Doba přílivu velkých zahraničních investic skončila, dominují expanze v ČR působících firem

13.9.2013 | CzechInvest | CzechInvest upravuje metodiku statistik investic.

ilustrační foto

Za první půlrok 2013 zprostředkovala agentura CzechInvest přímé zahraniční a tuzemské investice za téměř 19,5 miliardy korun. Díky nim vznikne v České republice přes 5 tisíc nových pracovních míst. Převážně se jedná o expanze u nás již zavedených firem. V souvislosti se změnou metodiky statistik investic nejsou do těchto údajů nově započítány projekty podpořené ze Strukturálních fondů EU, na kterých se CzechInvest dále nijak nepodílel.

Přímé investice zprostředkované agenturou CzechInvest - srovnání

Období Počet projektů Výše investice celkem v CZK Počet pracovních míst
1. pololetí 2011 34 15 259 700 000 6 738
1. pololetí 2012 31 1 764 630 000 2 274
1. pololetí 2013 44 19 478 860 000 5 098

„Pro Českou republiku je nesmírně důležité a přínosné, že jí zahraniční firmy, které sem přišly v minulých letech, důvěřují a rozšiřují zde své projekty. Ve srovnání se západními sousedy je u nás mimo jiné drží kvalifikovaná pracovní síla v kombinaci s nižšími náklady,“ říká ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala. „Je to zároveň dobrý signál pro zahraniční investory s projekty s vyšší přidanou hodnotou, kteří teprve zvažují, kam svůj projekt umístí,“ doplňuje.

Ze 44 přímých investic zprostředkovaných agenturou během letošního prvního pololetí se v 36 případech jedná právě o expanze. Českou republiku si jako novou destinaci pro své investice vybralo 8 firem. Nejvíce projektů pochází od německých, významná část také od českých, švýcarských a japonských firem. Mezi sektory dominuje výroba dopravních prostředků, gumárenský a plastikářský průmysl (podrobněji viz soubor TZ_Investice_pol_2013_PŘÍLOHA).

Nejčastěji investice směřovaly do Jihomoravského, Středočeského a Ústeckého kraje.  „V Ústeckém kraji, který trápí vysoká nezaměstnanost, vznikne více než 700 nových pracovních míst,“ upozorňuje generální ředitel agentury CzechInvest Marian Piecha. „Nemůžeme investorům diktovat, kde přesně v České republice mají realizovat své investice, do budoucna se ale při lákání investic chceme ještě více zaměřit právě na kraje s vysokou nezaměstnaností,“ dodává.

Nejvyšší částku, bezmála 2,5 miliardy korun, chce investovat společnost Continental Barum s.r.o. V Otrokovicích na Zlínsku vytvoří kvůli rozšíření výroby nákladních pneumatik přes 290 nových pracovních míst. S investicí za 1,2 miliardy korun ji následuje firma KAMAX s.r.o., která v Turnově a Daliměřicích na Semilsku rovněž rozšiřuje výrobu. Zaměstnat zde plánuje dalších 120 lidí. A i třetí nejvýznamnější investice je expanzí. Firma CPI Moravia Books s.r.o. investuje do rozšíření výroby knih a dalších tiskovin v Pohořelicích v okrese Brno-venkov skoro 830 milionů korun a přijme až 74 nových pracovníků.

NOVELA ZÁKONA O INVESTIČNÍCH POBÍDKÁCH

Do statistik výrazně promluvila loňská novelizace zákona o investičních pobídkách, na kterou čekala řada projektů. Investor z oblasti zpracovatelského průmyslu, strategických služeb a technologických center, nově příchozí i stávající, nyní může získat slevu na dani z příjmů oproti dřívějším 5 na dobu 10 let.

„Během prvního pololetí 2013 této možnosti využilo 36 projektů za více než 18 miliard korun, díky kterým vznikne až 4 371 nových pracovních míst,“ říká Marian Piecha s tím, že CzechInvest očekává stejný vývoj i v druhém pololetí. „Navíc se chystají změny v systému investičních pobídek v souvislosti s nařízením Evropské komise, takže se řada firem snaží získat pobídky ještě podle stávajících pravidel,“ vysvětluje Piecha.

Novela rovněž zavedla tzv. strategickou investiční akci, tedy takovou investici, jejíž hodnota dosáhne minimálně 500 milionů korun a která zároveň vytvoří alespoň 500 nových pracovních míst. První půlrok přinesl hned dvě investice tohoto typu.

NOVÁ METODIKA STATISTIK INVESTIC

Jasně, přehledně a bez jakéhokoliv zkreslení. To je cílem změny metodiky statistiky investic, které zprostředkovala agentura CzechInvest. Změna rovněž přispívá k přesnější interpretaci stávajícího
a budoucího vývoje přímých investic v České republice.

Změny v metodice statistik investičních projektů zprostředkovaných agenturou CzechInvest

  • nezapočítání projektů podpořených ze Strukturálních fondů EU, na kterých se CzechInvest dále nepodílel
  • rozdělení na nově příchozí a expanzivní projekty
  • původ investice určen podle země původu mateřské firmy

Dosud CzechInvest všechny expanze vyhodnocoval jako domácí investice, protože pocházely od firem s českým identifikačním číslem. V případě zahraničního vlastníka však prostředky na expanzi v drtivé většině pochází z mateřské centrály, nikoliv z české pobočky. Nyní tedy agentura rozděluje investiční projekty na nově příchozí a expanzivní a původ investice posuzuje podle země původu mateřské firmy. Zároveň byly odděleny projekty dotované z prostředků EU, u nichž v mnoha případech nejde o přímé investice v pravém slova smyslu.  Agentura je eviduje zvlášť, a to ne jako investice, ale jako projekty, které získaly podporu z evropských fondů.


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest

Adéla Tomíčková, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 832, adela.tomickova@czechinvest.org


Kontakt na MPO ČR:

odbor komunikace a marketingu, tel.: +420 224 852 218, press@mpo.cz

Připojené soubory

Popis souboru Typ Velikost Datum

Statistiky – investice

PDF dokument 113,89 kB 13.9.2013


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR