Inovační podnikání - od teorie k praxi
Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest ve spolupráci s BIC Plzeň a Západočeskou univerzitou uspořádala kurz „Inovační podnikání - od teorie k praxi", který byl pilotním projektem v této oblasti. Třídenní kurz byl určen pro vysokoškolské studenty s cílem informovat o možnostech podpory podnikání, podnítit studenty k zahájení vlastního podnikání a motivovat k následnému vstupu do podnikatelského inkubátoru či vědeckotechnického parku.
Proč podpora podnikavosti?
Příprava tohoto kurzu reagovala především na nedostatečnou podnikavost vysokoškolských studentů. Problém dokazují i dvě studie agentury CzechInvest: Mapování inovační kapacity na Západočeské univerzitě v Plzni a Projekt mapování inovací na vysokých školách. První z nich poukazuje na situaci v dané oblasti na ZČU v Plzni a mezi jejími závěry lze najít následující: poměrně mnoho studentů by chtělo podnikat, téměř 70 % studentů neví, na koho se obrátit o pomoc se začátkem podnikání, přibližně 85 % studentů by přivítalo předmět zaměřený na inovační podnikání na své škole apod. Podobné výsledky obsahuje i druhá studie, která se zaměřuje na vysoké školy v Brně: přehled studentů o možnostech podpory inovačního podnikání je velmi malý.
Průběh kurzu
Program kurzu odpovídal jeho názvu. Témata začínala od teorie a postupně se více přibližovala k praxi. Na začátku byli studenti seznámeni s agenturou CzechInvest a s regionálními institucemi, které mohou podnikům poskytnout podporu při jejich vzniku a rozvoji. Dále byli studenti informováni o právních formách podnikání v ČR, jejich přednostech a nevýhodách a postupu při založení obchodní společnosti. Velký zájem studentů vzbudila prezentace úspěšného inovačního podniku, který byl založen právě také studenty, kdy bylo využito v počáteční fázi rozvoje firmy služeb podnikatelského inkubátoru.
V druhé části kurzu byl poskytnut návod, jak přemýšlet o svém podnikatelské záměru a jak jej zpracovat do podoby standardizovaného podnikatelského plánu. Poté studenti dostali úkolem zformulovat vlastní podnikatelské záměry, které pak prezentovali a diskutovali s ostatními kolegy a lektory. Na konci studenti obdrželi certifikát za absolvování tohoto kurzu.
Na kurz navazovala soutěž o nejlepší podnikatelský plán. Na vypracování plánu měli studenti jeden měsíc, poté došlo k vyhodnocení a odměnění vítězů.
Vyhodnocení
Při závěrečném vyhodnocení kurzu většina studentů uvedla, že kurz byl přínosný a inspiroval k zahájení vlastní podnikatelské činnosti, což lze považovat za úspěch této akce. Přínos tohoto kurzu studenti spatřili především v poskytnutí informací o právních aspektech založení firmy, o sestavení podnikatelského plánu, v představení příkladu z praxe či v možnosti práce na vlastním projektu.
Z dotazníků vyplynulo i několik připomínek a návrhů témat pro další kurzy:
- připomínky:
Více praktických příkladů, diskusí, práce na vlastním projektu v průběhu celého kurzu, připravit souhrnné informace (podklady) k dané problematice, dát větší důraz na ekonomickou stránku, méně reklamy na jednotlivé instituce, změna organizace semináře (místo pro sportovní aktivity).
- návrhy témat pro další kurzy:
Patenty, ochrana duševního vlastnictví, jak žádat o dotaci ze SF EU, rizika podnikání (nejčastější příčiny neúspěchu firem, konkrétní příklady), praktické zkušenosti, marketingové nástroje trhu.