Dotace z EU podpoří transfer moderních technologií do podniků

9.9.2008 | CzechInvest | V první výzvě programu Prosperita budou rozděleny čtyři miliardy korun

Ode dneška do konce července 2009 mohou podnikatelské subjekty elektronicky posílat registrační žádosti o dotace z programu Prosperita. Úspěšní žadatelé si mezi sebe rozdělí čtyři miliardy korun. Program Prosperita je v programovacím období 2007-2013 součástí Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) a navazuje na stejnojmenný program z období 2004-2006. Řídícím orgánem OPPI je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, administraci dotací provádí agentura CzechInvest.

Operaèní program Podnikání a inovaceCílem programu Prosperita je zlepšit spolupráci mezi výzkumem, reprezentovaným například vysokými školami či výzkumnými institucemi, a podnikatelskou sférou. „Zlepšení spolupráce mezi výzkumem a podniky představuje zásadní růstový potenciál pro českou ekonomiku,“ říká k programu Alexandra Rudyšarová, pověřená řízením agentury CzechInvest.

logo EUProgram Prosperita podporuje zakládání a rozvoj vědeckotechnických parků, podnikatelských inkubátorů, center pro transfer technologií a také vytváření sítí business angels.[1]O dotaci mohou požádat podnikatelské subjekty, sdružení podnikatelů, územní samosprávné celky a jejich svazky, veřejné výzkumné instituce, vysoké školy a ostatní vzdělávací instituce, stávající provozovatelé vědeckotechnických parků, podnikatelských inkubátorů a center pro transfer technologií. Na jeden projekt mohou žadatelé získat dotaci ve výši pět až 300 milionů korun,
a to v případě, že projekt obsahuje stavební práce. Pokud se jedná o projekt bez stavebních prací, pak je výše dotace od jednoho do 30 milionů korun.

O dotace z programu Prosperita mohly podnikatelské subjekty žádat již v programovacím období 2004-2006. V tomto období se svým projektem uspěla například ostravská společnost Business and Innovation Centre Ostrava (BIC Ostrava), která provozuje podnikatelský inkubátor, technologické a vývojové centrum a poradenský útvar, pomáhající při realizaci podnikatelských záměrů firem v oblasti financování lidských zdrojů. Společnost BIC Ostrava získala dotaci na stavební práce, vybavení centra i na provoz. Dotace ve výši 75 procent uznatelných nákladů dosahovala 32 milionů korun. Finanční prostředky pocházely dílem ze strukturálních fondů Evropské unie (85 %) a dílem ze státního rozpočtu (15 %). Další informace naleznete na adrese http://www.czechinvest.org/data/files/bic-ostrava-251.pdf

Registrační žádosti do programu Prosperita budou přijímány výhradně prostřednictvím aplikace eAccount na internetové stránce CzechInvestu www.czechinvest.org. Na ní jsou také dostupné aktuální informace o všech programech administrovaných agenturou CzechInvest.

V případě dotazů mohou žadatelé kontaktovat zelenou informační linku o programech podpory podnikání 800 800 777, která je jim zdarma k dispozici každý všední den od 9 do 13 hodin. Své podnikatelské záměry a dotazy týkající se aplikace eAccount mohou zájemci o dotaci osobně či telefonicky konzultovat ve 13 regionálních kancelářích agentury CzechInvest, a to každý pracovní den od 8 do 17 hodin. Regionální kanceláře jsou v každém krajském městě, jejich seznam je možné stáhnout na http://www.czechinvest.org/regionalni-kancelare.

 

Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Lucie Kocourková, tisková mluvčí, tel.: 296 342 538, lucie.kocourkova@czechinvest.org



[1]Business angels investice je prakticky obdobou rizikového kapitálu, její realizace však probíhá v menších objemech a prostřednictvím jednoho investora. Business angel je individuální investor využívající vlastní kapitál na financování perspektivních malých a středních podniků s výrazným růstovým potenciálem. Na rozdíl od venture kapitálových fondů přináší business angel do firmy i určité know how v podobě odborných znalostí, orientace v daném oboru, popř. kontaktů na strategické partnery.


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR