investičních projektů – nárůst o 6 %
  • Vzniká 14 606 nových pracovních míst – téměř čtyři tisíce z nich obsadí vysokoškoláci
  • Hodnota nových investic dosahuje 30 miliard korun

Investice do výzkumu a vývoje nebo do strategických služeb vloni v České republice poprvé převažovaly nad výrobními projekty. Vyplývá to ze statistiky agentury CzechInvest, která domácím i zahraničním investorům pomáhá v České republice uskutečňovat jejich podnikatelské plány. S přispěním agentury vzniká celkem 213 nových investičních projektů; 76 z nich se věnuje výzkumu a vývoji, 58 službám a 79 výrobě. Zaměstnání v nich najde 14 606 lidí včetně téměř čtyř tisíc vysokoškoláků. Hodnota nových investic dosahuje 30 miliard korun.

Rok 2008 přinesl zásadní obrat ve složení nových investic. Bylo to vůbec poprvé, kdy služby včetně výzkumu a vývoje tvořily většinu nových projektů,“ zdůrazňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „Na jednu stranu je to přirozený vývoj – Česká republika leží doslova uprostřed Evropy, a pokud tu chtějí společnosti uspět, mají jen jedinou možnost – investovat do nejmodernějších technologií a do výzkumu, aby mohly zákazníkům konstantě nabízet tu nejvyšší kvalitu. Na straně druhé CzechInvest tenhle vývoj dovede urychlit díky podpoře z národních i evropských zdrojů.“

Vynikajícím příkladem z uplynulého roku je společnost IBM. Ta se v České republice už od devadesátých let věnuje vývoji softwaru. Právě vynikající zkušenosti s českými programátory a s celým podnikatelským prostředím v Česku stály z velké části za loňským rozhodnutím společnosti přesunout řízení celé skupiny IBM pro střední a východní Evropu z Vídně do Prahy.

Do seznamu nových investorů v minulém roce přibyla například eBay, která v Praze otevřela marketingové a analytické centrum pro Evropu; do Prahy postupně soustřeďuje kompletní správu svých financí a dalších sdílených služeb společnost Regus, která pronajímá kancelářské prostory včetně všech souvisejících služeb v 70 zemích světa.

Mezi nejvýznamnější expanze uplynulého roku patří miliardová investice izraelské společnosti Teva do špičkové výroby léčiv v opavském podniku IVAX. Centrum pro výzkum a vývoj ve farmacii a biotechnologiích připravují například ve společnostech EXBIO nebo CPN, technologické centrum dál zakládá například zlínská společnost Rokospol, která vyrábí nátěrové barvy obsahující nanočástice.

„Agentura CzechInvest také v uplynulém roce pomohla českým firmám získat u významných zahraničních společností zakázky v hodnotě 930 milionů korun,“ upozorňuje Rudyšarová na další z významných služeb agentury pro domácí podnikatele.

Česká republika se už zcela jasně dostala do další fáze v získávání nových investic a v budování ekonomiky založené na znalostech – po výrobních investicích k nám začaly ve velkém plynout služby,“ komentuje statistiku makroekonom Tomáš Sedláček. “V minulých letech se podařilo do regionů s nejvyšší nezaměstnaností přilákat řadu opravdu velkých investorů. Mnoho z nich pak po počátečních dobrých zkušenostech s výrobou českým pobočkám svěřilo i původní výzkum a vývoj. Nesmíme ale zapomínat na to, že velká část z těchto investic by nebyla možná, nebo by nepřišla tak rychle, pokud by si už předtím Česko nevyzkoušela právě díky výrobě.“

Vývojáři softwaru v čele

Za největším počtem nových investic stojí vývojáři softwaru. Na celkovém počtu nových projektů se podílejí plnými 21 procenty. Celkem s přispěním agentury CzechInvest vzniká v České republice 43 nových center pro vývoj softwaru. Práci v nich najdou tři tisíce lidí, tři čtvrtiny z nich vysokoškoláků. Druhým nejobvyklejším sektorem pro nové investice bylo s 37 projekty strojírenství, až na třetí místo spadl s 28 investicemi tradiční šampion automobilový průmysl.

AVG v Brně, TeLogic v Liberci nebo IT Systems v Českých Budějovicích – to je malý jen zlomek dlouhého seznamu nových nebo expandujících vývojářů softwaru v České republice. Dominantní podíl právě takových společností na celkovém počtu nových projektů je jen dalším důkazem toho, jak dramaticky se mění složení investorů,“ zdůrazňuje Rudyšarová. „Jen před několika lety neotřesitelně mezi novými investičními projekty panoval automobilový průmysl, nyní má srovnatelný význam odvětví, které nepatří do výroby, ale do služeb.“

Srovnání s rokem 2007

Podle zpřesněných statistik pro rok 2007 pomohla agentura CzechInvest před dvěma lety pro Českou republiku získat 201 investiční projekt v celkové hodnotě 71 miliard korun. „Ovšem zatímco v roce 2007 tvořily výzkum a vývoj nebo služby jen 32 procent všech investičních projektů, letos je to plných 63 procent. Špičkové vybavení pro vývojáře softwaru je zákonitě levnější než stavba nového výrobního závodu. Navíc, většina společností, které investují do služeb, si budovy i zařízení pronajímá a jejich počáteční investice je pak v našich statistikách o to nižší,“ říká Rudyšarová.

„Lákání nových investičních projektů není o tom, jak vysoká je úvodní investice. Důležité je, jak velkou přidanou hodnotu zaměstnanci investora vytvářejí. Do dalších let můžeme očekávat, že se budou objemy investic snižovat, zatímco bude narůstat právě přidaná hodnota v podnicích,“ konstatuje Tomáš Sedláček.

Výzkum Urychlují dotace

Společnostem, které se rozhodly v České republice investovat do výzkumu a vývoje, se v roce 2008 naplno otevřely možnosti využít podpory z evropského Operačního programu Podnikání a inovace. Program Potenciál využilo hned 75 podniků. Dalších 25 společností se pak rozhodlo pro program ICT a strategické služby, který podporuje vývoj softwaru, vznik expertních řešitelských center nebo high tech servisních středisek. Národní dotace pak podpoří vznik jednoho centra pro výzkum a vývoj a dalších středisek sdílených služeb.

Je velmi důležité, že dovedeme nabídnout podporu ušitou na míru mnoha typům podniků. Pokud bychom takovou možnost neměli, řada společností, o kterých dnes mluvíme, by nejspíš zakotvila v některém z okolních států.“ dodává Rudyšarová. „Současné programy podpory se od sebe vzájemně odlišují řadou detailů, ale právě díky těmto detailům dovedeme oslovit skutečně širokou skupinu těch nejzajímavějších investorů.“

Dva ze tří investorů pocházejí z ČR

Největší počet nových investičních projektů, na kterých se agentura CzechIvnest v uplynulém roce podílela, má svůj původ přímo v České republice,“ zdůrazňuje Rudyšarová. „Společnosti z ČR připravily 127 nových investic v celkové hodnotě téměř deseti miliard korun, ve kterých vznikne 4 054 nových pracovních míst. Navíc každou třetí nově vzniklou pozici u českého podniku obsadí specialista s vysokoškolským diplomem.“

Investice připravené přímo českými společnostmi jsou ve statistikách za rok 2008 na prvním místě jak v počtu nových projektů, tak ve velikosti celkové investice i v počtu nově vytvořených pracovních míst. „Statistiky nakonec ukázaly, že přímo z České republiky pocházejí každé dva investiční projekty, na kterých jsme v uplynulém roce pracovali,“ doplňuje Rudyšarová. Podle počtu investičních projektů se za českými podniky umístili investoři z Německa s 29 projekty, na třetím místě skončily společnosti ze Spojených států se 14 investicemi.

Jihomoravský kraj v čele díky IT

Nejvíc nových investičních projektů vloni zamířilo stejně jako v roce 2007 do Jihomoravského kraje. Vybralo si ho 35 společností – každá třetí přitom podniká v IT a vývoji softwaru. S 30 novými projekty byl vloni druhým nejvyhledávanějším regionem Moravskoslezský kraj, právě zde ovšem vzniká nejvíc nových pracovních míst, přesně 2 912. Třetí skončil co do počtů projektů Středočeský kraj s 27 novými investicemi.

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest vznikla v roce 1992; první investiční projekt pro Českou republiku zprostředkovala o rok později. Od té doby se podílela na 1 193 investicích v hodnotě 647 miliard korun. Přímo v projektech zprostředkovaných agenturou CzechInvest nachází postupně práci 202 461 lidí. Další tisíce pracovních míst pak vznikají v navazujících investicích.

 

Rok 2008: Typ činnosti zprostředkovaných investičních projektů
  Počet projektů Výše investice (mil. CZK) Výše investice (mil. USD) Pracovní místa Pracovní místa pro VŠ  
 
Výroba 79 26 358,64 1 565,16 7 255 356  
Služby 58 1 524,03 94,94 6 601 3 114  
Výzkum a vývoj 76 1 939,18 113,95 750 481  
CELKEM 213 29 821,85 1 774,05 14 606 3 951  
Celkem: Roky 1993 až 2008
Investiční projekty zprostředkované agenturou CzechInvest v letech 1993 až 2007
Typ investice Počet Pracovní místa Výše investice (mil. Kč)
Výroba 859 168 219 617 209
Sdílené služby 168 28 446 19 783
Technologická centra 166 5 796 9 635
Celkem 1 193 202 461 646 627

 


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org

 

 

Připojené soubory

Popis souboru Typ Velikost Datum

Typ činnosti investičních projektů

PDF dokument 114,07 kB 22.1.2009

Sektorová rozdělení investičních projektů

PDF dokument 122,04 kB 22.1.2009

Země původu investičních projektů

PDF dokument 125,3 kB 22.1.2009

Krajské rozdělení investičních projektů

PDF dokument 128,11 kB 22.1.2009


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR