Do severozápadních Čech míří přes 126 milionů na podporu rozvoje podnikání

31.1.2006 | CzechInvest | Víc než 126 milionů korun bylo v loňském roce rozděleno malým a středním podnikatelům (MSP) a dalším subjektům z Ústeckého kraje, které zažádaly o peníze z programů na podporu zpracovatelského průmyslu a s ním souvisejících služeb. Fyzicky vyplacena byla jen část, protože podle pravidel Evropské unie jsou veřejné prostředky uvolněny až po dokončení projektu. Celkem však bude takto podpořeno přes 180 firem, které peníze použijí například na nákup technologií, školení svých zaměstnanců nebo na poradenské služby.

„Nejvíce peněz bylo zatím přiznáno v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP). Podnikatelé z Ústeckého kraje podali celkem 163 žádostí o dotaci nebo zvýhodněný úvěr. Podporu v hodnotě přesahující 93 milionů korun si rozdělí 72 subjektů," říká generální ředitel CzechInvestu Tomáš Hruda.

V rámci OPPP byla loni nejvyšší dotace přislíbena společnosti RenoEnergie, která se zabývá výrobou elektřiny prostřednictvím obnovitelných zdrojů. „Z programu Obnovitelné zdroje energie bychom měli dostat příspěvek 20,5 milionu korun na výstavbu malé vodní elektrárny v Libočanech na Žatecku. Využili jsme stávajícího pevného jezu na řece Ohři a budujeme na něm elektrárnu se dvěma turbínami, každou o výkonu 320kW. Ročně tak ušetříme cca 3 000 tun uhlí, což je pro představu plně naložený nákladní vlak," popisuje projekt technický ředitel společnosti RenoEnergie Jakub Helus.

Podnikatelé z ústeckého regionu však využívají také jiné programy financované z fondů EU a ze státního rozpočtu. Například v programu Profese, který je součástí Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů, získali v loňském roce na dva projekty téměř 4,4 milionu korun. Podstatně vyšší částka, 26,8 milionu, pak míří do Ústeckého kraje z programu Phare 2003 - Technologie. Financovány z ní budou čtyři projekty.

Klíčovým počinem v podpoře MSP bylo v loňském roce vytvoření Národního registru poradců, který zatím čítá 177 jmen vysoce kvalifikovaných a prověřených odborníků. Malým a středním podnikatelům ze severozápadních Čech je přitom k dispozici i 11 poradců z jejich regionu. Na jejich služby mohou získat až padesátiprocentní dotaci ze zcela nového programu Konkurenceschopnost. Podpoře poradenství se CzechInvest věnuje dlouhodobě a zdejší podnikatelé toho hojně využívají. V programu Poradenství bylo loni podpořeno 106 klientů s nákladem 1,9 milionu korun. Cílem je umožnit malým a středním podnikatelům i osobám, které se na podnikání teprve připravují, získat prostřednictvím externích poradců (RPIC a BIC) cenově zvýhodněné vzdělávání a poradenské služby.


API

Etická linka CzechInvest

Logo ministerstva průmyslu a obchodu ČR